Паника и агония са причина за агресивната кампания на ГЕРБ
Очаквам още по-голяма подкрепа на втория тур, казва Илияна Йотова
- Г-жо Йотова, с ген. Румен Радев победихте на първи тур. Изненада ли бе това за вас? Какви са очакванията ви за балотажа в неделя?
- Не беше изненада. Хората категорично искат промяна. Издигнахме знаещ, професионално подготвен и достоен кандидат за президент – ген. Румен Радев. Българските граждани излязоха да гласуват за президентските избори и националния референдум убедено, преодолели страховете си и това е най-добрата новина от 6 ноември. Очакванията са да получим още по-голяма подкрепа от българските граждани. Ние заложихме на толерантна кампания, в откровен разговор с тях давахме своите конкретни предложения, отговаряхме на техните въпроси и чухме съветите им. На това се дължи и нашия успех. Ще продължим по същия начин и в оставащите дни до втория тур. На нашите срещи идват хора с най-различни политически убеждения, дори такива, които досега са гласували за други политически сили.
Ние
не преговаряме с партийни централи и не се срещаме с политически лидери
Не искаме договорки, задкулисие и не разчитаме на политическо инжинерство. Ще продължим да представяме нашите политики.
- Как си обяснявате кампанията на ГЕРБ за втория тур „ако не гласувате за нашия кандидат, ни чака апокалипсис"?
- Със страх и паника. Със стрес от резултатите на първия тур. Не очакваха подобно поражение. Как иначе да си обясним нелепите изказвания, че ако ГЕРБ загуби ще се спре санирането, ще се изключи електричеството, ще се затворят детските градини!? Продължават да обиждат българските избиратели. Няма да отговорим на агресията с агресия. Нашата кампания ще запази толерантния си тон. Защото ние имаме разговор с българските граждани за решаване на изключително тежки проблеми и предизвикателства пред нашата държава. Ще го направим с таланта и знанията на цялата нация и усилията на всички български граждани. Колкото до кандидатите на ГЕРБ и министрите от РБ, които сега бяха включени като агитатори в 6-те дни между двата тура, българският народ е достатъчно мъдър и даде оценката си за тях - изостави ги на тези избори.
- Казват, че ако ген. Радев спечели, ще изпаднем в международна изолация?
- Това е пълен абсурд. Не ние, а безпомощната външна политика на днешното правителство влоши отношенията ни с Русия, не разви никакви икономически връзки с азиатските държави. Гласът ни в Европа е все по-слаб, не участваме във формирането на европейските политики, а само ги изпълняваме без защита на националния интерес. В поздравлението си от председателя на групата на Социалистите и демократите в ЕП Джани Питела за резултатите ни от първият тур, е категорична оценката му за нашата кандидат-президентска двойка и увереността му, че ще справим с най-тежките проблеми на страната –
преодоляването на бедността и заплахата пред
сигурността
- Ще станем ли свидетели на дебат с опонента ви Пламен Манушев от ГЕРБ?
- Очевидно не. Изчерпаха се всички мои надежди за подобен дебат. Поканих го още преди първия тур, не се получи. Изчаках го между двата тура, изпратих покана до техния щаб. Исках да поговорим, да сблъскаме двете визии за развитието на България, да проведем спор по предложенията на едната и другата страна. Мисля, че така биха се родили добрите идеи. Но очевидно той не желае такъв дебат. Изплаши се, мълчи, дори нямаше смелостта да ми откаже.
- Какво научихте от срещите с хората по време на предизборната кампания? Кои са важните за тях проблеми, с които ще се заемете, ако влезете на „Дондуков" 2?
- Не бяха един и два въпросите, защото проблемите пред българските граждани са много и сериозни. България е много различна. За съжаление, разделението по региони – на периферия и 4-5 големи града, се задълбочава все повече. И макар вече няколко години Северозападът да е емблемата на застоя, на липсата на перспектива и обезлюдяването, тази тежка болест вече е обхванала и североизточните и южни крайгранични области. Хората говорят за своите ниски доходи, за това, че не виждат бъдеще. Съзнаваме колко много надежди се свързват с ген. Радев и с мен.
- Как смятате, че ще се развие проблема с бежанците, не само в България, но и в Европа като цяло?
- За съжаление, нищо обнадеждаващо не мога да кажа. Неслучайно на срещата преди два дни на министрите на отбраната от Средна и Южна Европа бе поставен въпросът за провала на споразумението с Турция и новите предизвикателства, които мигрантската криза поставя. Учудих се как така министър Ненчев не е поканен. Това знак за какво е – за липса на доверие или че от България нищо не зависи? А тези въпроси са много тревожни, защото става дума за опасни процеси, които пряко касаят нашата страна. Сега имаме проблем на българо-турската граница, но ако Балканският път отново се отвори, ние ще имаме още две проблемни граници – с Македония и Гърция. Ето, това са големите въпроси, които стоят с цялата си тежест пред институциите и те трябва да намерят решение. Ние сме категорични, че България трябва да укрепи границите си. Нужно е да проведем много сериозен разговор с нашите европейски партньори за дълбока промяна на Дъблинското споразумение и концепцията в пакета „Миграция и убежища", за да защитим своя национален интерес. Ние не сме сами, можем да потърсим подкрепата на всички държави, чиито граници са външни за ЕС – Италия, Гърция, Малта, Испания, Португалия. Но за това са необходими много дипломатически усилия. Вместо това, както виждате,
министрите от два дни се занимават с комунизъм-антикомунизъм
плашат хората с дестабилизация, държат се като партийни агитатори, а не като сериозни хора.
- Мнозина се изненадаха от победата на Доналд Тръмп на президентския вот. Вашият коментар – знак за какво е този избор на американците, как ще се промени световната политика, как ще работите вие с новата администрация в Белия дом?
- Още е рано за задълбочени коментари. Предстои да видим как ще се развият тези процеси. Но на първо четене бих казал, че възприемам резултата от изборите в САЩ като вот срещу установената политическа система. Хората и там искат някаква дълбока, радикална промяна. Мисля обаче, че емоциите трябва да се успокоят. Европейските институции трябва да потърсят диалог с новия американски президент. Това са реалностите, такъв е изборът на американските граждани. Задълбочаването на конфликтите Изток-Запад, САЩ-ЕС е път към нова Студена война. А тя не донесе нищо добро на хората.
- Правите ли паралел между избора на Тръмп и вашия добър резултат? Анализатори твърдят, че вотът за кандидатпрезидентската ви двойка не е толкова червен, колкото протестен вот. Как ще отговорите?
- Не правя такъв паралел. Нещата са много различни. А и нека оставим догадките на анализаторите. Да, има протестен вот. Да, ние събрахме много от него и сигурно така ще бъде и на втория тур. Но това е всеизвестна истина, която се признава дори от ГЕРБ. Вицепремиерът г-жа Бъчварова каза, че управляващите са били наказани и вотът е бил срещу правителството на ГЕРБ. След това нейно изявление няма нужда от коментари.
- Премиерът Борисов отложи номинирането на нов български еврокомисар на мястото на оттеглилата се Кристалина Георгиева. Много имена са спрягани за поста й, сред които и вашето. Какво смятате, че ще се случи?
- Аз имам пред себе си една цел – спечелването на президентските избори на 13 ноември. Не мисля за никакви други постове.
- Цецка Цачева отиде на крака при част от РБ да търси подкрепа за втория тур. Вие към кого ще се обърнете?
- Това е основната разлика между нас и тях. Тяхната кампания е агресивна. Включиха всички министри срещу нас.
Говорят се откровени глупости и неистини
Няма да се плъзнем по тази спирала. Ние ще запазим толерантния тон от уважение към нашите опоненти и към самата президентска институция. За какво обединение утре можем да претендираме, ако днес се включим в този махленски тон? Ще запазим спокойствие. Има още няколко дни. Препоръчвам на г-жа Цачева да не си изпуска нервите. Утре ще се върне в НС и отново ще трябва да работи с парламентарните групи. Трябва да можем да продължим да си казваме „добър ден".
- Какво е първото ви действие като вицепрезидент, ако бъдете избрана?
- Ще се срещна с Маргарита Попова, за да разговаряме надълго и нашироко за изминалите пет години, за важните неща, които трябва да се довършат. Трябва да има приемственост в институциите, за да са работещи те. Оттам нататък с ген. Радев ще преценим кои са първите и непосредствени задачи. Аз имам една голяма мечта в живота си – българската държава да работи със сънародниците ни в чужбина така, както съм виждала да правят това други европейски страни. Това е една голяма цел, която 27 години повтаряме като мантра и не се случва. Няма как да не акцентираме върху темите, свързани с решаването на мигрантската криза и мястото на България в европейския контекст. Предстои ни много тежък разговор с всички институции и с всички български граждани за преодоляване на демографската катастрофа. Отговорни сме пред бъдещите поколения и децата си да спасим нашата нация. Ще търсим не просто консенсус, а национално единение по тези въпроси, защото всички конюнктури, задкулисия и политически договорки ще престанат да има значение, ако няма силна нация и обединен народ.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com