София. Вече говорим за политическо решение. Така вътрешният министър Цветан Цветанов коментира отказа на две държави да подкрепят влизането на България и Румъния в Шенгенската информационна система.
Страната ни е председател на Залцбургския форум, който се провежда всяка година. В него участват осем държави-членки на ЕС (Австрия, България, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария и Чехия), а Хърватия има статут на наблюдател.
Междувременно стана ясно, че в четвъртък МВР шефът заминава на еднодневна визита във Финландия, където ще се срещне с колегата си г-жа Пайви Расанен. В Хелзинки министърът ще бъде придружаван от директора на Главна дирекция „Гранична полиция” гл. комисар Захарин Пенов. Сред предвидените теми за разговор са двустранното сътрудничество в правоохраната и вътрешните работи, вкл. българско предложение за сътрудничество в областта на граничния контрол, членството на България в Шенген и политиката на българското правителство в сектора „сигурност”.
Финландия и Холандия са двете страни, които реагираха остро на приемането на България и Румъния в семейството на Шенген.
Министър Цветанов се похвали, че и двете страни – и нашата, и Румъния - са покрили техническите критерии за Шенген. Откакто това е факт, има 9% намаляване на миграционния натиск на външните граници на ЕС, което е резултат от многократно повишения контрол, похвали се МВР шефът. Изключително важно е да имаме адекватни политики, но и еднакви критерии за оценка на корупцията в ЕС, обобщи Цветанов.
Той изказа благодарност на еврокомисаря Сесилия Малмстрьом, на унгарското и полското председателство за активната им позиция по време на дебатите за членството на България и Румъния. "Гледната точка на Европейската комисия е, че България и Румъния са готови да се присъединят към Шенген. Комисията и съветът трябва да вземат това политическо решение", заяви Мария Асениус, началник на кабинета на еврокомисар Сесилия Малмстрьом.
На форума стана ясно, че се подписва и меморандум за Пътната безопасност. Най-вероятно от май догодина, когато ще е чешкото председателство, ще бъде приет документ, с който да се уеднаквят критериите. Така след приемането на документа, ако българин наруши Закона за движение по пътищата в Австрия, актът ще бъде пратен у нас, глобата ще бъде австрийска и ще се плаща в нашата хазна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com