Най-добре е Каракачанов да оглави експертен кабинет

120 мажоритарно и 120 пропорционално избрани депутати е реалистичен вариант, казва бившият служебен премиер Стефан Софиянски

Най-добре е Каракачанов да оглави експертен кабинет | StandartNews.com

Неизбежно ли е третото служебно правителство през мандата на президента Росен Плевнелиев ? Има ли други варианти в сегашната ситуация след падането на правителството "Борисов 2" ? Кои са най-големите опасности пред служебния премиер? "Стандарт" потърси отговорите на тези въпроси от бившия служебен премиер Стефан Софиянски.

 

- Г-н Софиянски, президентът Плевнелиев свиква Консултативния съвет за национална сигурност преди да започне преговори за съставяне на служебен кабинет. Това как да се тълкува – като прехвърляне на отговорността или като търсене на консенсусно решение?

- По-скоро е търсене на разбирателство. Но според мен, ако се свиква КСНС, много по-правилна би била тезата този парламент да избере с мандата не на ГЕРБ и БСП едно експертно правителство и да се постигне съгласие този кабинет да проведе изборите. Като дойде датата на встъпването му в длъжност новият президент разпуска парламента и правителството провежда изборите. Ако кабинетът е консенсусен, не е необходимо да го назначава президентът. Защо да няма кабинет с мандата примерно на патриотите? По този начин и парламентът ще бъде ангажиран с правителството.

- Красимир Каракачанов вече заяви, че този парламент трябва да излъчи кабинет.

- Да, заяви го и то вече на два пъти.

- Като бивш служебен премиер коя е най-голямата опасност в този момент. Какво не трябва да се прави в никакъв случай?

- В никакъв случай не трябва да се изпада в паника. И да се прави всичко наопаки. Напротив. Вече е подадена оставката на сегашния кабинет, няма защо да се ронят крокодилски сълзи, още повече че няма и защо. Оттук нататък, вместо да се работи напук – в смисъл: "Искате мажоритарна система- на ви мажоритарна система, за да видите колко е лоша". Според мен е точно обратното - това са фактите, край на обясненията, търси се компромисното решение и се отива на избори. Това за мене е по-разумното, отколкото надцакването, което върви в момента.

- Споменахте мажоритарния вот, готова ли е нашата демокрация за него? Има опасения, че той ще вкара в парламента само големите партии и избраниците на олигарсите.

- Безспорно хората искат мажоритарния елемент. И не смятам, че той би довел до избор на олигарси. За да бъдем обективни

– по-голям олигарх от това правителство трудно можем да изберем. Хората искат тази промяна и тя е необходима на България. Можем да взаимстваме от немската система, която изглежда малко сложна за изчисление, но не е чак толкова. Тя е смесената система. За мен 120 на 120 депутати – пропорционално и мажоритарно избрани, това е напълно реалистично. За мен е много важно и мажоритарното начало в управлението. Аз искам да избера личността, която ще ме управлява. Ако повечето искаме това, трябва да дадем повече пълномощия на кметовете, защото те са мажоритарно избирани, по-голяма самостоятелност им е нужна. Трябва да дадем повече пълномощия на президента, защото той е мажориторно избран. И трябва да дадем второ ниво на местно самоуправление, на областния управителна, на който да му се даде бюджет и той също да бъде избран мажоритарно. Както е в Полша, както е в Чехия, както е на много места в Европа.

- Много коментатори прогнозират избори до дупка? Вие как смятате, ще намерят ли политическите сили допирни точки, за да съставят кабинет след предсрочния вот, който най-вероятно ще е напролет?

- Аз съм по-голям привърженик на варианта в който това Народно събрание по някакъв начин, въпреки че има най-ниския възможен рейтинг който някога един български парламент е имал, вземе и изиграе едно много силна роля, една лебедова песен, и да приеме проект на конституцията. Тогава няма да има избори до дупка, тогава ще има едно Велико народно събрание, което ще приеме променената конституция, и това Велико народно събрание с едно решение може да се трансформира в нормален редовен парламент и да продължи мандата си. И това Велико народно събрание може да узакони желанието на хората за мажоритарен избор и да даде една по-сериозна управленска структура в една нова конституция.

- Казахте „кабинет на експерти". Но откъде могат да се вземат те, не са ли всички кадърни кадри вече партийно оцветени и използвани. От студентската банка ли да се вземат?

- Защо студенти? Защо да не са преподаватели в университетите, ректори, учени от БАН. Има толкова много частни вузове, с много сериозен потенциал, защо да не се потърсят от академичните среди, защо да не се потърсят тези експерти, които ги гледаме по телевизията и говорят разумни неща? Лошото е, че никой не ги слуша. За мене вай-разумният вариант е да се възложи на Каракачанов, който има много достойно представяне на тези избори, направи много добра кампания, един мандат с експертно правителство. Той е човек от много години в политиката и ще даде независим отенък на един кабинет. Кой е против патриотичната кауза? Каракачанов е човек, който благодарение на политическия си опит има достатъчно възможности да бъде гарант за независимост на кабинета.

- Да ви върна на изборите – трябваше ли Борисов да обвързва оставката на кабинета със загубата на Цецка Цачева? Това не предопредели ли провала?

- Аз съм на по-особено мнение. Не знам дали съм прав, но смятам че Борисов усети, че не може да се справя вече с положението и използва това, за да избяга.

- Продължават коментарите кой спечели категоричната победа на президентския вот, БСП или Радев ?

- Нека БСП не се лъже. Спечели протестът срещу статуквото.

- Кое статукво? Срещу Борисов или срещу кабинета? Има мнения, че вотът е бил повече срещу Борисов и не толкова към политиката на правителството.

- Никога български президент не е избиран с толкова малко гласове. Протестният вот е изключително сериозен. Никога не е било на първи тур кандидатът за президент да получи под милион гласа. На втория тур вече Радев обра протестният вот. Почти два милиона гласа. Имам интуицията, че той ще се справи, че може да обърне този протестен вот в нещо позитивно. Не в полза на БСП, разбира се. Ако направи това ще загуби.

- Вие като човек с опит как го усещате, как ще лавира между НАТО и Кремъл новият ни президент ?

- Не мога да говоря за хора, които не познавам.

- Защото той от една страна е натовски генерал, от друга страна демонстрира в кампанията уважение към Кремъл за разлика от Плевнелиев.

- И двата фактора, които отбелязахте, са в негов плюс, но не се наемам да прогнозирам.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай