Ако бяхме егоисти, щяхме да останем в опозиция

Сцените на границата повлияха на изборния ни резултат, казва Ангел Джамбазки

Ако бяхме егоисти, щяхме да останем в опозиция | StandartNews.com

- Господин Джамбазки, след петъчната среща между патриотите и ГЕРБ стана ли ясно дали ще има коалиция или просто беше среща на кафе?

- Не, не беше среща на кафе. Но от тази среща не произлиза решение дали ще се прави коалиция или не. Това беше първи разговор, в който двама от лидерите на Обединените патриоти изложиха своите виждания пред изпълнителната комисия на ГЕРБ и чуха нейните виждания. Желанието на Обединените патриоти е да бъде свършена работа в ключови от нас сектори на обществено-политическия живот. Да бъдат повишени доходите, да бъде смазана битовата ромска етническа престъпност, да бъдат прекратени веднъж завинаги попълзновенията на Турция в нашите вътрешни работи.

- Водени ли са разговори за постове и министерства?
- Не са обсъждани министерски постове, не са обсъждани имена, не са водени разговори в конкретика. В хода на разговора бе постигнато съгласие разговорите да продължат другата седмица и да преминат евентуално, ако има съгласие, в преговори за формиране на правителство. Но на този етап няма постигнато съгласие за коалиция, за министерски места, за имена, които да оглавяват тези министерства.

- При сегашната следизборна конфигурация какво трябва да бъде бъдещото правителство?
- При сегашната конфигурация най-добрият вариант би бил широко правителство, което да включва ГЕРБ плюс БСП плюс Обединени патриоти, но това за съжаление според мен е малко вероятно. Казвам "за съжаление", защото такова правителство, при ясно разписани задачи, би могло да преведе България през ключовото председателство на ЕС и да свърши работа. Личното ми усещане е, че това няма да се случи. Следващият вариант, който ми се струва удачен, е коалиционно правителство на ГЕРБ, като първа политическа сила, която има всички основания и няма причина да не излъчи министър - председател, и Патриотите. При изчистване на позициите, това би било много откровено и полезно правителство, ако се постигне споразумение по важните теми. Ако не се постигне споразумение, мандатът трябва да стигне до БСП. Там личното ми мнение е, че много трудно ще се стигне до правителство. Вече зависи, ако има трети мандат, президентът на кого ще го връчи.

- А узрели ли са от партията "Воля" на Веселин Марешки за властта?
- Господин Марешки е екзотичен политически обект. Той е способен да направи коалиция и с Дарт Вейдър, така че не се притеснявам за него, той може да си направи коалиция с когото си поиска. Неговата програма между другото е много екзотична - ту близка до БСП, ту близка до ГЕРБ, ту близка до нас, изобщо там нещата се променят през минута и половина, така че не мога да коментирам нищо със сигурност.

- В едно евентуално бъдещо правителство с ГЕРБ с политици ли ще участвате или с експерти?
- Не сме го обсъждали, но за нас едно е важно - да бъде свършена работа. Ние сме наясно, че едно бъдещо управление, каквото и да е то в тази напрегната, изнервена обстановка, ще нанесе щети на подкрепата, която имаме ние. Така че ако ние бяхме някакви егоисти, за нас изгодно би било да стоим в опозиция и да казваме, че всички са маскари. Но хората, които са ни подкрепили, над 500 000 български граждани, очакват от нас осъществяване на нашата програма и с оглед на това осъществяване трябва да се случат няколко важни неща. Първо - несимволично, видимо увеличаване на доходите на най-уязвимата част от българското общество- пенсионерите. Това са хора, които са работили достойно и почтено по 30-40 години и част от тях вземат пенсия по 160 лв, което е обидно, но и извратено, ненормално.

- И откъде ще се намерят пари за увеличаване на пенсиите?
- Господин Горанов ще не ще трябва да намери варианти, ако иска да управляваме заедно, тези хора да получат поне по-достойно възнаграждение за трудовия си живот. Оттам нататък приоритетите на Обединените патриоти са справяне с битовата, етническата и ромската престъпност. Невъзможно е държавата да не се ангажира с това. Всички знаят кои са телефонните измамници, всички знаят кои са битовите престъпници. Тези хора трябва да чукат камъни.

- Тези приоритети заявка ли са за пълен четиригодишен мандат?
- Част от нещата, за които говорим, напълно изискват 4-годишен пълен мандат. Те не могат да се случат в рамките на месец-два-три. Резултатите от изборите са очевидни. Мнозинството от българските граждани са подкрепили български организации и очакват те да управляват.

- Мислите ли, че случилите се грозни сцени на границата преди изборите са една от причините за по-ниския резултат на Обединени патриоти на вота?
- Без всяко съмнение. Мотивите и целта на блокадата на границата бяха абсолютно легитимни, законни, нормални. Те постигнаха ефекта да не допуснем Ердоган да има свое представителство в българското Народно събрание. Но факт е, че подценихме ситуацията, което нанесе щети върху изборния резултат. Тук всички сме виновни, няма невинни.

- В петък служебното правителство отмени наредбата за интеграция на бежанците. Как бихте коментирали това?
- Това беше изключително нередно и глупаво постановление, което даваше предимство на чужди граждани и задължаваше кметове на населени места да осигуряват медицински осигуровки, жилища и т.н. при положение, че не са осигурили същото на хората, които им плащат заплатите. Това беше изключително нередно, така че само мога да поздравя инициаторите за това да бъде отменено Постановление 280 на Министерския съвет. Беше погрешно и глупаво постановление.

- АБВ ще инициира подписка за забрана за гласуване на български граждани с двойно гражданство в страни извън ЕС, в които е забранено двойното гражданство. Реалистично ли ви изглежда?
- Изглежда ми като опит да се правят на интересни, след като не получиха подкрепа от българските граждани. Това, разбира се, е тяхно конституционно право. АБВ ще имат достатъчно време да правят подписки и каквото искат, тъй като не са представени в НС. Но това, което ние ще направим като предложение, е двойното гражданство с Турция да отпадне. Там не е позволено двойното гражданство и аз не виждам никаква причина една група граждани да бъде държана като оръжие срещу България, тъй като изселниците, на които Турция премълчава двойното гражданство, се използват като оръжие срещу България. Така че на чисто реципрочно, чисто дипломатическо, добросъседско основание казваме - след като в Турция е забранено двойното гражданство, ако едно лице което има българско гражданство, придобие турско такова, то автоматично губи българското си гражданство. И точка по въпроса. Няма никаква логика хора, които живеят в Бурса, да решават как се разпределят данъците в София. Логиката е следната- гласуваш там, където плащаш данъци. Нормално е.

- Крие ли рискове предстоящият референдум в Турция за България?
- Помолих мои приятели да преведат на турски език мое изявление към гражданите на Турция да бъде съхранена кемалистката република, да бъде спасена от ислямистките попълзновения на един човек, който се превръща в диктатор. След като Ердоган се меси в нашите вътрешни работи, ще агитирам здраво за референдума през социалните мрежи с призив да се гласува срещу предложенията на Ердоган. Като съседи ние имаме интерес да бъде Турция кемалистка, не Ердоганова.

- Как виждате ЕС след Брекзит?
- Трябва да се промени начинът, по който функционират институциите. Трябва да се изяснят правата и задълженията на всяка една от институциите. Комисията не трябва да се превръща в правителство. Политическите решения трябва да се вземат в съвета там, където са представени държавните правителствени ръководители, суверенно избрани. Зад тези хора стоят избиратели. Зад Юнкер никой не стои, никой не гласува за него и подобните му. Така че ние трябва да направим добър Брекзит - това означава уважение към Великобритания, да запазим техните права и интереси, на българските граждани във Великобритания, както и интересите на британските граждани в България и да не допускаме истерията на Туск, Меркел и Юнкер, които искат да накажат Великобритания, да я глобят, да я унизят. ЕС трябва да се промени и да работи в интерес на гражданите на суверенните държави, това е нашият български интерес. Това е най-успешният политически съюз, в който ние участваме в последните 10 години. Крайно време е ние да започнем да се държим като нормални хора в този съюз, а не да бъдем някаква втора ръка, някакви сервитьори и просто да се съгласяваме със спуснатите задачи от началниците. А началниците на българските политици не са в Брюксел, а в Долно Уйно, те са в Кюстендил.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай