Бюджетът е брилянтен, стига партизанщина

Бюджетът е брилянтен, стига партизанщина | StandartNews.com

Не може да обвиняваме кметовете на ГЕРБ за загубените избори

Ще бъде голяма грешка, ако спрат санирането, за да вдигнат пенсиите, казва Дияна Йорданова

В парламента започнаха ожесточени дебати за Бюджет 2017. Носи ли ГЕРБ отговорност за него след оставката на кабинета, каква е оценката за него, какво оставят управляващите като икономически постижения и кое предизвика загубата на президентските избори? "Стандарт" потърси отговорите на тези въпроси от Дияна Йорданова от ГЕРБ, зам.-председател на бюджетната комисия в парламента.

- Г-жо Йорданова, от БСП обявиха, че приемането на бюджета е отговорност на ГЕРБ. Ще понесе ли партията ви тази отговорност?

- Разбира се. Ние винаги сме си носели нашата отговорност. Бюджетът, който е предложен от премиера Борисов и изготвен от министър Горанов, е най-добрия и балансиран досега. Защото в крайна сметка министерството на финансите направи нещо изключително, брилянтно, като резултат. А именно - при намаляващ дефицит и запазване на данъчната тежест, на плоския данък, успя да смести абсолютно всички приоритети за следващата година. Един внимателен прочит на бюджета показва, че в него са заложени ръст на доходите, ръст на капиталовите разходи и не на последно място икономически растеж.

- Какво реално оставя след себе си ГЕРБ като икономически постижения?

- Колегите от БСП много обичат да се заиграват с тази тема. Вчера обаче излезе статистика, че и това тримесечие България е на второ място по ръст в целия Европейския съюз. Да уточня само, че този ръст – 3,5 %, е три пъти по-голям от реализирания ръст на Германия и Франция. Излязоха и прогнозите на Международния валутен фонд за 3% процента ръст за следващата година. И всичко това правителството го постигна през тези две години, въпреки всичките плащания които наследихме и трябваше да изпълним. Да не забравяме също, че за Еврозоната средният ръст е в порядъка на 1,7%. Еврокомисията пък ни посочва 3.6% процента ръст. Така че няма как да се отречем от това, което сме направили и което сме предложили като бюджет.

- Но защо правителство, което има такива икономически показатели, втори по ръст в ЕС, беше наказано на тези избори и сега си отива?

- Вероятно не всички политики, които водим, се харесват на българския народ. Сигурно трябва да преосмислим някои от тях. Аз го възприемам по този начин. Но за нас беше изключително важно през тези две години на управление да стабилизираме за пореден път финансовата система, да стабилизираме страната. Затова сега икономиката и бизнесът виждат спокойствие в бюджета. Затова започва подписването на договори по европейски програми, затова лихвените нива за кредитиране на бизнеса са толкова ниски. Всичко това се постига с една устойчивост и предвидимост. Нашият бюджет предлага точно това. Но вероятно трябва да се обърне повече внимание на по-широките социални политики, въпреки че Бюджет 2017 година предлага доста увеличения в тази сфера. Като се почне от социалните грижи – около 430 млн. лв. е увеличението там, в системата на образованието – 270 млн. допълнително като от тях около 100 млн. са за увеличение на заплатите на учителите. В здравеопазвенето също има ръст, както и в сектор отбрана и сигурност – нещо много важно на фона на геополитическата обстановка. Безработицата регистрира рекордно ниски нива. В следващата година предвиждахме тя да падне до 7,3%. , а тази година е 8,2%. Това е безпрецедентно ниска безработица от години насам. Особено спрямо средните показатели в европейските страни.

- Идеята на БСП за премахване на плоския данък до какво може да доведе? Ако разбира се влезе в действие.

- Искрено се надявам тази идея на БСП да не получи подкрепа в пленарна зала. Ако се стигне до такава промяна, това означава коренна промяна на данъчната система. Което ще доведе в макроикономически план до наложителна промяна в параметрите на бюджета. Ако плоският данък падне, бюджетът ще загуби около 1.3 млрд. лева. Очаквам в пленарна зала от БСП да обяснят откъде ще се компенсира тази загуба. Да променим други данъци като ДДС ли? Дали за сметка на заплатите на учителите? От социалния сектор ли да вземем парите? От здравеопазването ли? Или смятат да увеличат дефицита за сметка на поемането на външен дълг?

- Конкретно върху хората как ще се отрази отмяната на плоския данък ?

- Да вземем да речем малка фирма, която реализира печалба 100 000 лева. При сегашния плосък данък тази фирма ще плати 10 000 налог. Ако се приеме предложението на БСП тази фирма ще плати обаче 20 200 лева данък. Направих си труда да го изчисля по предложената от тях скала. Стига се до 27% данъчно облагане при високите доходи.

- Другият препъни камък в бюджета е категоричното искане на патриотите за 300 лева минимална пенсия. Те даже казват откъде могат да се извадят пари – от програмата за саниране.

- Колегите се заиграваха през цялото време на предизборната кампания с тази тема. Действително, пенсиите са ниски, не са на нивото което и ние бихме желали да бъдат. Но в крайна сметка те са такива вследствие на пенсионния модел в България. А той е такъв не от вчера и от днес, той е следствие на натрупване през годините. Това са възможностите на страната в момента. Ако искането за 300 лв. минимална пенсия бъде прието от Народното събрание, тогава патриотите ще трябва да обяснят откъде ще намерят 1,5 млрд. лева годишно. Що се отнася до санирането, това потвърждава нашите притеснения за бъдещето на тази социална програма. А тя намалява сметките за ток, осигурява работни места, създава икономически растеж, стотици фирми са ангажирани в тази програма - строителство, доставчици, материали. Но явно имаме различни виждания с патриотите за водене на социална и икономическа политика. За мен лично ще бъде огромна грешка, ако се посегне на средствата на програмата за енергийна ефективност.

- Прочетох днес, че министър Горанов бил притеснен от популистки настроения в самия ГЕРБ. За какво намеква министърът на финансите.

- Нямам идея. Трябва да питате него. Депутатите от ГЕРБ винаги сме се придържали стриктно към параметрите и политиките на всеки един проектобюджет.

- Може би е имал предвид депутати, които не са икономисти, които нямат точен разчет и поглед във финансите на държавата.

- Точно така, нормално е да има такива. Но извън ГЕРБ предизборната кампания за президентския вот беше базирана на много такива популистки идеи и обещания. Друг е въпросът дали един президент има такива правомощия. Това са правомощия на изпълнителната власт.

- Борисов е категоричен, че ще вкара в парламента харесаната от народа по време на референдума мажоритарна система. За ГЕРБ кой вариант е по-изгоден изцяло мажоритарен вот или смесен, при който половината депутати ще се избират по пропорционалната система ?

- Ние вече направихме предложение, което ще се гледа в правната комисия. ГЕРБ изцяло подкрепя референдума по начина, по който българските граждани дадоха своя вот. До 15 декември ще бъде изработен доклад. Така че, глас народен, глас божи. Ще се съобразим с това, което са казали хората. Що се отнася до въпроса какво е изгодно за ГЕРБ – ние не правим такива разчети. Просто ще се съобразим с волята на хората.

- Отиваме на избори. На кого ще разчита ГЕРБ, ако няма и в следващия парламент абсолютно мнозинство? Изключвате ли някого категорично?

- Първо, ГЕРБ винаги е разчитал единствено и само на себе си. Не е редно предварително да се коментира. Най-малкото защото не знаем кои ще са парламентарно представените партии. Но винаги като членове на ЕНП, нашата ориентация е била партиите център-дясно.

- Е, отсега е ясно, че БСП, ДПС и обединените патриоти със сигурност влизат в парламента.

- Нека да не предрешаваме съдбата на предстоящите извънредни избори. Да видим волята на българските граждани. Тогава ще имаме достатъчно време да отговаряме на този въпрос.

- Появиха се коментари, че ръководството на ГЕРБ не е доволно от работата на кметовете по време на тези избори и че те носят вина за провала.

- Правят се анализи вътре в партията. Кметовете на ГЕРБ са хора, които си вършат ежедневно работата. Аз лично не мога да приема, че те са едва ли не виновни за това че ние като политическа сила не сме се справили на тези избори. Второ, БСП, които припознаха ген.Радев като техен кандидат, се справиха очевидно по-добре от нас в тази кампания.

- По-добре си свършиха работата или пък кандидатът им беше припознат от повече хора като техен?

- Резултатите от изборите дават ясен отговор на вашия въпрос.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай