Иван Вълков: Без добри пътища Странджа е обречена на обезлюдяване

Иван Вълков: Без добри пътища Странджа е обречена на обезлюдяване | StandartNews.com

Бившият депутат Иван Вълков е поставен под №8 в листата на ГЕРБ за Бургас. В предишния парламент той беше зам.-председател на транспортната комисия.

- Г-н Вълков, като зам.-председател на транспортната комисия в парламента работехте по много закони, кой е най-важният от тях?
- Свършихме много работа, но според мен най-важен за хората е законът за движение по пътищата, който бе приет през 2011 г. Промените дадоха възможност на органите за контрол да установяват нарушения с технически средства. Този законопроект бе два пъти отхвърлян от предишни НС, включително и при Тройната коалиция, тъй като не бяха намерени текстове, които да защитят и контролния орган, и движещите се по пътищата. Ние успяхме да постигнем консенсус за използването на камери и мисля, че постигнахме един изключителен ефект за намаляване жертвите по пътищата.
- Какъв е този ефект в цифри ?
- Разликата е значителна. Според статистиката до 2009-та г. над 1000 души годишно загиваха по пътищата. Сега цифрите сочат близо 40% по-малко жертви. Това е един от най-променяните закони и той касае всеки един от нас, защото повече от 65% от хората са със свидетелства за управление, а автомобилите в България са над 3,5 млн. Законът засяга всеки от нас – ако не като водач, то като пътник или като пешеходец, затова е и изключително важен. Затова и в последните дни на НС приехме още промени и съм горд, че бях сред вносителите.
- Имаше сериозни критики, че новите санкции за шофьорите са много тежки?
- Ще отговоря с примери. По отношение на употребата на алкохол – през последните 7-8 години имаме средно 12-13 000 души годишно регистрирани, че управляват МПС след употреба на алкохол. Тази устойчива тенденция показва, че действащите санкции не са били достатъчно адекватни. Същото важи и за тези, които шофират без валидно свидетелство за управление или с отнето такова. Те са 6-7 000 души годишно. Затова и приехме по-строги санкции. Вторият момент са промените, които касаят връчването на наказателни постановления и актове. Мисля, че тази година вече ще се усети пълната сила на закона и ще се прояви неговия ефект.
- Поехте риска да се изправите срещу сивия сектор в транспорта, който генерира милиарди приходи, какво се случи?
- В тази сфера има различни интереси и те са свързани с това колко е голям превозвачът и каква е конюнктурата. Една част от бранша има едно виждане, останалата – друго. И когато има много строги санкции, те пък рефлектират върху бизнеса. Затова вземането на решения и промените винаги са свързани с много преговори и винаги са трудни. Има какво още да се направи в този сектор, но съм доволен, че в момента имаме един добър и либерален пазар.
- Бяхте двигател на законови инициативи свързани с рибарските пристанища, какво се промени?
- След промените в закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата дадохме възможност на общините да строят и модернизират рибарски пристанища. Това не беше възможно до онзи момент, тъй като те са публична държавна собственост. Сблъсках се с този проблем още като общински съветник. Опитахме да модернизираме пристанищата, като кандидатстваме за финансиране по европрограми, но се оказа невъзможно. През миналия програмен период по програма „Рибарство и аквакултури" имаше 30 млн. евро, които щяхме да изгубим. С промените в закона, ние дадохме шанс на общините да ги усвоят и вече имаме три нови пристанища – в Сарафово, Поморие и Черноморец, които са модернизирани. Хората виждат ползите.
- Водехте тежки битки за разширението на пътя Бургас – Слънчев бряг и за ремонта на пътя Бургас – Малко Търново, толкова ли важни са те?
- Много са важни. Пътят Бургас-Слънчев бряг е от най-натоварените, защото свързва най-големия ни курорт с летището, където годишният пътникопоток е близо 3 млн. души. Като добавим и вътрешния трафик, натоварването е изключително голямо с тежки задръствания и катастрофи. Това е приоритет в нашата програма за региона, който стои на първо място, заедно с разкриването на здравен факултет в Бургас.
Пътят до Малко Търново също е важен, той е международно трасе. За него поех ангажимент и съм доволен, че успяхме да го завършим. Но преди това още в 41 Народно събрание обещах на бургазлии ,че ще реша един много голям проблем по това трасе, а именно строителството на пътен надлез по пътя „Бургас-Созопол". Това беше проект, който чакаше своя старт над 25 г. Със завършването му премахнахме една от най-големите точки на конфликт между вътрешноградския и междуградския трафик
„Детелината" вече даде смисъл на ремонта на трасето между Бургас и Малко Търново. А иначе в Странджа има много сериозен демографски проблем и държавата трябва да се намеси. Подобно е положението в Северозапда и Смолянско. Ако не се вземат мерки, след 10-15 г. тези региони ще бъдат тотално обезлюдени и една от причините ще бъде липсата на добри пътища до тези райони от страната.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай