Крият 2 години обира на века

Касиерът Петко Митевски източил над 21 млн. от Алфа банк

Крият 2 години обира на века | StandartNews.com

София. Повече от година прокуратурата крие обира на века. Касиер на главната каса на гръцката Алфа банк е източил над 21 млн. лв. от авоарите на финансовата институция. Това стана ясно в четвъртък, след като съдия Тони Гетов от Софийския градски съд гледа мярката за неотклонение на служителя Петко Митевски.

Българският Жером Кервиел (б.р. парижкият брокер, който завлече "Сосиете женерал" с 5 млрд. евро) бе пуснат на свобода срещу гаранция от 40 000 лв., след като полицаи са го закопчали в понеделник, съобщи "Медиапул". Митевски обаче е бил следен най-малко от май 2010 г., без да бъде задържан.

Най-вероятно Петко Митевски е бил арестуван, след като е бил призован в националното следствие за разпит. Касиерът успял да източи баснословната сума от 2008 г. до 11 май 2010 г., когато е бил уволнен.

Това на практика е най-големият банков обир у нас, коментираха вчера разследващи. Точната сума е изчислена след финансово-счетоводна експертиза и възлиза на 21 201 430 лв.
Очевидно Митевски е разполагал с достатъчно голяма чанта, с която всяка вечер успявал да изнесе пачките, става ясно от разследването.

За да си създаде алиби за изчезващите пари, Митевски

подписвал фалшиви протоколи

според които изплащал различни суми от Алфа банк като инкасо чрез охранителната фирма на банката "Г4 Секюрити".
ГДБОП и прокуратурата пазят мълчание в продължение на година и половина, за да не бъде накърнена честта на банковата институция. Срещу това висшият мениджмънт на банката е разпитал в рамките на вътрешно разследване Митевски.

Над десетима свидетели, сред които гърците Одисеос Закаракис, Сотириос Петру и Силвия Адамополу, потвърдиха по време на делото, че касиерът е направил пълни признания пред ръководството на Алфа банк и доброволно е дал подробни писмени обяснения.

Едва след това, на 27 септември 2010 г., Софийската градска прокуратура образува досъдебно производство, възложено на спецпрокурора Пламен Георгиев. Обвинението разкрива, че Митевски е инвестирал откраднатите пари, като е

напълнил няколко банкови сметки

недвижими имоти и пет автомобила, сред които луксозен джип "БМВ Х5" и офроуда "Нисан Навара".

"Видно от свидетелските показания, същият не е останал изненадан при установяването на липсите от изключително голям размер", заявява прокурорът Пламен Георгиев на делото пред "Медиапул". И цитира съдебната практика за дефиницията за документни измами в особено големи размери. Тя е записана в Решение 40 от 16 март 1998 г. на Върховния касационен съд.

"Сумата, открадната от Митевски, я надвишава над 100 пъти от заподозрения Митевски", заявява Георгиев. След вътрешното разследване Петко е подписал декларация, че ще възстанови щетите на Алфа банк, като така "е демонстрирал воля за саморазкриване".

Адвокатите на Митевски пледират, че "няма нито гласови, нито писмени доказателства, които да посочват точното време, когато е бил извършен обирът, както и не е доказано, че заподозреният се е разпореждал с парите".

За първи път за обира се съобщава в таблоид през декември миналата година. Седмичникът твърди, че според признанията на Митевски, той е имал и други съучастници в източването на огромната сума. Не е ясно и дали някой от ръководството на банката не го е подтикнал да върши това, а след разкриването

се е отметнал от "чадъра си"

смятат разследващи. Факт е, че банката е закъсняла с няколко месеца да обяви случая в прокуратурата. Засега не е ясно дали Митевски е имал и други съучастници. По делото обаче няма привлечени други обвиняеми.

Петко Митевски е заплашен със затвор до 20 г. Той е обвинен за присвояване в особено големи размери, както и за съставяне на документи с невярно съдържание.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай