В тазгодишното издание на един от най-престижните конкурси в света Vinalies Internationales бяха изпратени 3340 проби от 45 държави. Наградените вина са общо 1002. От тях 17 са български. За поредна година най-много са отличените родни напитки, произведени от „Вила Ямбол“. Избата от едноименния град има общо осем медала – шест сребърни и два златни. През миналата година отличията за родни вина в Париж бяха 18 като и тогава „Вила Ямбол“ грабна най-голям брой от тях.
Абсолютен рекордьор по призове през 2019 е серията Kabile със седем медала. Двa са златни – за Kabile Сира 2017 и Kabile Мерло и Каберне Совиньон 2016. Любопитна подробност е, че марката е кръстена на античен древен град Кабиле, чийто разкопки се намират на няколко километра от винарната в знак на почит към богатото наследство и традиции на региона в правенето на вино. На етикета на вината пък е изобразена богинята Кибела, която е смятана за покровителка на природните сили. От сребърните медали пет отново са за вина в серията Kabile: за розето, за Мерло Резерва, за Каберне Совиньон Резерва, за Шардоне и за Мавруд и Каберне Совиньон. Серията може да се намери в повечето магазини у нас на цени 8-9 лева. Другото сребърно отличие е за тероарното вино на „Вила Ямбол“ от микрорайон Болярово от Каберне Совиньон.
Състезанието Vinalies Internationales се провежда под патронажа на OIV (Международна организация по лозата и виното). За пет дни световни винени експерти, разделени в групи по 5 до 7 души правят сляпа дегустация на пробите. Поне двама от членовете са французи. След това председателят на комисията обобщава направените коментари и, ако е необходимо, се дискутира, докато се оформи единно мнение за виното. В коментарите за Kabile Сира 2017 журито посочва: „Под красивата одежда в цвят тъмночервен рубин, се оставяме да бъдем съблазнени от изтънчените аромати на сладки подправки, с нотки на конфитюр от малини, вишна и виолетки“. Международните винени експерти допълват още: „вкусовите ни рецептори ликуват под въздействието на меките и гладки танини, нотките на черен шоколад и касис.“. За другото българско вино във златен медал Kabile Мерло и Каберне Совиньон 2016 журито посочва: „Това вино с цвят тъмна череша ни напомня разходките в гората в търсене на горски плодове. Следва завръщане в кухнята, където приготвяме фини конфитюри с аромати на ванилия и къкрещи червени плодове, чийто аромат се разлива в цялото помещение. Вкусът е също толкова богат и приятен.“.
Освен „Вила Ямбол“ на Vinalies Internationales тази година с три отличия се прибра New Bloom Winery. Две от тях са златни медали за розетата в марките Face to Face и PIXELS, актуална реколта 2018 г. Много рядко се случва чуждо розе да получи медал на конкурс във Франция, което поставя България в нова светлина като качествен производител на този тип вина. Edoardo Miroglio и Domaine Boyar също са с по три отличия. Повечето българските напитки със златно отличие са произведени от традиционни френски сортове, което е поредното доказателство за качеството и високото ниво, на което работят родните винари.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com