София. Длъжни сме да дадем шанс на компетентните хора по цялата планета да си свършат работата. С този мотив президентът Росен Плевнелиев отказа да даде подробности по разследването на атентата от 18 юли след 5-часово заседание на Консултативния съвет по национална сигурност.
Той съобщи, че политическите сили са приели с консенсус становище за терористичния акт. В общи линии документът включва анализ на всичко, свързвано с атентата и предлагане на мерки за затягане на сигурността у нас.
За разлика от изявлението на държавния глава в началото на заседанието, в края се оказа, че нов орган за борба с тероризма няма да има. За сметка на това ще се подобри работата на вече съществуващия Ситуационен център за работа при кризи към Министерски съвет. Той ще поеме и борбата с тероризма.
Терористичната атака изисква нов анализ. След анализ, е необходимо надграждане на концептуалния модел за противодействие на тероризма, каза Плевнелиев след близо 5-часовото заседание на Консултативния съвет. КСНС предлага на Министерски съвет: да организира и проведе нов анализ на динамиката на средата на сигурност; да актуализира концептуалния модел за противодействие на тероризма; да се подобри работата на Националния ситуационен център към МС за действие при кризи.
Премиерът Бойко Борисов не пожела да отговори на нито един въпрос, свързан с тероризма след КСНС.
Държавният глава коментира и избора на Висш съдебен съвет. "Ще се въздържа от оценки, но имаме сериозно количество кандидати. Надявам се във ВСС да са само най-достойните", каза той.
"На заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) по темата за мониторинговия доклад се влезе в един безкраен спор между БСП и ГЕРБ - кой е по-виновен", каза пред журналисти съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Мартин Димитров след края на заседанието.
„От Синята коалиция поискахме консенсусни решения, с които да продължим нататък – например конкурентен и прозрачен избор на нов главен прокурор, на нов Висш съдебен съвет, промяна на Конституцията в полза на повече контрол и повече правила. Трябва да вървим към тези идеи, а не към безкрайни караници между политическите партии”, заяви Димитров.
На въпрос - дали са обсъдени конкретни мерки, той отговори: „Става въпрос за актуализация на всички планове, съвместни действия на службите, много по-добра координация”. Попитан - дали тези мерки ще ограничат граждански права, Димитров каза, че всяка добра идея може да бъде използвана за лоши цели. „Надявам се това да не се случи. За това са медиите и политиците от опозицията, за да не допускаме никога добрите идеи да се превръщат в цензура, в намаляване на свободи”.
"Няма да даваме партийни оценки преди да е готов анализа за причините, довели до атентата", прояви благородство по отношение на кабинета зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан след заседанието на КСНС.
"Трябва да се направи необходимото да се предотврати рискът от възможна негативна вътрешна рефлексия на явно външния терористичен акт", коментира той. "Никой – нито държавен орган, нито политическа сила, няма право чрез неоснователно приоритизиране на една от хипотезите да предизвика вътрешно напрежение в страната, защото не познаваме страна, която да е осигурила своята национална сигурност без да е гарантирала своите вътрешни баланси", допълни Местан.
Зам.-шефът на ДПС коментира и реформите в съдебната система. "Предложихме колкото се може по-скоро да се изработят стандартите за заетост на прокурорите и магистратите като обективна оценка за работата им", каза той.
"БСП ще иска правителството да представи план за действие пред парламента, във връзка с терористичния акт на "Сарафово", заяви той. ”Идеята да се премълчат и спестят редица анализи, за да изглеждат нещата по-добре днес, могат да ни се върнат като бумеранг утре на всички български граждани, а това не бива да се допуска", каза Сергей Станишев.
Според него на заседанието на КСНС не е бил чут достатъчно убедителен анализ на причините за терористичния акт. "Това без съмнение е пробив в системата ни за сигурност", добави Станишев.
По отношение на евродоклада той смята, че "е видим стремежът на изпълнителната власт на ГЕРБ да подчини съдебната власт и да превърнат правораздаването в България в свой придатък, да се действа по целесъобразност, а не по справедливост и по закон".
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com