София. Това, което налага намесата на държавата в случая с осъдените в Малайзия двама българи за трафик на наркотици, е заплахата от смъртно наказание, каза пред Дарик министърът на външните работи Николай Младенов.
По думите му все още се чака решение дали присъдите подлежат на обжалване. „Малайзия е държава, която е известна с много строгата си съдебна система и трудно може да се очакват каквито и да е изключения особено когато става въпрос за трафик на наркотици. Много е важно да се извърви процедурата такава, каквато е. Ако има възможност, да се обжалва - вероятно това ще е стратегията на адвокатите на двамата българи. Аз не мога да се произнеса по тяхната виновност или невинност", заяви министър Младенов.
Външният ни министър подчерта, че смъртното наказание за всички страни в ЕС е неприемливо: „То е нещо, което ние осъждаме, където и да се случва по света. Сигурен съм, че в рамките на диалога, който има между ЕС и Малайзия по повод смъртното наказание, и нашата теза ще бъде ясно разбрана, че не може да се изпълняват смъртни присъди. Има достатъчно казуси в тяхната съдебна система, които не са изпълнявали. Последното изпълнено смъртно наказание е от 1986 година", каза дипломат номер 1.
Министър Младенов коментира и отношенията ни с Македония. Да се прекрати антибългарската кампания в Македония, която създава безкраен дискомфорт на общественото мнение у нас, заяви той. Едва след това България щяла да се съгласи с влизането на Македония в Европейския съюз.
Младенов поиска да се спазва подписаната през 1999 г. декларация между двете страни. "Политиката на македонското правителство е отстъпление от този документ", каза министърът. Той даде за пример настояването България да затвори малките реактори на АЕЦ "Козлодуй" от следващото правителство, а не от кабинета "Беров", който подписал първо за това решение.
Министърът заяви, че развитието на отношенията зависи изцяло от Скопие. "Повече от година сме им казали какво очакваме - не сме видели резултати", заяви той и добави, че има видими сигнали, че антибългарската кампания е част от правителствената политика.
За Турция младенов подчерта, че България е съгласна с приемането на Турция в ЕС. "Преговорите вървят сложно - има фактически огромни части от турското законодателство, които трябва да се приравнят към европейските стандарти", посочи той. Като цяло обаче настроението в някои страни членки било за спиране на разширението. Това се показало и при решението за Черна гора да получи статут за преговори.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com