Интелектуалците да дадат пример на политиците

Интелектуалците да дадат пример на политиците  | StandartNews.com

Какво доведе до терора в Куманово? Накъде върви Македония, ще оцелее ли управлението на Груевски, албанският фактор ли е най-голямата заплаха за съседната ни държава? На тези и други въпроси по горещата тема отговориха Красимир Каракачанов, шеф на ВМРО-БНД, и председателят на Македонската академия на науките и изкуствата академик Владимир Камбовски.

Не е моя работа да давам оценка за събитията в Куманово. За това си има съответните служби, които тепърва ще разследват инцидента. Но той е свидетелство, че никоя страна не е застрахована от подобни деяния. А в нашата част на света те са особено опасни, защото могат да предизвикат допълнително етническо напрежение. Затова всяка държава трябва да намери ефикасни инструменти за борба с тероризма.

Все пак смятам, че ставащото в Куманово е дело на излезли от контрол шепа екстремисти. Всички партии в Македония категорично осъдиха действията на терористите.

Някои наблюдатели обвиниха правителството и полицията, че е действала неадекватно. Мисля, че не са прави. Но разбира се, винаги има недоволни от управляващите, които да бъдат критикувани.

Не очаквам конфликтът да се разрасне, защото той е изолиран и не представлява интересите на някоя от етническите групи в страната ни. Инцидентът е напълно изолиран, защото всички граждани на Македония - от всички националности - го осъдиха. Той беше осъден и от международната общност. Най-важното е, че не може да получи подкрепа от никого. Не може и да става дума за етнически конфликт, защото исканията на албанците бяха решени още през 2001 г. с Охридското споразумение. С него беше гарантирано равноправието на всички етнически общности в Македония.

Отдавна се обявих и очаквам да има диалог между всички политически партии. Директният диалог е единственият изход от която и да било криза, включително и политическата. Важно условие за прекратяване на кризата е наличието на стабилни институции, които да работят независимо и да предотвратяват конфликтите между отделните партии. Надявам се, че всички политически лидери ще седнат на масата на преговорите. Не само те, но и всички ние носим отговорност за съдбата на народа ни. Така че не само партийните лидери трябва да участват в намирането на решение, а всички институции, включително и Академията на науките и университетите. Интелектуалният елит трябва да даде конструктивен пример как се решават разногласията.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай