За първи път България ще получи пари по оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". В медиите се чуха много "за" и "против" за какво трябва да се харчат средствата. Каква сума ще вземем по новата програма и за какво ще отиде тя, "Стандарт" попита заместник-министъра на образованието, който отговаря за нея, Иван Кръстев.
- Г-н Кръстев, в публичното пространство се появяваха различни версии каква ще бъде сумата по новата оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж". Колко окончателно са парите?
- Според сегашното разпределение на средствата, 508 млн. евро.
- Ректорите на университети се надяваха на много повече...
- Със сигурност средствата, които са необходими изцяло за реформи в образованието, надхвърлят тази сума значително. Независимо какъв ще бъде обемът на финансиране по оперативната програма, ние ще се постараем да го напаснем по възможно най-добрия начин със средствата, които се отпускат от държавния бюджет. Както и с други програми, които ние управляваме, включително новата програма "Еразъм+" в частта, за която ще отговаря МОН. Не на последно място ще подпомогнем БАН и висшите училища в участието им с проекти по "Хоризонт 2020". Това е програма за научни изследвания на ниво ЕС, в която общият бюджет е приблизително 80 млрд. евро за следващия програмен период.
- Споменахте, че може да се вдигнат стипендиите или да се плащат таксите на студентите в специалности, където има дефицит на кадри...
- В новата оперативна програма сме заложили като възможност освен стипендиите, също и развитие на системата за студентско кредитиране, която би следвало да обхване всички студенти в страната като възможност. Една от опциите за подпомагане е да се покрият част от таксите им, да се стимулират и под друга форма, така че да участват активно в образователния процес.
- Как ще се разшири програмата за кредитиране?
- Програмата за студентско кредитиране в настоящия си вариант е финансирана изцяло със средства от бюджета. А по принцип е възможно с парите от новата оперативна програма да се разшири. В известен смисъл може условията по отпусканите кредити да станат по-атрактивни, в зависимост от това какви са финансовите ни възможности.
- Как - с по-ниски лихви ли?
- Като по-ниска лихва.
- Имате предвид държавната гаранция по студентските заеми да е от европарите?
- Да.
- Ще плащате ли студентски стажове с пари от програмата?
- Със сигурност. И към момента стажовете се плащат, до момента имаме 67 000 студенти, които са се регистрирали в информационната система. Към проекта има изключително голям интерес както от младежите, така и от работодателите. От анкетите сред тях виждаме, че има много висок процент на удовлетвореност и от двете страни. Близо 80% от студентите казват, че биха останали на работа при същия работодател. Също толкова работодатели казват, че биха наели това лице да работи в съответната фирма или организация. Тази практика явно е работеща, тъй като от над 13 000 студенти, които са приключили стаж, на 1600 е предложена работа във фирмите, в които са стажували. Един от проблемите е, че в рамките на проекта, който за съжаление е започнал твърде късно, един стажант би могъл да участва в практика само веднъж. Нашата идея е да дадем възможност, започвайки по-рано за следващия програмен период, за всяка учебна година студентите да могат да участват поне в една такава практика.
- За какво друго ще отидат парите по тази програма?
- В рамките на самата оперативна програма са обособени три приоритетни оси. Първата е изцяло към подкрепа на националната научна инфраструктура. Средствата за нея са от Европейския фонд за регионално развитие, като те ще бъдат насочени основно към финансиране на центрове за компетенции и центрове за върхови постижения в науката. С част от средствата ще бъдат подкрепени иновативни проекти на научните институти и висшите училища. Същинската част от програмата, която е насочена към образованието, е за подобряване на качеството му на всички етапи. Част от средствата ще бъдат използвани за подкрепа на предучилищното и началното за по-пълно интегриране на децата в образователния процес, актуализиране на учебните планове, привличане на нови педагози. Един от основните ни акценти ще бъде и развитието на професионалното образование. Дейност, която бихме финансирали, е въвеждането на дуалното обучение. Ще се постараем да финансираме проекти и дейности, в които има ясно изразена връзка с потребностите на пазара на труда на местно и регионално ниво. Тоест ще се постараем да подкрепим реформата в професионалните училища, така че тяхната насоченост да отговаря на потребностите на местния бизнес. Също така ще подкрепим и академичната мобилност и развитието на академичния състав във висшите училища. Ще има индивидуална подкрепа за развитие на младите учени, на докторанти и постдокторанти за конкретни разработки.
- Какви мерки предвиждате за привличане на педагози?
- Ще финансираме мерки, които биха направили тези специалности по-привлекателни за младите хора. Знаете, че една от идеите ни е въвеждането на позицията стажант-учител. За периода на последната година от висшето си образование студентите-педагози биха могли да практикуват на място в училищата. Имаме възможност да осигурим възнагражденията им за този период. Едно от нещата, които искаме да направим, е да субсидираме директорите на училища при наемането на вече завършили млади учители.
- Да се плаща с европари на младите учители?
- Да. За един период - дали ще бъде за 6 или 12 месеца, в зависимост от това докъде биха стигнали ресурсите ни. Ще зависи и от преценката какъв период би бил достатъчен да осигури запазване на работните места за тези учители след това. Но не можем да разчитаме една изолирана мярка сама по себе си да даде резултат. Тя би била успешна, ако е част от една по-широка гама от действия, свързани с привличането на млади хора.
- Какво ще финансирате при дуалното обучение?
- Няколко са нещата, които според нас би следвало да се случат, и то бързо. Самото въвеждане на дуалното обучение изисква промяна в нормативната уредба и в съответните учебни програми. Може би на първо време ще се реализират пилотни дейности в училища, където вече има ясно установени контакти с местния бизнес. Ще се постараем да осигурим стимули както за учениците и преподавателите, такаи за бизнеса, който приема ученици за практическо обучение.
- Ще се плаща работата на учениците ли?
- Това също е възможно. Не мога да кажа към какво ще са насочени мерките, защото програмата трябва да бъде одобрена, за да навлезем в по-голяма конкретика. Има няколко варианта за финансови стимули - би могло да се заплаща на персонала от съответното предприятие, да се покрият определени текущи разходи, свързани с това обучение. Въпрос на преценка какво би било най-ефективно, кое би направило такава схема наистина атрактивна за бизнеса.
- Учените отдавна искат да се намери начин за съфинансиране на проектите, които печелят...
- За проектите по самата оперативна програма няма да искаме съфинансиране от университетите и БАН. По отношение на участието на наши научни организации в европейски проекти по "Хоризонт 2020", работим в тази посока. Ще се постараем да осигурим съфинансирането от българска страна за големите проекти.
- Каква е третата ос, по която ще отидат парите от оперативната програма?
- Тя е насочена към превенция на отпадането от училище и образователна интеграция. Знаете, че един от основните приоритети на националната програма за развитие "България 2020" е намаляване на броя на отпадналите от образователната система. Ще има подкрепа не само за децата от етническите малцинствени групи, които са в най-голям риск от отпадане, но и към тези със специални образователни потребности, а в по-горния курс и деца с девиантно поведение, както и такива, които срещат проблеми при участието си в учебния процес. За нас чисто социалният елемент на образованието е изключително важен и той ще бъде застъпен в новата оперативна програма.
- В какво ще се изразява това като мерки?
- Подкрепата би следвало да е цялостна - и работа със самите деца, и привличане на образователни медиатори, помощник-учители. Допълнителна работа с децата, които изостават с материала - ако трябва, дори и плащане на допълнителни възнаграждения на учители, за да работят с тях. Ще включим и мерки, свързани с работа с родителите. При децата със специални образователни потребности е необходимо да се осигури достъпна среда, каквато, за съжаление, не навсякъде има.
- Каква част от европарите до момента са усвоени? Ще връщаме ли средства?
- Ще се изразя разговорно - да не ми мине котка път, във вторник се надявам, че ще можем да се похвалим съвместно с МТСП, че по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" няма да бъде загубен нито един лев.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com