Отпада необходимостта от досегашните здравни книжки. Цялата информация за пациента, изследванията, рецептите и лекарите, които са го лекували ще бъдат налични в електронен вариант.
За участниците в лечебния процес единният софтуер ще е достъпен чрез индивидуален сертификат за всеки. Софтуерът ще има защита на принципа на електронното банкиране.
Одобрено е финансиране в размер на 12 млн. лева за въвеждането на национална информационна система в здравеопазването. От средата на тази година в болници, аптеки, специализирани кабинети, НЗОК и РЗОК ще заработи единна електронна система, т.нар. „електронно здравеопазване" - до тази информация ще има достъп и самият пациент.
Д-р Николай Болтаджиев, който е председател на Националното сдружение на частните болници каза, че „задание за софтуера на тази система вече е разработено. То беше внесено в Министерството на здравеопазването преди две години, но досега отлежаване, неглижирано от екипа на бившия министър Петър Москов".
Въвеждането на единна електронна система според д-р Болтаджиев ще осигури контрол от страна на пациента на всички нива в системата на здравеопазването - финансов, лекарствен, административен. Информацията ще е на едно място.
В средата на годината електронното здравеопазване ще заработи пилотно в няколко болници в страната като финансирането за първата и втората фаза на този процес – 12 млн. лв., е осигурено от програмата на Европейския съюз "Добро управление". Това каза служебният здравен министър и вицепремиер д-р Илко Семерджиев пред БНР.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com