Точно в 16.10 ч днес парламентът гласува оставката на кабинета "Борисов" 2. Премиерът я депозира в понеделник, след като ГЕРБ загуби президентските избори. 218 от общо 220 гласували депутати, натиснаха бутона "за", а двама от ГЕРБ се въздържаха.
Бойко Борисов, премиер
За ГЕРБ и президентските избори
Партията загуби президентските избори категорично и народът каза в неделя, че иска промяна. Честито още веднъж на Румен Радев.
Аз не си спомням толкова честни избори.
За сформирането на "Борисов" 2
Преди 2 г. имахме 2 варианта - от избори в избори, или да дестабилизираме държавата. Нямаше мое идване тук, в което да не съм благодарил на всяка парламентарна група. В това състояние на света и с най-близките ни партньори, които имаха проблеми вътре в блока. Не очаквах да издържим повече от 1 г.
Викаха ми диктатор и султан, но независимо че не са минали парламентарни избори, хората са разколебани в подкрепата си за нас.
За служебния кабинет
Сега е важно да не се правят 2 поредни кабинета, а в консултации с г-н Плевнелиев Румен Радев и Илияна Йотова да направят едно правителство, което да управлява до изборите през март. Направете правителство, успокойте държавата.
Аз ще съм спокоен и никога няма да тръгна срещу Румен Радев, ако си изпълнява функциите. Ако обаче дезертира и хвърли сега цялата отговорност на Плевнелиев, това ще е безотговорно. Защото Росен Плевнелиев изкара изключително труден мандат. Имаше много тежки години – веднъж след Орешарски, веднъж след мен, два пъти прави служебен кабинет и носи отговорност. Кой авторитетен, кой отговорен човек, ако го поканят за два месеца при отиващ си президент, а и работещ парламент, който всеки ден ще го вика да обяснява какво прави, ще се съгласи да бъде министър?! Откъде ще ги събере той тези министри? Докато БСП има огромна банка кадри – това го чухме. Да си дадат премиера, да си дадат вицепремиерите, да си дадат министрите, зам.-министрите. Тогава няма да има никакви рискове. Ние ще сме в парламента, ще има кворум, държавата ще си работи. Хора в служебния кабинет няма да дам аз. И аз съм им казал – който отиде в служебния кабинет, забравя за ГЕРБ. Защото тези два месеца ще ни ги приписват, че все едно ние управляваме.
За референдума и бюджета
Обърнете внимание на референдума, на който гласуваха повече хора, отколкото за г-н Радев и г-жа Цачева. Настоявам въпросите от референдума да влязат веднага и да послужат за следващите парламентарни избори. Не мога да говоря от името на Конституционния съд. За мен винаги е било най-важно какво казват хората. И когато съм управлявал, съм тропал по масата и съм казвал: „Това е правилно." И имам още една молба към вас (депутатите бел. ред.). Ако популистките предложения за бюджета станат факт, на годишна база ще се трупа 3 милиарда дефицит и ще счупите държавата. А сега доходите на хората са се увеличили с 11%, но хората не искат вече да чуват тези отчети.
За свършеното от правителството
Оттук нататък всеки си носи своя кръст. Благодаря ви, че работихме 2 години. Някои казват, че съм се бил обидил. Не! Не съм - уважавам гласа на хората.
Оставаме на разположение на обществото - ако един ден прецени, сме готови отново да работим за него.
Искам да се знае, че при трето тримесечие брутният вътрешен продукт на България, ръстът на икономиката се вдига с 3,6 процента. Втори сме в Европа Преди 2 г. никой не си го представяше това. Сиреч ясно е, че икономиката, бизнесът – всичко се стабилизира. Имаме отрицателна инфлация, 11 процента ръст на заплатите, под 7 процента безработица, стабилна банкова система, минала стрес тестовете на Европейската централна банка. Всички фондове работят, всички плащания в земеделието вървят, инфраструктура се строи... Много въпроси има пред мен къде сгрeшихме. Малко ни трябва и помощ, и анализ. Във външната политика направихме всичко – Европейска гранична полиция, огради. Даже в момента имаме по 0 човека натиск върху границата, реадмисията върви. Това са резултатите.
Благодаря. Беше чест за мен!
Отново ще управляваме
Цветан Цветанов, ГЕРБ
Не се заблуждавайте за тази победа. Победители в тези избори няма. Победители само донякъде са Патриотичният фронт и бъдещият политически субект на Веселин Марешки. Когато е изчерпана всякаква възможност за взаимно доверие и тази лоялност, за която винаги сме настоявали, няма как да правиш лоялна политика, след като всеки иска да прави дивидент на чужд гръб. Ние искаме да бъдем открити и честни. И да отидем на избори, а както ни подреди избирателят, така ще се съберем в 44-ия парламент. Но няма да има голяма промяна, защото следващото НС пак ще е шарено и ще има коалиционно правителство. ГЕРБ отново ще управлява с тези партии, с които ще влязат в парламента. Алтернатива на сегашното управление няма, избирателите ще кажат не на това, което предлага БСП.
Оставаме опозиция докрай
Корнелия Нинова, БСП
Нашата партия прояви мъдрост да издигне надпартиен кандидат. ГЕРБ обаче не направихте нищо, за да има икономика. Европарите изтекоха в магистрали, а не в производство. С високомерие и задоволство се отнасяхте и към народа си като не го чувахте какви въпроси ви задава. Поставяме си като задача да дадем алтернатива на народа си. Неговото мъдро решение да избере този държавен глава изисква мъдро отношение от страна на политиците. Сега имаме две основни задачи - оставката на правителството и предсрочните парламентарни избори. В този парламент сме опозиция и ще останем такива докрай. БСП няма да подкрепи приемането на бюджета и да става съучастник на ГЕРБ в това.
Имаме нужда от нов обществен договор
Мустафа Карадайъ, ДПС
Краят на правителството беше предначертан, въпросът е какво следва. Сега е необходим диалог, както и да се използва най-силното оръжие – единството. Президентските избори поставиха пред всички нови предизвикателства. Резултатите от тези избори обаче бяха разчетени драматично от управляващата партия и доведоха до оставката на кабинета. Този резултат беше ясен още при съставянето на кабинета. Оставката на кабинета „Орешарски", след платени протести, беше в името на плавния преход към стабилност. Не се получи. В резултат беше сформиран най-шареният парламент в демократичната история на страната. Възприе се странната управленска формула, при която основният политически субект допусна създаването на мнозинство на противопоставянето, съставянето на анти ДПС коалиция. Основната политическа сила пренебрегна изразената позиция на ДПС за подкрепа на дясно правителство с единственото условие в него да не участват крайни националистически формации. Вместо да се търси подкрепа в утвърдените системни партии, националистическите партии заложиха на популистки изказвания. Вместо да се залага на най-големите постижения на демокрацията и евроатлантизма се заложи на краткосрочни политически интереси. За първи път стана ежедневие от трибуната на парламента да звучи преобладаващ език на омраза. След оставката на Борисов следват много неизвестни. Затова ние от ДПС предлагаме да използваме единството, за да изградим нова структура на сигурността на държавата.
Ние имаме нужда от нов обществен договор между управляващи и граждани и нека да го осъществим чрез нов опит за диалог между политиците от една страна, и между политици и обществото – от друга. Призовавам отговорните политически сили за общи действия и недопускане на парламентарна и политическа криза в страната. Датата на следващите избори да се определи с консенсус, като така трябва да се приеме и бюджетът за следващата 2017 година.
Правихме реформи и затова ни свалиха
Петър Москов, ДСБ
Аз оставам част от Реформаторския блок. Но противопоставянето на тази мътилка, която в момента идва, е силна и единна позиция между ГЕРБ и Реформаторския блок за отстояване на реформите, защото една от причините това правителство да си тръгне днес е, че то правеше реформи. Обикновено в България правителствата, които търсят промяна и правят реформи, биват сваляни от власт. Когато в течение на двете седмици между изборите Трайчо Трайков зададе десет въпроса на госпожа Цачева, това бе сбъркан жанр. Жанрът между първия и втория тур на изборите е екшън, не е научно-популярен филм, където учени си разменят аргументи в продължение на един час и никой не го гледа. Много е вероятно такива въпроси да трябва да бъдат задавани сега на новия български президент.
Правителството извърши много ключови реформи
Валери Симеонов, ПФ
Оценката ни е, че това правителство свърши много полезна работа. Ние обявихме, че ще търсим общото и ще подкрепяме всичко позитивно за българската държава и българския народ. В изпълнение на този наш ангажимент след продължило около месец обсъждане ние подписахме програма за стабилно управление, която трябваше да бъде анализирана от коалиционното правителство на ГЕРБ и РБ с подкрепата на АБВ, както и на ПФ. В името на изпълнението на тази програма ние също така гласувахме доверие на избраното правителство, което управлява 2 години. Нашата оценка е, че бяха решени изключително ключови и рискови за България проблеми, на първо място като време тогава беше огромната заплаха от банкова криза от сриване на цялата банкова система и оттам на държавата България като във финансов аспект.
Два кабинета за две години не е нормално
Росен Петров, БДЦ
Не е нормално на всеки две години да се сменят правителства. За последните пет години се смениха шест правителства, три служебни и три избрани по конституционният ред. Не мисля, че има държави и общества, които могат да се развиват нормално, ако на две години всичко започва от начало. Две години може да са много за казармата, но не и за едно правителство. Коя страна може да живее в перспектива от 2 години?! Това ясно показва, че сегашната политическа система възпроизвежда нестабилност и трябва да претърпи коренни промени. Надявам се, че във времената които ни предстоят, страната няма да влезе във въртележката на избори до дупка. Изборите до дупка, обикновено водят до дупката. Нашата икономика не е нито италианската, нито испанската и няма да го понесе. За жалост пред лицето на опасностите отвън, обществото е разделено, за което голяма вина имат политическите сили.
Истинската реформа ще дойде само с ВНС
Георги Първанов, АБВ
Истинската реформа може да се случи чрез Велико народно събрание и нова Конституция. От преди две години нашият ангажимент е свързан с провеждането на референдум за нова Конституция, включително и промяна на държавното управление – установяване на президентска република. Ако има нещо по-нелегитимно от този парламент, то това са опитите за нелегитимни двустранни контакти.
ГЕРБ и БСП бяха против референдума, а днес се опитват да бъдат носители и дори вносители на идеи, произтичащи от гласуването на тези 3,5 млн. българи. Някои от тези партии, които днес се опитват да изземат водещата роля по събитията произтичащи от референдума, трябва първо да си посипят главата с пепел и да си признаят отговорността и едва след тогава да се коментира.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com