Трите основни държавни бюджета - на централната власт, на общественото осигуряване и на Здравната каса бяха обсъдени от съвета за Тристранно сътрудничество вчера. Бюджетът предвижда десетпроцентен ръст на заплатите, повече пари за образование, здравеопазване и отбрана, но в същото време замразяване на повечето социални плащания. Работодатели и синдикати обаче не стигнаха до единна позиция.
Ще бъде ли постигнат консенсус - темата в Сутрешния блок на БНТ коментираха Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал и Иван Нейков, директор на Балканския институт по труда и социалната политика.
Според Иван Нейков, бюджетът за догодина не е планиран в далечен хоризонт и не предвижда дългосрочни финансови политики.
„Всъщност, няма принципна разлика с Бюджет 2019. Това е бюджет на късия хоризонт, а хоризонтът е края на мандата, на практика на правителството. Не виждаме стъпките, които трябва да доведат до новия модел в помощ на хората с увреждания. Движим се по някаква територия, в която няма да се сблъскаме с реформите“, заяви Иван Нейков.
Големият въпрос е каква цел има системата ТЕЛК. Анализът сочи, че целта е човекът да стигне до пенсия за инвалидност, а всъщност трябва да намерим в него онази работоспособност, която ще го върне на пазара на труда, допълни Иван Нейков.
Васил Велев очерта няколко основни предимства на Бюджета за догодина.
„Макрорамката е безспорен плюс на бюджета, това, че той е балансиран, запазване данъчния модел и данъчните ставки, което внася една стабилност и предвидимост за бизнеса“, коминтира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал.
"В последните месеци имаме спад на продажбите. Неяснотите продължават - търговските войни, Брекзит. Бюджетът ни е приет като балансиран. Фискалният резерв се явява един буфер. Следващата година ще бъде поет още един кредит", зави още Васил Велев.
Според Нейков нещата престават да бъдат толкова розови. "В бюджета няма нищо по темата за раждането на деца. Ако 100 души излизаха от пазара преди 10 години, то те са заместваха от 120, сега няма и дума за това в бюджета. Това е бюджет на късия хоризонт, а този хоризонт е края на мандата. Социалната политика иска решаване, а не повече изхарчени пари да означава по-добра социална политика", каза още той.
"Бюджетът е напрегнат като проходи, има завишена събираемост", смята Велев.
"Има непрекъсната криза в намирането на работници. Целта на ТЕЛК е човек да стигне до пенсия за нетрудоспособност. Би трябвало да се търси начин, той да може да работи нещо. Трябва да търсим начин да го върнем на пазара на труда и не, не искаме да им вземем пенсиите. Когато е добре бюджетът, ние не взимаме тежките решения, а когато е зле - ще кажем няма пари. Но бюдежът ще се изпълни и сигурно ще има излишък в края на 2020 г", смята още Нейков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com