Коя е в крайна сметка институцията, която трябва да поеме отговорност за Хасково и да отговори има ли уран и в останалата вода в България, попита вицепрезидентът Илиана Йотова. "Какви мерки се вземат и кой даде разрешение за ползването на водата в Хасково. Формално ще ми отговорите - съответните институции. Само преди една седмицата обявиха, че този проблем е ликвидиран. Сега се оказва, че не е точно така. Не е честно спрямо хората в региона. Въпросът бе поставен и в Народното събрание от Елена Йончева, но така и не чухме отговор. Нека службите да си свършат работата, защото това е срамота!", каза още Йотова.
Дължим на хората с увреждания цялостна промяна на политиката и отношението към тях. Преди повече от 10 години, Общото събрание на Организацията на обединените нации прие Конвенцията за правата на хората с увреждания. Десетилетия наред хората се бореха с това да бъдат равноправни и най-накрая бяха чути, каза още Илияна Йотова в Перник.
През 2012 г. България ратифицира тази конвенция, но за съжаление, тя остана само на хартия. Липсва достатъчно хармонизирано законодателство за гарантиране правата на хората с увреждания", допълни вицепрезидентът. Илияна Йотова подчерта, че обществената дискусия на тази тема не бива да се изчерпва само с инвалидните пенсии и ТЕЛК.
Това са въпроси, които държавата е необходимо така или иначе да реши. Трябва усилията да бъдат насочени и към това как хората с увреждания да бъдат приобщени, как да развиват творчеството и таланта си, как да бъдат равноправни членове на обществото", заяви още вицепрезидентът.
След официалното откриване, Илияна Йотова посети „Алеята на занаятите", където са изложени произведения на изкуството, изготвени от участниците във фестивала.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com