Преговорите решиха: Пълна промяна в министерство на икономиката

Ударно увеличение на инвестициите в България ще е приоритет на следващата власт

Преговорите решиха: Пълна промяна в министерство на икономиката | StandartNews.com

Пълна промяна в министерство на икономиката. Това решиха партиите, начело с "Продължаваме промяната", които от 10 ч. днес преговаря за новия коалиционен кабинет. В Разговорите, които се излъчват онлайн, участват БСП, ИНТ и Демократична България.

Икономическото министерство разширява още дейността си и към него вече ще са и иновациите. То ще се казва Министерство на икономиката и иновациите, договориха са четирите партии.

„Радвам се, че всички се обединяваме върху тази идея, че това ще бъде фокус и трябва да го покажем и на институционално ниво“, заяви Калина Константинова от ПП.

Преобразуването на икономическото ведомство е идея в предизборната програма на „Продължаваме промяната“. Тя предвижда министерството да управлява координирано дейността на ББР, Фонда за иновации, Фонда на фондовете, Европейските фондове за конкурентоспособност и Българската агенция за експортно застраховане в една обща стратегия с фокус върху новостартиращи компании с високо ниво на иновации и експортен потенциал.

„Преобразуването е свързано не само с прибавяне, но и с изваждане. Има такива неща в Министерството на икономиката, които просто не знам защо са там, включително и напоителните язовири. Просто е безумно. „Екоантрацит“ и „Екоинженеринг“ защо са там – никаква идея. Така че там ще трябва доста да поработим.“, каза Кирил Петков по време на преговорите.

Според топ финансиста на ИТН Любомир Каримански в по-далечна перспектива следва да се помисли дали и Министерството на труда и социалната политика да не се трансформира. Той смята, че трудът също трябва да премине към икономическото ведомство.

Ударно увеличаване на инвестициите в България да е във фокуса на бъдещото управление, решиха още четирите партии.

Бургаският депутат на БСП Петър Кънев сподели опита си като председател на парламентарната комисия по икономика в предишните парламенти. Той смята, че ресорните регулатори следва да се явяват по-често на изслушване в Народното събрание, като даде пример с Комисията за финансов надзор. Според Кънев трябва да се спре практиката ключови законодателни промени да се прокарват между първо и второ четене без обществено обсъждане.

Т.е. да имаме нулева търпимост към простотиите в парламента, пошегува се на свой ред Кирил Петков.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай