Строители точат ДДС с нова схема

От НАП хванали фирма фантом на обект на "АТ Инженеринг 2000"

Строители точат ДДС с нова схема | StandartNews.com

София. Нова схема за измама на държавната хазна се разраства през последната година, алармираха експерти от Националната агенция по приходите (НАП). За разлика от задържаните през последната седмица големи групи за източване на ДДС от бюджета системата се използва от големи и авторитетни строителни компании. Те са ангажирани в изграждането на хранителни и строителни хипермаркети в страната. Схемата се използва най-много за издигането на хотели по зимните и морските курорти, далеч от столицата, казват от НАП. Възложителят използва като подизпълнители местни фирми от Пещера, Ракитово, Велинград, Несебър и други малки градчета, далеч от вездесъщия поглед на данъчните експерти. "Вместо един подизпълнител строителят вписва една или две допълнителни фирми като крайни извършители на услугата. Така предпоследната фирма във веригата усвоява данъчния кредит неправомерно. При големи обекти - като хотели, източеният ДДС е от по няколко милиона", заявиха данъчни експерти пред "Стандарт".

Измамите с ДДС по новата схема започнали през 2009 г. след срива на пазара на имоти у нас. Дотогава инвеститорите плащали свободните парцели на огромни цени по 300-350 евро/кв.м, защото планирали да продават готовия квадратен метър по 1500-2000 евро. Изведнъж обаче пазарът буквално умрял. И в най-лошите си сънища никой от бизнесмените не си е представял, че цените ще паднат до нива от 600-800 евро на готов квадратен метър площ. "Единственият шанс на строителите бе да започнат да правят врътки с ДДС-то", казват местни жители на Банско.
И дават за пример изграждането на "Белведере Холидей клуб", който се намира на 400 м от лифтовата станция на зимния курорт. "Стоят си едни хора в София и слушат легенди за Пирин.

През 2007 г. Банско беше като Елдорадо

Сега готовият хотел стои празен, а квадратният метър на ателиета за продан започва от 600 евро", казва местният зевзек бай Мишо, лидерът на сдружението "Петел пее".
Проверка на "Стандарт" показва, че необзаведено жилище на 2-и, 3-и и 4-и етаж в "Белведере Холидей клуб" може да се купи за 750 евро/кв.м, а за обзавеждане трябва да броите още 7000 евро. "Продадени са само до 10 на сто от апартаментите. Затова вероятно сделки се сключват и на по-ниски нива от 600 евро", казват местни брокери.
Точно заради този ценови и финансов потоп дори за фирма като "АТ инженеринг 2000", която върти оборот от 101 млн. през 2009 г., това е ужасяващо болезнен факт. Защото през следващата година приходите са 82 млн., а през 2010 г.

спадът е смразяващ - с повече от 4 пъти до 25 млн.

Затова не е учудващо, че данъчните от регионалната дирекция на НАП в Пловдив залавят измама с данъчен кредит точно на обекта "Белведере Холидей клуб".
През септември 2009 г. от приходната агенция пишат акт на фирмата "НИСО" ЕООД от Пещера, че неправомерно е поискала да изтегли данъчен креди от 20 500 лв. Освен договора си с "АТ Инженеринг 2000" като изпълнител "НИСО" е сключила договор с втори подизпълнител - софийската "Валдо транс" ЕООД. Така последен продавач на услугата "изграждане покрив на 4-и блок, секция А и Б" на "Белведере Холидей клуб" се явява софийската фирма. При това положение "НИСО"

претендира да изтегли данъчния кредит

по общо 4 фактури.
От НАП установяват, че "Валдо транс" ЕООД е издала общо 4 фактури - номер 679 за 50 000 лв. и ДДС по нея 10 000 лв.; номер 767 за 30 000 лв. и ДДС 6000 лв.; номер 966 за 2500 и ДДС 500 лв. и номер 973 за 20 000 лв. и ДДС 4000 лв.
Данъчните обаче откриват, че в заповедната книга "Валдо транс" ЕООД въобще не е вписана и реално фирмата никога не е работила на обекта. Експертите извършват няколко десетки проверки кой кога е бил на строежа, дали въобще хора на "Валдо транс" са се появявали на обекта в периода, отбелязан в документите. И искат да докажат, че

държавата не трябва да им плати 25 000 лв.

заедно с лихвите. "Не е налице реално осъществена доставка, а законът за ДДС не свързва задължението за начисляване на ДДС и съответно правото на данъчен кредит единствено с издаването на фактури и плащането по тях, а поставя изискването да са налице реално осъществени доставки. Прието е, че са налице безстокови фактури, които са документи с невярно съдържание, тъй като не отразяват реална стопанска операция, и е начислен данък, без да е възникнало данъчно събитие, т.е. начислен е данък без основание", пишат от НАП като мотив да откажат връщането на данъчния кредит. 
След акта "НИСО" ЕООД завежда дело в Пловдивдския административен съд, което губи. За това допълнително е осъдена да плати разноски от 1134 лв.
"Не можахме да докажем, че далаверата не е за фирмите подизпълнителки, а вероятно е трябвало да отидат в джоба на възложителя", казват от пловдивската дирекция на НАП. Според тях, макар и малка като обем, схемата е показателна как се източва ДДС от строителството с фирми фантоми.

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай