Георги Даскалов, ekipnews.com
Ние се занимаваме с циганите, а Европа - с гърците. Кой каквото си има. Финансовите министри от Еврозоната се събират в Люксембург и официално няма да се занимават с гърците, понеже те казаха, че нямат ново предложение. Неофициално всички са се вторачили към Атина.
Световната преса бъка от статии, чиято нескривана цел е да сведе до гърците заплахата, че ако не отстъпят, ще бъдат изхвърлени от Еврозоната.
Официално никой не иска да каже, че Европа ще отпише Гърция. А не иска, понеже, ако евролидерите отидат до край, ще трябва да понесат отговорността за потъването на 300 милиарда евро. Толкова са дълговете на Гърция.
Ако страната бъде изпъдена от еврорая, надеждите да върне нещо са нищожни. Поради това ми се виждат пресилени спекулациите, че вариантът за излизане на Гърция от еврозоната е реалистичен.
Макар че общественото мнение в Европа, включително в България, без уговорки подкрепя точно това. Гърците са описвани като мързеливи, некоректни, алчни и според европейците следва да си понесат наказанието.
Но европейците мислят така, понеже не възприемат парите, които до този момент са изсипани в Гърция, като свои. Всъщност те са техни, понеже са измъкнати през данъците им и са дадени на гърците с надеждата, че ще се умножат. Но хората не го съзнават.
Кредиторите не са само институционални - например освен да плати поредната вноска от 1,6 милиарда по заем от МВФ, Гърция има до плаща до края на юни и още два-три милиарда на частни кредитори. Предимно инвестиционни и пенсионни фондове, които са си купили облигации.
Ако Гърция и Еврогрупата не се разберат, край на парите от тези облигации. Гърция ще се срине, но ядове ще берат и други хора.
Общественото мнение в Европа е тикано изключително в посоката, че гърците са виновни. Но стои и другата страна. Защо са наливани пари? Кой ги е давал? И ако някой е рискувал милиарди - в случая 300, и вероятността сега тези милиарди да бъдат изгубени е висока, с какво право държи да е истина от последна инстанция? Понеже е много умен?
Кой умен човек раздава пари, като знае, че вероятността да не си ги вземе обратно е по-висока, отколкото да си ги вземе?
Отговорността за гръцката криза не е само гръцка, а ако Европа не осъзнае, че е оставила банките да водят играта, следвайки само своята алчност и неограничавани практически от каквото и да е, нищо добро не я чака. За съжаление, няма признаци някой да мисли за това.Ще доведе до еднопартийна система
Стефан Кенов, съпредседател на Български демократичен център
Крайностите никога не са добро решение. Предложението на нашата партия е 1/2 от народните представители - 120 на брой да бъдат избирани в едномандатни избирателни райони. Останалите кандидат-депутати да са в партийна листа, която да отразява пропорционално получения вот за съответната политическа сила. Това е най-справедливият вариант към момента. Мнението на "Български демократичен център" е, че трябва да има баланс между пропорционалните кандидати и мажоритарно избраните. Това не е нещо ново и отговаря в най-пълна степен на българската традиция и конституционно закрепената норма за избор на Велико народно събрание. Там, както знаем, 50 процента от 400-те избраници се избират мажоритарно, а останалата - пропорционално. Считаме, че това е най-справедливата система, която впрочем работи и в Германия. Мажоритарният избор на всички народни представители ще доведе до въвеждане на еднопартиен модел в българските условия, голяма е важността на въпроса каква мажоритарна система ще въведем - в един или два тура. Особено при избор в един тур, където кандидатът, събрал най-много гласове в съответния район, печели изборите и става народен представител. Последното може да доведе до следното - една партия с 20 - 30% подкрепа да вземе 100 процента от мандатите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com