Тръмп победи заради яростта срещу елитите

Тръмп победи заради яростта срещу елитите | StandartNews.com

С избирането му завърши ерата след падането на Берлинската стена

Новият президент може да преразгледа международните договори, казва Весела Чернева

Доналд Тръмп спечели президентските избори в САЩ, въпреки че до последния момент прогнозите даваха преднина на Хилари Клинтън. Как се стигна до победата му, защото американците го подкрепиха, какво можем да очакваме от президентството му, ще има ли промяна в американската външна политика. По всички тези въпроси разговаряме с Весела Чернева, програмен директор на Европейския съвет за външна политика.

- Госпожо Чернева, изненадана ли сте от победата на Доналд Тръмп? Последните социологически проучвания даваха преднина на Хилари Клинтън.

- От доста време имах лошо предчувствие за тези избори. Не мога да кажа, че не съм била изненадана, защото всички, които наблюдаваме ситуацията отстрани, правихме само предположения. Човек трябва да знае какви са настроенията вътре в страната, за да може да прецени възможно ли е да има такова голямо отклонение между прогнозите и крайния резултат. Всички социологически проучвания, с изключение на един пик на Тръмп през август, даваха постоянна преднина на Хилари Клинтън с около 4%. Тъй като проучванията се оказаха прави за фазата на първичните избори, никой не си представяше, че те могат да сгрешат за финалния рунд. И ако в Европа често се случва социолозите да грешат, в Америка това не се е случвало. Доколкото знам, поне 70 години има такива проучвания и никога не се е случвало да има такава разлика между прогнози и крайни резултати. По всяка вероятност това се дължи на т.нар. непрестижен вот, който голяма част от избирателите крият или не съобщават, защото възприемат социологическите агенции като част от проблема, от статуквото, срещу което се бунтува т.нар. обедняла бяла средна класа.

- Как се стигна до тази победа? Защо американците избраха Тръмп?

- Американците от доста време искат да изберат нещо различно от управляващия елит. В някакъв смисъл изборът на Барак Обама преди осем години беше проявление на същото това желание. Обама категорично не беше част от вашингтонския елит и определено беше различен тип политик – млад, изкачил се бързо, с различен цвят на кожата. В случая с Тръмп това желание е премесено с яростта срещу елитите и това, че гласуването срещу тях в крайна сметка не ти носи никакви загуби. Избирателят не плаща цена, която да му пречи да повтаря този жест. Американската икономика се движи добре, гражданите на САЩ нямат от какво толкова да се оплачат. Яростта срещу елитите идва по-скоро от ефекта на глобализацията, от това, че хората се чувстват част от една голяма машина, чиито конци са дърпани от въпросните елити. Те се обогатяват стотици пъти повече от средната класа, която вижда себе си като жертва на глобализацията. Много хора в онези щати в Америка, които гласуваха за Тръмп, всъщност печелят например от Северноамериканското търговско споразумение (НАФТА). Междувременно обаче идеята въобще за международна търговия придоби лошо име, защото хората се убедиха, че именно тя е причината много работни места да бъдат пренесени в региони на света с по-ниска стойност на труда и това доведе до затваряне на много фабрики с традиционни промишлени производства. Третата причина за победата на Тръмп е т.нар. културен сблъсък. Т.е. идеята, че Америка може да претопява безкрайно чужди култури, да ги интегрира в себе си и да превръща пришълците в чисти американци. Тази идея започна да ерозира още през 2001 г. и продължи с икономическата криза. В момента очевидно поне половината от американците смятат, че е по-важно да се укрепи нацията като носител на държавността и на американските правила, които са за американците, отколкото страната да е място, където се претопяват различни култури и мигранти.

- Какво да очакваме от президентството на Доналд Тръмп?

- Можем да очакваме три неща. Първо, Тръмп може да преразгледа всички международни договори и институции, по които САЩ са страна. Тук говорим за Световната търговска организация, за НАТО, за НАФТА, за ООН. С други думи – пренареждане на световната архитектура, на международните отношения по един изолационистки начин. Второто, което можем да очакваме, е, че съюзниците няма да имат такова значение, отношенията със страните от ЕС ще бъдат преди всички транзакционни. Това означава, че САЩ ще правят само онова, от което смятат, че имат директна материална полза и на всичко ще бъде гледано като на сделка, а не като на инвестиция в дългосрочни отношения, каквито те са в момента. Също така ще означава привличане на старите американски противници или тези, които оспорват американския начин на правене на външна политика, в подобен тип отношения. Вероятно Доналд Тръмп ще влезе в преговори с руския президент Владимир Путин, в които Европа няма да участва и ще бъде изолирана. Третата важна характеристика на управлението на новия президент ще бъде неговата непредсказуемост. Европа ще има насреща си още един непредсказуем партньор след Путин и до някаква степен турския президент Реджеп Ердоган. Това ще има отражение върху сигурността на Европа. Тя много повече ще трябва да мисли за своята собствена отбрана. Бъдещето на НАТО, дори и да не е напълно обречено, вероятно ще бъде свързано с изпразване от съдържание на трансатлантическия съюз.

- Ще се промени ли ролята на САЩ в света? Какво ще се случи с борбата с тероризма, с настоящите горещи конфликти – в Сирия, в Ирак?

- По всяка вероятност САЩ ще имат много ясно очертана изолационистка позиция. Изтеглянето от международни институции, от големи конфликти, от горещи точки ще доведе със себе си един вакуум, който ще трябва да бъде запълнен. В него може да се наместят други сили. Дали това ще е Китай или по-малки актьори като Турция предстои да видим. Така или иначе обаче еднополюсният свят приключи. В многополюсния свят, който започва от днес нататък или ще започне най-късно от 21 януари, много по-голямо значение ще имат договорките на база на национални краткосрочни интереси.

- Ще има ли сближаване между Вашингтон и Москва?

-Владимир Путин поздрави Тръмп за избирането му за президент. Предполагам обаче, че умни хора в Москва също са нервни по отношение на непридвидимостта на Тръмп. Вероятно руската страна ще се опита да влезе в преговори с Тръмп по отношение на своята сфера на влияние, което има преди всичко отношение към Украйна и Грузия, но защо не и към малко по-далечната периферия, която би могла да включва и черноморските страни. За новоизбрания американски президент ЕС като организация няма значение. Той вижда национални държави и регионални сили и е готов да влезе в сделка с различни регионални сили, ако смята, че това е в негов интерес. Днес вероятно в Киев и Тбилиси, а и на други места може би, има повод за притеснения.

- Какво означава победата на Тръмп за България?

- На тази знаменателна дата 9-ти ноември, падането на Берлинската стена, за нас в някакъв смисъл това е краят на периода на преход. Ние много отдавна се чудехме кога ще свърши прехода. Вероятно в ранните часове на сряда сутрин това се случи. Светът на мирните преходи, когато малки държави могат да се отърсят от тоталитаризма и да преминат към демокрация, вероятно поне за известно време е приключил. Оттук нататък ще виждаме много повече възход на твърди политики, сделки на големите за сметка на малките. В този смисъл за България е много важно ЕС да бъде достатъчно силен и да излъчва сила. Трябва обаче да кажем, че самият Евросъюз е подложен на подобни центробежни сили и е много възможно да видим възход на популизма в някои ключови страни.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай