Боен клуб с много кончета

Ентусиасти създават със собствени средства коли за чудо и приказ

Боен клуб с много кончета | StandartNews.com

Да произвеждаш автомобили за масовия потребител е сложно и скъпо. Освен това романтиката и ентусиазмът в този процес отдавна са сменени от хладните разчети на маркетолозите. За щастие, по света все още има хора, които със собствени средства създават интересни коли в ограничен тираж. Представяме ми двубои между творения на няколко такива ентусиаста, за да разберем, кой от тях върши работата си по-добре.

Rezvani Beast срещу VUHL 05

Пистовите роудстъри с разрешение да се движат по пътищата Rezvani Beast и VUHL 05 дебютираха с разлика от около година. Първият бе създаден от американец с ирански произход, а вторият е дело на двама братя от мексиканска състезателна династия. Родината на "звяра" е САЩ, а VUHL 05 си няма такава. Тези модели са основни конкуренти в сегмента на невероятно бързите и ексклузивни автомобили, но разликата в подхода към създаването им е колосална.
VUHL 05 е дело на многонационален тим специалисти. Шасито, събрано около алуминиев монокок, е направено в Мексико - родината на идейните автори на проекта братя Икер и Гилермо Ечеверия. Панелите на купето, които могат да бъдат или пластмасови, или карбонови, са направени в Канада. Окончателното оборудване на VUHL 05 бе поверено на британци, които, съгласете се, доста добре знаят как се правят спортни автомобили. Освен това партньори на мексиканците в начинанието бяха и прочути компании като Magna, Bilstein, OEM и Hella. Двигателя за VUHL 05 братя Ечеверия са взаимствали от Ford Focus ST - двулитров четирицилиндров бензинов турбо с 6-степенна механична скоростна кутия. Разбира се, мощността и въртящият момент се различават - 288 к.с. и 420 Нм за VUHL 05 срещу 250 к.с. и 360 Нм за хечбека. Това позволява на 695-килограмовия "мексиканец" да се изстрелва от място до 100 км/ч за 3,76 сек, а ускорението завършва при 245 км/ч.

Rezvani Beast може да бъде поръчан с бензинови турбо двигатели с обем 2 или 2,4 литра. Мощността на първия е 315 к.с., а на втория - 500 к.с. По динамика на ускорението "звярът" също превъзхожда VUHL 05 - 2,9 и 2,7 сек до 100 км/ч. Ако нямаше едно "но", едва ли можеше да бъде направено сравнение между тези два автомобила. Проектът Rezvani Beast всъщност може да бъде наречен просто по-дълбок тунинг на модела Ariel Atom. Компанията взе британския пистов автомобил, постави му карбонови панели и промени двигателя. Което може и да не е най-доброто решение - не се знае как е реагирал идеално балансираният Ariel Atom на новия двигател и на различната скоростна кутия. Цената също е в полза на "мексиканеца" - най-евтиният "звяр" струва 119 000 долара, а базовата версия на VUHL 05 едва 89 900.

Caterham Seven 160 срещу Zenos E10

Никой не отрича факта, че въпреки откровената си древност "седмиците" на Caterham са много яки. Иска ни се обаче нещо по-свежо, по-ново. Особено след като вместо съвременен автомобил на пазара излиза модел с 3-цилиндров двигател на Suzuki с мощност 81 кончета!

Докато в Caterham се чудят какъв друг мотор да пъхнат в старото (макар и много готино) шаси, бившите изпълнителен и операционен директор на компанията - Ансар Али и Марк Едуърдс, взеха че направиха спийдстър, който изглежда като съвременен автомобил. Новият модел бе пуснат под бренда Zenos и се нарича E10. В основата му е монокок, направен от карбон и алуминий. Двигателят е 2-литров атмосферен на базата на Ford с мощност 200 к.с. и 210 Нм максимален въртящ момент. Скоростната кутия е 5-степенна механична (има опция и за 6-степенна), а колата ускорява от място до 100 км/ч за 4,5 сек. Масата на автомобила е 650 кг, а дължината - 3800 мм, или 50 см по-малко от седана Kia Rio.
Със своето трицилиндрово недоразумение Caterham Seven 160 губи от Zenos E10 почти по всички показатели. До 100 км/ч той ускорява за 6,5 сек, максималната му скорост е 160 км/ч, а видът му дори на фона на E10 напомня на вана с колела. Единственият му плюс е цената - само 14 995 паунда. В това отношение обаче Zenos E10 губи със съвсем малко - базовата цена на роудстъра е само с 5000 паунда повече.

Sin R1 срещу VL Automotive Destino

Сhevrolet Corvette е култов автомобил. Двигателят му пък е толкова страхотен, че може да го откриете в десетки бързи модели на независими производители. Като в Sin R1 и VL Destino. Въпреки че тези два модела имат почти еднакви двигатели, философията им коренно се различава.

R1 е суперавтомобил, построен върху тръбна рама, хомологиран от Международната автомобилна федерация (FIA). Моделът се произвежда в две версии - пътна и пистова. И в двата случая двигателят им е V8 с мощност 525 к.с., който се съчетава или с 6-степенна механична (пътната) или с 6-степенна секвенционална (пистовата). Двете модификации са снабдени със създадените по технологиите от Формула 1 столитров резервоар и седалки. Другата разлика, с изключение на трансмисията, е в спирачките, колелата и гумите - пистовият вариант е със 100 кг по-леки и е "обут" с Michelin.

VL Destino е моделот друг свят. На външен вид това е почти стандартен седан Fisker Karma, но с някои визуални изменения. Освен това колата бе лишена от хибридната система, заменена с корветския V8, достъпен в два варианта - серия LT-1 с мощност 454 к.с. и LS9 с 640 кончета. Главният проблем обаче е трансмисията - седанът за 200 000 долара се предлага или с 6-степенна механична, или с древния 4-степенен автоматик, направен още през 1992 г. Странно е как тогава компания VL, създадена от бившия шеф на GM Боб Луц, смята, че творението й може да се конкурира с ултрасъвременните Aston Martin Rapide и Porsche Panamera Turbo S.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай