Кои партии влизат в следващия парламент при избори?

Как се отразяват на резултатите им скандалите, протестите и коалиционните раздори?

Кои партии влизат в следващия парламент при избори? | StandartNews.com

Разликата между ГЕРБ и БСП намалява до 1,3% през ноември, показва проучване на социалогическата агенция „Тренд”. При избори сега, партията на Бойко Борисов би получила 21,2% от гласовете на избирателите срещу 18,9% за тези на партията на Корнелия Нинова.

„Сближаването между двете партии е тенденция, която наблюдаваме от септември.  БСП не качва резултата си, в което няма никаква изненада, там е мобилизирано твърдото електорално ядро и проучванията показват максимума на партията", коментира в студиото на „Здравей, България” Евелина Славкова от „Тренд”. Тя посочва, че няма как да има преливане на гласове от едната партия към другата, тъй като става въпрос за различни групи от избиратели.

„Това, което прави впечатление, е, че хората, които са казали за гласуват за ГЕРБ, сега отговарят с „няма да гласувам”. Тук въпросът е дали партията ще успее да ги мобилизира и отново да ги върне в редиците си. На предсрочните парламентарни избори левицата мобилизира максимума и показа тавана на възможностите си от около 950 хиляди гласа – това е всъщност, което може да се очаква от тази партия, тя няма толкова широка периферия”, обясни още Славчева.

Според проучването за коалицията „Обединени патриоти” биха гласували 4,2% от избирателите, като те са изпреварени от ДПС, които се връщат на третото място с 6,5%. Според социолога ерозията при патриотите се дължи на скандалите от последните месеци. Техните избиратели също попадат основно в групата на негласуващите.

Наблюдава се и отлив на симпатизанти на президента заради конфронтацията му с управляващите – симпатизантите на ГЕРБ и Обединените патриоти са сред тези, които дават негативна оценка на Румен Радев.  

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай