Областният управител на Пловдив Здравко Димитров участва активно в потушаването на страстите в Асеновград. Преди дни той събра представители на местната дирекция на МВР Пловдив, лидери на ромската общност в региона, районния мюфтия и председателя на мюсюлманското настоятелство в Пловдив. На срещата бяха коментирани мерките, които и двете страни трябва да вземат, за да не се допусне нагнетяване на напрежението и разгарянето на етнически пожар от една малка искра. „Никой не иска война, защото тук мирно живеем от векове и Пловдив винаги е бил пример за етническа толерантност", категоричен е Здравко Димитров.
- Г-н Димитров, каква е в момента ситуацията в Асеновград? Докога ще продължават протестите на гражданите и ще има ли някакви мерки срещу ромите от махала Лозница?
- Ситуацията се успокоява постепенно, макар че в неделя ще има поредно шествие. Но трябва да има диалог, в крайна сметка никой не иска да има етническо напрежение. Категорично не трябва да се намесват политици и хора, които не са от региона. Не бива да се допуска те да яхнат протестите. Защото външни лица идват, разпалват враждата и си отиват, а хората остават тук и живеят заедно от години.
- Ще се изселват ли роми без адресна регистрация в махала Лозница ? Кметът на Асеновград обяви, че има 120 незаконни постройки, какво ще става с тях?
- Незаконните постройки не са се появили вчера или оня ден. Каквито и оптимисти да бъдем, няма как този проблем да се реши за месец-два, дори година или няколко. За интеграцията на ромите са необходими освен воля и мъдрост, също и много финанси. За да бъде премахната незаконната сграда, трябва да се намери място къде да се настанят хора, които сега живеят в нея. Няма как утре да викнем багерите и да оставим тези семейства на улицата. Този проблем го има във всяко населено място. При това не става въпрос само за ромите, има и много българи с незаконни постройки. Ако погледнем около Пловдив има доста вили на богаташи, които нямат акт 16, за да не плащат високи данъци. Те също газят закона, а той трябва да бъде еднакъв за всички.
- Събрахте на среща ромските лидери заедно с полицията. Имаше ли резултат от разговорите ?
- На срещата стана отново ясно, че си имаме доверие, защото ние сме работили с тях. Заявих им ясно, че като държавни институции няма да допуснем някой да се вклини и да яхне напрежението. Казах им, ако имат някакви претенции да ги поставят на масата, защото сега е моментът. Разбраха ме, че няма да допуснем някой да се възползва и да направи непоправимото.
- Как могат да се спрат провокациите на рокери, футболни ултраси и крайни националисти като Перата, която се появиха в челните редици на шествията в Асеновград ?
- Апелирам отново външни хора да не идват и нагнетяват напрежение. Веднъж вече дойдоха, заявиха позициите си, достатъчно! Ангажирахме се държава и община, да не допуснем разпалване на по-голямо напрежение. Преди час се видях и с турския консул в Пловдив Хюсеин Ергани, разказах му какво се случва. Той също е на мнение, че подобни конфликти не трябва да попречат на съвместния живот на различните етноси.
- Защо от един битов инцидент се стигна до тук ?
- Аз също смятам, че това е битова история. Важното е да не се повтаря. Поставям се на мястото на пострадалите деца и на родителите им, разбирам ги и им влизам в положението. Ромите също не искат да има конфликти. Имаше един от тях, който готвеше протест на ромите в Столипиново. Не го позволихме. Пусна се слух, че някой бил казал как от митинга в Асеновград тръгват към Пловдив и Столипиново да се саморазправят. По ирония на съдбата по същото време в съседната Шекер махала се сбиха две ромски семейства. Ситуацията беше бързо овладяна. Полицията и жандармерията действаха изключително професионално. Прехвърчаха искри, но всичко беше успокоено. Особено като видяха, че институциите начело с главния секретар на МВР работят перфектно. Категорично ясно е обаче, че в този момент не трябва да се прави политика. Когато се уталожат страстите, добре дошъл е всеки, който иска да помогне.
- Химера ли е интеграцията на ромите?
- За да се случи интеграцията трябват образование и работа. Това е единственият път. Има един завод "Уилям Хюз" в "Тракия икономическа зона" до Стряма, произвежда автомобилни части и компоненти. В него работят 200 души, 70 на сто са роми, а и собственикът предпочита да работи с тях. Така, че щом видят добро отношение, когато ги учат и образоват, когато им плащат и не ги лъжат, те отвръщат с цивилизовано отношение. Навремето имаше много роми в пловдивските заводи - в Цигарената фабрика, в млекоцентралата. Буквално нямаше предприятие, в което да няма роми. Истината е, че има лоши хора във всеки етнос.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com