София. Държавните гардове ще се превърнат в санитарни инспектори. Националната служба за охрана (НСО) ще трябва да следи за личната хигиена на персонала, който се грижи за храната и напитките в Министерския съвет и Президентството, както и във всяко министерство. Това предвижда законопроектът за държавните гардове, който експерти обсъдиха на кръгла маса в Академията на МВР.
В проекта е записано, че охранителите ще трябва да следят какво ядат и пият охраняваните от тях лица. Гардовете ще трябва да осъществяват контрола върху хигиената на персонала, който подготвя храната. Служителите на НСО ще проверяват дори в ресторантите, които пазените от тях лица ще посещават. Ако открият нарушенията, те ще могат да съставят констативен протокол.
"Отиваме в заведение, има мероприятие, което е свързано с обяд. Наш служител отива в кухнята, вижда, че хигиенните норми са много ниски, че храната не се съхранява правилно - яйца отделно, месо отделно. И ние като отговорни за живота и здравето на охраняваните лица даваме констативен протокол. Дава се този протокол, и то от лице, оторизирано от началника на службата", заяви в интервю за dartsnews.bg началникът на НСО ген. Тодор Коджейков. В такива случаи допълнително ще бъде сезирана и Агенцията по храните.
Около обсъждането на законопроектите за спецслужбите вчера отново се възроди идеята за обединяване на службите за подслушване. В момента такива има в ДАНС, МВР и разузнаването. Около създаването на родното ФБР през 2008 г. тази идея беше лансирана от управляващата тройна коалиция. Идеята на социалистите бе да се създаде Държавна агенция за подслушване и проследяване, но по-късно се отказаха от нея. Идеята за окрупняването на службите дойде вчера от зам.-министъра на вътрешните работи Веселин Вучков.
"Трябва да се мисли за окрупняване на службите, които подслушват. Безспорно НРС трябва да ползва специални разузнавателни средства, но трябва ли да има собствена дирекция за възпроизвеждането им? Излишно е да има три служби, които технически прилагат и обработват специалните разузнавателни средства (СРС), след като това може да се прави на едно място, а информацията да се изпраща на всички, които имат право и са поискали прилагане на СРС", обясни Вучков. По думите му използването на СРС-та трябва да бъде подложено на много по-строг контрол, вместо да се увеличават службите, които ги възпроизвеждат.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com