За година защитиха 210 хил. ха гори

За година защитиха 210 хил. ха гори | StandartNews.com

Планините са живи лаборатории за екологични проучвания

Взимат се мерки за опазване на биоразнообразието в страната

Само преди дни от земеделското министерство определиха 109 145 ха гори във фаза на старост. Какво е значението на тази стъпка специално за "Стандарт" обяснява д-р инж. Ценко Ценов, директор на дирекция „Гори и лесовъдски дейности" в Изпълнителна агенция по горите.

- Г-н Ценов, защо е от такова голямо значение определянето на горите във фаза на старост?

- Утвърждаването на гори във фаза на старост е част усилията на лесовъдите за подсилване на обществените функции на горите. След като миналата година се увеличи делът на защитните гори със 105 000 ха, от 2 ноември 2016 г. със заповед на Министъра на земеделието и храните бяха определени 109 145 ха гори във фаза на старост. България е една от малкото страни, която по този начин изпълнява като държава своите задължения и отговаря на европейските директиви за местообитанията, с което гарантира поддържането на благоприятен природозащитен статус за отделните видове горски местообитания в защитените зони по Натура 2000. Тя се нарежда сред водещите страни със своята горска политика по отношение съхраняване и поддържане на голямото биологично разнообразие на нашите гори – 56% от тях попадат в зоните по Натура 2000, което ни нарежда на 3-то място в Европа. Така само за година делът на горите със по-специален статут е нараснал с 210 000 ха и в тях ще бъдат наложени определени строги ограничения за тяхното стопанисване.

- Защо е необходимо определянето на такива гори?

- Утвърждаването на горите във фаза на старост в държавните гори е в полза на дългосрочното им опазване без или с ограничена човешка намеса и на практика това са горски територии, опазващи вековни или редки типове гори. Заедно с мрежата от 82 5589 ха резервати, националните паркове с обща площ от 221 518 ха, 276 868 ха природни паркове се създава достатъчен резерв и гаранция за биоразнообразието. Всичко това е част и продължение на провежданата от държавата, респективно с активно участие на лесовъдите и неправителствените организации, горска политика. След приемането на Закона за горите от 2011 г. и Горската стратегия, се прие подход за по-близко до природата лесовъдско управление на горските територии, което да обединява опазването им, производствените и непроизводственитеим функции. Провежданата насока за природосъобразно стопанисване във всички гори дава възможност за производство на дървесина по икономически ефективен начин и в същото време се осигурява защита и опазване чрез обогатяване на биологичното разнообразие върху по-голямата част от горската територия на страната. В тази връзка бяха разработени, нормативно регламентирани и се прилагат в практиката режими за стопанисване на горите, попадащи в зоните по Натура 2000 и защитните гори. Въведе се задължително горско планиране във всички горски територии, независимо от тяхната собственост, и утвърждаване на съвременни принципи за управление чрез: участие на заинтересованите и обществото в управлението, въвеждането на областни планове за развитие на горските територии, осигуряване публичност на информацията за горските ресурси, ползването, контрола и др.

- Кой определя тези площи и на какви критерии отговаря една гора, за да е „гора във фаза на старост"?

- Очевидно е че, отговорността спрямо следващите поколения налага да създадем условия за поддържане или достигане на горите във фаза на старост. Днес никой не може по-добре от българския лесовъд, на база най-модерните научни данни и подходи, да определи и защити това безценно природно наследство. При определянето им са спазени строги критерии, които са свързани със съхраняването на ценен генофонд и опазването на биологичното разнообразие. Горите във фаза на старост са природен пример за естествената динамика на процесите в гората - възстановителните процеси, структурата на дървостоите, природните нарушения. Те са живи лаборатории за екологични проучвания. Те самите спомагат за възстановяване на биологичното разнообразие, имат важна функция за подобряване на водния баланс на екосистемите. Те осигуряват вдъхновение за лесовъдите и обществеността. Всичко това помага на специалистите, а и не само, на всички, които обичат природата, да се осъществява добър природен пример, по аналогия да се пренесе този пример към устойчиво стопанисване на останалите гори в страната.

Възрастта е важен, но не беше най-определящ критерий при техния подбор. Подходът включваше първо съпричастност и приложимост към защитените територии. Това са гори в природните паркове, които изцяло са в зоните по „Натура 2000"; след това компактност – за да могат тези гори да изпълняват функциите, сме търсили компактност на горите. За гори във фаза на старост са определени над 19 500 бр. горски насаждения. Важен критерий е представителност на всеки хабитат. Това е изискване по директивата – да има всеки хабитат достатъчно представителност, тоест един процент, който да защитава хабитата, а не като цяло да има гора във фаза на старост като количество. Други критерии, по които се определиха тези гори, са площ и възраст на насажденията. Други елементи са свързани с мъртвата дървесина. Ние ще имаме предвид всички критерии и елементи при определяне на съответните режими на стопанисване и при защита в конкретния случай на благоприятния природозащитен статус на дадена зона, на даден хабитат. Определените гори във фаза на старост преди утвърждаването бяха представени за обществено обсъждане в което се включиха експерти от всички държавни горски предприятия и редица неправителствени организации.

- Как ще се стопанисват тези гори занапред?

- В тези гори трябва да се определят и съответни режими за стопанисване, тъй като в тях е необходимо да се поддържат определени структури, да се поддържат елементи на тези гори, а и да се създава възможност за динамика, за развитие на тези гори до „гора във фаза на старост". Защото обикновено има по-млади или по-стари гори, които в определен момент достигат до конфигурация, структура, в която има големи дървета, мъртва дървесина, биотопи, стоящи дървета със съответните хралупи, до екосистема, в която има животински и растителни организми. Те са много ценни за някои видове птици, като кълвачите, като совите, които са защитени видове и които живеят и съществуват в такива гори.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай