Дора Янкова: Категорично смятам, че трябва да има програма „Родопи”

Дора Янкова: Категорично смятам, че трябва да има програма „Родопи” | StandartNews.com

Категорично смятам, че трябва да има програма „Родопи", а заплахите, които усетихме като народни представители са в няколко измерения. Това каза на организираната кръгла маса от Коалиция „БСП за България" – Смолян на тема „Целенасочена инвестиционна политика за развитие на Родопите" водачът на листата за Смолянска област Дора Янкова, цитирана от "Фокус".

Янкова заяви, че в програмата на БСП, която е „Поискай промяната – правила, сигурност и справедливост" в раздела „Местна власт и регионална политика" е записано, че ускорено трябва да се приеме целенасочена инвестиционна програма за интегрирано развитие на изоставащите райони в България – Северозападна България, Родопи, Странджа - Сакар, пограничните планинските и полупланинските слабо развити райони.

По думите й много скоро след изборите и съставянето на правителство трябва много активно да се действа за приемането на такава програма. Янкова посочи няколко негативни фактори, касаещи Родопите.

„Негативното влияние на голямата и глобална финансова икономическа криза тук даде много сериозно отражение върху цялата икономика. След 1989 година трансформирането на собствеността и след 2009 самата финансова криза. Тоест ние имаме много слаби страни и няма големи играчи, които да поемат икономически тези послания, които идват от голямата световна и българска икономика и икономическо развитие. Второ – ние продължаваме трудно да удържаме на засиления външен конкурентен натиск и отвън, и от националната икономика по много причини. Това са заплахи пред развитието на стопанството на целия Смолянски район, като цяло и на самия Родопски. Паралелно с това втората заплаха е в човешкия потенциал, а по-добри възможности за реализация на младите хора извън района има, именно поради това икономическо и стопанско развитие. Имаме едно изключително негативно влияние на глобализацията, на климатичните промени, на енергийната зависимост и изключително сериозно при нас – на демографските процеси от които страдат и семействата и бизнесът", каза Янкова и допълни, че няма активно ангажирани млади хора и като цяло от този процес всички да страдат, а няма кой да го регулира. Янкова обясни, че единственият член на ЕП, който се е ангажирал за планинските и полупланинските райони е била Илияна Йотова - сега вицепрезидент, която базирайки се и на изводи от Смолянския район и с мисия на членове на ЕП, които са минали през района са направили доклад в Брюксел, който на второ четене има стойност на директива, но неговите измерения ще бъдат след 2020 година.

„В третия планов период, в който ще влезем след 2020 г. за планински и полупланински райони като нашия ще има до 5% добавена стойност увеличени фондове. Това е един плюс, защото пък след 2020 г. доста фондове ще оттекат", каза Янкова. Тя подчерта, че районът си има и своите силни страни, като посочи съхранената привлекателна и разнообразна природа с богато културно наследство и с голям термо-минерален ресурс. По думите й районът има завидно богатство по отношение на защитени територии и екологични зони по отношение на базата за туризъм. Има благоприятно почвено-климатично и условия за биологично земеделие, има и развито горско стопанство. На кръглата маса присъстваха кандидатите за народни представители от Смолянска област от БСП, ръководители на неправителствени организации и представители на институции в града, и заинтересовани граждани. Модератор на кръглата маса беше Иво Инджов – доцент по журналистика, експерт в сферата на политическите комуникации.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай