Илия Терзиев: Български автомобили ще превземат Европа

Три пъти ще се увеличи броят на работниците в завода на "Литекс Моторс" в с. Баховица

 Илия Терзиев: Български автомобили ще превземат Европа | StandartNews.com

Заводът на "Литекс Моторс", който сглобява модели на най-голямата частна китайска марка Great Wall, започна да работи преди близо две години. Още тогава плановете бяха фабриката да изнася коли и за Европа. До дни и това ще бъде факт. За краткото си съществуване заводът успя да се развие и да даде работа на стотици млади българи. За това как се развива родното производство на автомобили, какви са предизвикателствата и плановете на компанията пред "Стандарт" разказа изпълнителният директор на "Литекс Моторс" Илия Терзиев, който наскоро получи голямата награда "Мистър Икономика" за 2013 г. на сп. "Икономика".

- Г-н Терзиев, как приемате наградата "Мистър Икономика 2013"?

- Честно, не я очаквах. Не вярвах, че българите най-сетне ще започнат да толерират българи, които правят нещо за тази държава. И съм изключително щастлив, че патриотизмът в българите, в журито, в сп. "Икономика" и в лицето на вицепремиера по икономическите въпроси Даниела Бобева най-сетне отново започва да се връща. И това е единственият път да изгоним омразата и противоборството и просто да имаме една цел и идея, зад която да застанем всички. А тази цел е да бъдем заедно, да бъдем зад нашите деца и да им даден шанс чрез това, което сътворяваме за тях, да вървят напред. С български автомобили към Европа например.

- В тази връзка смятате ли, че вече идват по-светли момента за българската икономика?

- Светлите моменти ще дойдат тогава, когато застанем зад собствената си държава, зад собственото си производство. Не би трябвало да очакваме, че някой отстрани ще направи нещо кой знае колко за нас. Най-вероятно големи фирми и компании ще дойдат при нас, ще инвестират в бизнеси, с които ще използват по-скоро по-евтината ни работна сила и все още по-евтините ни енергоносители. Но до момента, в който ние не си създадем собствена икономика, собствен бизнес, собствен капитал, по-скоро ще трябва да разчитаме някой да дойде да ни помага. Като държава, като хора би трябвало да започнем да си вярваме повече и сами, със собствени усилия можем да постигнем повече и да дадем възможност чуждестранните компании да бъдат наши гости, да работят с нас. Това със сигурност е във възможностите, които ние като държава вече започнахме да създаваме. Това са пътищата, инфраструктурата, евентуално по-доброто административно обслужване, по-добрите банкови услуги, които в момента създаваме. Но със сигурност това няма да е единственият път, който България трябва да поеме. По-скоро трябва всички ние да си повярваме и да започнем сами да изграждаме собственото си бъдеще.

- Стана ясно, че скоро България от вносител на стари ще стане износител на нови коли. Как ще коментирате това уникално за нас събитие?

- Да, това е факт. За мен това е изключителна гордост, но това е гордост и за българската държава. От нетен вносител на автомобили през последните десетилетия ние имаме възможност да натоварим автовоз, който да отиде и да бъде разтоварен в Западна Европа. И то с чисто нови автомобили, сглобени от български младежи. Това е чест и гордост за всеки.

- Кога очаквате да тръгне първият автовоз?

- Около 15-20 декември.

- Споменахте младите хора, които работят в завода на "Литекс Моторс" в с. Баховица. Планирате ли разширяване на производството и съответно назначаване на нови работници?

- Да, възнамеряваме да увеличаваме обемите на производство. Но всичко зависи от възможностите ни да стъпим на определени пазари, най-вече в Източна Европа. За да можем на базата на по-високите продажби да увеличим съответно и производството. А с неговия ръст ще увеличим и броя на хората, които работят на съответната станция и поточна линия. В момента един работник изпълнява 4 операции. При натоварване на линията този работник вече ще изпълнява 3 операции, постепенно те ще намалеят до две, до една. Това означава, че ще имаме нужда от 600 човека.

- А колко са в момента?

- Сега те са 200. Т.е. очакваме да ги увеличим три пъти. Което означава, че любимите ни братя от ЕС най-сетне ще оставят част от средствата си в България. Тези средства ще отидат при нашите деца. А не те да ходят да работят в други европейски държави.

- Годината почти изтече. Каква беше тя за търговията с нови автомобили у нас?

- На базата на данните, които имаме от Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България, 2013 г. по-скоро ще доближи резултатите от 2012 г. Това означава около 22-23 хил. продадени нови коли. Имаше през миналата година лека нотка за увеличаване на продажбите на нови автомобили, но аз не очаквам някакви изненади на броя продадени нови коли през 2013 г. Това, което по-скоро считам, че като българи и като държава трябва да се замислим, макар, че ще бъде силно болезнено за хората, които нямат достатъчно доходи, е да започнем да ограничаваме вноса на коли втора ръка. Тъй като в момента средната възраст на колите в България е между 14 и 15 години. Процентното съотношение между нов и стар автомобил е 1 към 10. За сравнение в Румъния е 1 към 2,5, в Гърция е 1 към 1,2, в Македония и Сърбия е 1 към 3. Оказва се, че 1 към 10 е уникално съотношение за българската икономика. И това означава, че някъде държавата по-скоро не е защитила няколко основни елемента. Първият касае преди всичко безопасността по родните пътища. Защото 14-15-годишни автомобили в никакъв случай не могат да бъдат най-сигурните автомобили, сравнявайки ги с всички съвременни изисквания на автомобилостроенето за защита на пешеходци, на самите водачи и на пасажерите. Второ, предприемаме прекалено много мерки за защита на околната среда, а в същото време караме коли, които изхвърлят вредни емисии, значително надвишаващи средните за Европа. И трето, по този начин ние със сигурност не подпомагаме българските работници. През последните години България се превърна в държава, към която се насочиха изключително много инвестиции в заводи, предприятия, фирми, които произвеждат части, възли и агрегати за автомобилната индустрия на Европа. И тези части са предназначени за първо вграждане, т.е. за чисто нови автомобили. В момента в България функционират над 70 фирми, които произвеждат такава продукция. Тези фирми дават хляб на над 50 хил. човека, а фактически ние не даваме възможност на българите да подпомогнат този бизнес, закупувайки си нови автомобили, а по-скоро се превръщаме в автоморга на Европа. Това са трите неща, над които е много важно всеки един от нас да се замисли какво печелим, когато губим.

- А за "Литекс Моторс" как се разви 2013 г.?

- За нас 2013 г. беше една сравнително тежка година, която основно беше предназначена за подготовка за стъпването на западния пазар, а в същото време и в рамките на нашия. Малко по малко вдигнахме продажбите, тъй като моделите, които трябваше да започнем да произвеждаме в нашия завод, по определени причини имаха между 3- до 5-месечно закъснение. В момента почти всичко вече е готово, имаме абсолютно всички възли и агрегати, готови за сглобяване в нашия завод. Започнахме сглобяването и на най-съвременния и най-продавания SUV в най-големия автомобилен пазар в света - Китай. Това е нашият Great Wall Hover H6 - един изключително съвременен, европейски и бих казал идеален автомобил. Както казва нашият бранд мениджър, той е като идеалната жена - има от всичко по нещо и това е най-доброто. И в същото време не се притесняваш, че някой може да ти го вземе.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай