Обучават бъдещите шофьори как се кара в тапа и на магистрала

Новите програми за обучение ще оскъпят курсовете

Обучават бъдещите шофьори как се кара в тапа и на магистрала | StandartNews.com

При обучението на бъдещите шофьори ще се набляга на това как се кара на магистрала и в тапа. Друга идея е да свиква с шофиране върху лед или мокър участък, с разлято върху асфалта масло и при аквапланинг. Това стана ясно от думите на председателят на УС на Съюза на преподавателите по авто-мото подготовка Йонко Иванов, който коментира новите програми за обучение по време на национално съвещание в старозагорското село Ягода. Според него със сигурност въвеждането им ще доведе до поскъпване на курсовете.

Себестойността на един учебен час, която сега е между 20 и 30 лв., се запазва, но се променя броят на часовете. Инструкторите смятат, че сегашните 31 часа по практика за най-масовата категория Б - любители шофьори, са малко, те ще се вдигнат до 40-50 часа за курс, най-вероятно - на 44 часа. "Занапред ще се наблегне на шофирането на магистрала и в тапи - ситуации, за които днешните водачи не са подготвени. Трябват повече часове за междуградско шофиране, както и за нощно шофиране, което сега не е задължително. Практиката днес е масово инструкторите да учат курсистите си само по маршрутите, където се провеждат изпитите", смята Иванов.

В същото време часовете по теория могат да бъдат намалени от 40 на 20-28 часа, тъй като сега се учели ненужни неща като устройството на автомобила или административните мерки срещу нарушенията. "Така караме хората да наизустяват теорията, вместо да мислят, или по-лошо - да си купуван изпитите, щом разберат, че им е трудно. Достатъчно е да знаят за какви опасности им сигнализират светлините от арматурното табло", коментира още Йонко Иванов. Занапред трябвало да се наблегне на уязвимите точки на пътя, например да се подготвят клипове за реакцията на шофьорите при внезапната поява на пешеходци или велосипедисти на пътя.

"За да няма злоупотреби и сива икономика в бранша, е добре държавата да определи реалната цена на шофьорските курсове, но тя бяга от това. Вместо това има фирми, които предлагат обучение за 250-300 лева, а след това избиват цената с вътрешни изпити и допълнителни часове", каза още шефът на преподавателите по авто-мото подготовка.

Инструкторите са на мнение, че полигоните в предишния им вид са отживелица, нужни били съвременни полигони за подготовка на водачите, върху които реално да се симулират ситуации като каране върху лед или мокър участък, с разлято върху асфалта масло и при аквапланинг. "У нас няма такива полигони, а не са скъпи", каза още Иванов.

Преподавателите по авто-мото подготавка са и за въвеждането на "обучението за цял живот". Безопасност на движението трябва да се учи в училище до 10 клас, а след 65-годишна възраст например шофьорите при подмяна на свидетелствата им за управление могат да преминат и през кратък курс по опресняване на знанията им. "Не е задължително да плащат от джоба си, разходите за този курс може да поеме и фондът за пътна безопасност.

Новите учебни програми при подготовката на всички категории шофьори и мотористи са в отговор на директива на ЕК, която цели до 2030 г. да намали жертвите по пътищата на Европа с 30 процента, а до 2050 г. да ги сведе до нула.

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай