Съветът за електронни медии (СЕМ) дава седемдневен срок на директора на Българското национално радио Светослав Костов да си подаде доброволно оставката. Ако той не се подчини на ултиматума, след този срок мандатът му е бъде принудително прекратен. Това каза председателят на Съвета за електронни медии София Владимирова на пресконференция.
Поисканата оставка на Светослав Костов е заради спирането на излъчването на радиото за пет часа на 13 септември.
Междувременно Народното събрание създаде временна анкетна комисия за проучване на фактите и обстоятелствата, свързани с прекъсването на излъчването на програма "Хоризонт" на БНР, както и на твърденията за политически натиск върху радиото.
Комисията се създава за срок от два месеца, а в състава ѝ влизат 10 членове - по двама от всяка парламентарна група. Председател ще бъде Тома Биков от ГЕРБ, а зам.-председател - Александър Симов от БСП. Комисията се създава по предложение на социалистите, като според Антон Кутев най-важното, което трябва да установи тя, е кой точно е оказвал натиск .
"Има ли политическо въздействие върху радиото и ако има, кой го прави в най-директния смисъл на този въпрос. Кои са хората, които са осъществили политическото въздействие. И как, като си сложите вашия човек, човекът, който в момента е депутат от управляващите и който очевидно няма как да е депутат от управляващото мнозинство и да не е зависим от него, той как ще търси вината в своите колеги“, каза Кутев.
"А ако се окаже, че някои от тези, дето са говорили всъщност и които са натискали шефа на радиото, е в тази зала? Тук се съмнявам, че човек, който представлява управляващото мнозинство, не само че може, а ще поиска да отговори на главния въпрос: кой въздействаше върху медиите, със съответния отговор, защото този кой най-вероятно е той“, продължи депутатът от левицата.
В мотивите на БСП за създаването на анкетна комисия се казва, че темата за безпрецедентното прекъсване на БНР и опитите за посегателство върху свободата на словото предизвикали бурна реакция.
Самият генерален директор Светослав Костов написа в писмо, изпратено до медиите, че под никаква форма не е упражнявал контрол върху словото и публичното общуване.
БГНЕС публикува пълния текст на писмото:
"Свидетели сме на тревожна ситуация в Радиото. То е подложено на атака, която създава условия за противопоставяне на хората в БНР и уронва престижа на една авторитетна медия. А БНР е най-авторитетната медия в България. Тази ситуация доведе до това няколко човека да използват един уважаван от мен орган – Съвета за електронни медии, за проводник на лични интереси, клевети и недоказани твърдения.
Няма да позволя 20 години кариера в медиите, в която неведнъж съм доказвал професионалните си качества, да бъде опетнена от група хора и няколко медии.
Тук е моментът да обърна внимание върху т.нар. "цензура" в Програма "Хоризонт". Категорично заявявам, че под никаква форма не съм упражнявал контрол върху словото и публичното общуване. Доказателство за това е програмното съдържание през последните дни.
Наясно съм, че всяко желание за промяна на статуквото ще среща силна съпротива. Абсолютно съм убеден в правотата си. Не сме отстъпили от волята си за промени, защото отдавна има нужда от тях. Това искат и близо 1300 служители, работещи всеки ден, всеотдайно, за Радиото.
Ще потърся отговорност в съда на всички, които се упражняваха през последните дни върху моето име, достойнство и професионални качества.
Ще направя всичко възможно да запазя независимостта, свободата на изразяване на мнение и доверието към обществената отговорност, която носят журналистите в Българското национално радио.
Вярвам във всички работещи в БНР, вярвам в екипа, сигурен съм, че ще излезем по-силни от тази криза.
Радиа много, БНР е едно!”, завършва писмото.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com