Добрев: Няма да спрем разследването за "Белене"

Добрев: Няма да спрем разследването за "Белене" | StandartNews.com

София. Подновяването на преговорите за "Белене" не означава, че няма да се прави парламентарна комисия, която да разследва сключените договори и споразумения по проекта. Това обяви министър Делян Добрев след края на заседанието на Комисията по икономическа политика, енергетика и туризъм, на което стана ясно, че американският "Глобъл пауър консорциум" иска да строи централата.

За да се стигне до рестартиране на проекта АЕЦ "Белене", трябва да имаме мандат за водене на търговски преговори и те да завършат с определена оферта на инвеститора към НЕК и правителството. Ако се стигне до такава оферта, тя ще бъде представена отново в Народното събрание, обясни Добрев.

Мандатът за преговори трябва да бъде даден с определени ограничения – да не се обвързваме с държавни или корпоративни гаранции, да не се обвързваме с дългосрочни договори за изкупуване на електроенергията, този инвеститор да покрие до момента направените разходи от НЕК по проекта, за да придобие и активите и пасивите. Трябва да се гарантира ядреният риск и съответно разходите за извеждане от експлоатация на ядрена централа, изтъкна министърът. Ако започнем преговори с тази компания, ние ще искаме гаранции, че има финанси и капацитет да реализира един такъв проект в България, допълни той и подчерта, че по света има редица централи, които са 100% частни.

Добрев бе категоричен, че подновяването на преговорите за "Белене" не означава, че няма да се прави парламентарна комисия, която да разследва сключените договори и споразумения по проекта. 

Министърът заяви, че изграждането на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй" все още е опция за България. Ако се реализира "Белене", няма да имаме реактор, за който се опитваме да намерим място в хибриден проект, а ще имаме по-голяма гъвкавост по отношение на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", уточни той.

Икономистът Емил Хърсев, който е консултант на чуждестранната компания, проявила интерес към "Белене", обясни, че "Глобъл пауър консорциум" е регистриран преди няколко месеца в САЩ. Говорим за около 9 компании, които имат пряко участие във финансирането, включително и на предпроектното проучване. Дали те ще участват в даването на офертата, това е друг въпрос. Някои от тези фирми са едни от най-големите в света. Техният статут на публични компании изисква преди да обявят участието си в проект от такава величина, да анонсират това на борсата, на която се търгуват, на орган, който ги надзирава, каза Хърсев.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай