Н.пр. Роланд Хаузер е посланик на Австрия у нас от септември 2014 г. Той е дипломат с 30-годишен разностранен опит. Учил е във Виенския университет и Университета в град Екс ан Прованс във Франция история, романистика и философия. Завършил е и Дипломатическата академия във Виена. Преподавал е история и френски език. Заемал е редица важни постове в австрийското външно министерство. Работил е като дипломат в Пекин и Рияд. Бил е посланик в Кувейт, акредитиран и за Катар и Бахрейн. Бил е също посланик на Австрия в Кения и постоянен представител на страната си при UNEP-Програма за околната среда на ООН и Програма на ООН за човешките селища. Ръководил е и отдел по сигурността. Семеен е и има две деца.
- Ваше превъзходителство, Австрия заедно с България и Естония е в Тройката страни от ЕС, който си сътрудничат за последователното изпълнение на функциите на ротационен председател на ЕС. На какво най-много обръщате внимание в приоритетите за започналото председателство на България, която пое щафетата от Естония?
- Преди всичко, позволете ми да отбележа по принцип, че сътрудничеството с България в рамките на триото за председателство е много добро както на политическо, така и на ниво на висши държавни институции. Австрия може да се идентифицира много добре с всичките четири приоритета на българското председателство. Много важен за мен е фокусът върху страните от Западните Балкани. По-нататъшното развитие на европейската перспектива за тези страни е един от приоритетите на австрийската външна политика в продължение на много години. Освен това от австрийска гледна точка въпросът за сигурността и стабилността на Европа, и по-специално за защитата на външните граници на ЕС, за което България има изключително ценен принос, е от особено значение.
- Как ще се развива в рамките на българското председателство на ЕС сътрудничеството между България и Австрия през идните 6 месеца?
- Последователните председателства на Съвета на ЕС придават допълнителна динамика на и без друго много интензивните отношения между България и Австрия. Наред с участието на членове на австрийското правителство в неформалните съвети, организирани в София и, разбира се, Срещата на високо равнище за Западните Балкани през май, ще се проведат редица двустранни посещения на високо равнище. Нашият нов външен министър Карин Кнайсл беше на работно посещение в София на 18 януари и беше приета от президента Радев и вицепремиера и външен министър Захариева. За първата половина на 2018 г. са планирани и посещения на федералния канцлер Себастиан Курц и на нашия федерален президент Александър Ван дер Белен. В центъра на всички разговори ще бъде възможно най-голямата приемственост между нашите две председателства на Съвета на ЕС, както съобщи и премиерът Борисов на официалната церемония по откриването на българското председателство.
- От скоро Австрия е с ново правителство, в което участва и крайнодясната Партия на свободата. Защо някои европейски страни се плашат от участието в кабинета на министри от тази партия?
- Доколкото успявам да проследя, много чуждестранни наблюдатели се интересуваха предимно от въпроса как новото австрийско правителство ще се позиционира по отношение на ЕС. Бих искал да насоча в тази връзка вниманието ви към правителствената програма, в която ясно се посочва, че бъдещето на Австрия е тясно свързано с европейския проект за мир и интеграция и че Австрия е неразделна част от Европейския съюз и общата валута - еврото. Първото пътуване на Себастиан Курц беше в Брюксел, където канцлерът успя да изясни на ръководителите на институциите на ЕС точно тези основни принципи. Между другото, канцлерът Курц призова за новото федерално правителство да се съди по бъдещите му действия.
- Новият канцлер, който е само на 31 г., е сензационно млад. Дали това не е начало на засилване на участието на младежта в политиката на Австрия и други страни от ЕС?
- На 31 години Себастиан Курц е най-младият ръководител на правителство в света. В същото време федералният канцлер вече има седемгодишен опит в управлението. Наблюдаваме и в други страни - като Франция - поемането на държавна отговорност от относително млади политици. Комбинацията от младост и опит със сигурност може да помогне да се даде нова динамика на понякога закостенелите структури в политиката.
- България и Австрия имат развити икономически връзки. Какви са през изтеклата 2017 г. резултатите от сътрудничеството в икономическата област?
- Икономическите отношения между нашите две страни са много интензивни. В България присъстват над 350 австрийски компании. Австрия е де факто най-големият инвеститор в страната, двустранният обем на търговията надвишава 1 милиард евро годишно. От друга страна, най-големите австрийски инвеститори се борят със значителни проблеми. Бих си пожелал по-стабилен инвестиционен климат, включително върховенството на закона, прозрачността и защитата на инвестициите.
- Българският министър на енергетиката Теменужка Петкова и президентът на Газпром Алексей Милер обсъдиха неотдавна вариант за транспортиране на природен газ от "Турски поток" за България и от България за Европа. Какво мислите за потенциала на този проект?
- Австрия винаги е подкрепяла загрижеността на България и съседните страни за диверсификацията на техните енергийни източници. Подобрената свързаност на страните от Балканския полуостров играе специална роля в този контекст и Европейският съюз подкрепя съответни мерки в рамките на Енергийния съюз. България постигна добри резултати през последните години: свързващият газопровод с Румъния е завършен, а също така е планиран и този с Гърция за присъединяване към Трансадриатическия газопровод.
- Не малко представители на културния елит на България живеят и работят в Австрия. Ще спомена писателя Димитър Динев, който пише на немски език и е превеждан в България, а цигуларката Албена Данаилова е първата жена концерт майстор на Виенската филхармония. В София Вашето посолство развива активна културна дейност. Какво може да се направи за още по-голямо културно сближаване между двата приятелски народа?
- Творческата общност на българите в Австрия, разбира се, предлага добри възможности и за посолството за реализиране на културни проекти. Наред с подпомагането на концерт на Албена Данаилова и Софийската филхармония посолството организира през 2017 г. също изложба на българската художничка Боряна Венциславова, която живее и работи в Австрия. Един от важните ни големи проекти – FLUCA - Австрийски културен павилион Пловдив има художествен директор от Пловдив, който дълго е живял във Виена. Друг важен проект на посолството – издигането на Бронзовата къща на художника Пламен Деянов в София през 2018 г. също има пряка връзка с взаимното обогатяване на културните кръгове в двете страни. Въпреки това е важно да се отбележи, че независимо от българските корени на много творци, винаги във фокуса на всяка подкрепа от посолството е качеството на художествената работа и поради това не може да бъде пренебрегвано и представянето на съвременното австрийско творчество.
- Какво бихте пожелали за 2018 г. на в. "Стандарт", който проявява системен интерес към Австрия и българо-австрийските отношения?
- Първо бих искал да ви поздравя за юбилея – 25 години вестник „Стандарт" означава, че изданието присъства на българския медиен пазар непосредствено след самото начало на демократичните промени в страната. Използвам възможността да пожелая на колектива да допринася и в бъдеще за гарантирането на медиен плурализъм и свобода на медиите.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com