Verizon погълна Yahoo за 4,83 млрд. долара

Verizon погълна Yahoo за 4,83 млрд. долара | StandartNews.com

Новият собственик отправя предизвикателство към Google и Facebook

Телекомуникацинният гигант залага на безжичния интернет, който е многообещаваща индустрия

Verizon Communications обяви, че купува основния бизнес на Yahoo за 4,83 млрд. долара. Това е висока цена за интернет активи, които се считат за "безполезни", смятят на Wall Street. По-стари играчи в сферата на покупко-продажби на компании си спомнят, че през 2012 г. "Майкрософт" предложи на собствениците на Yahoo цената 44 млрд. долара. Сега обаче американският телеком Verizon купува ползвания от над 1 млрд. потребители сайт с различни електронни услуги само за 4,83 млрд. далара. Телекомът цели да се превърне в безжичен интернет играч и да се пренасочи от регулациите в телеком бранша към нерегулирана, многообещаваща индустрия. Каква е причината за възхода и падението на Yahoo? През последните години компанията постепенно загуби идентичността си, категорични са експертите.

"Това беше едно десетилетие на лошо управление, което най-накрая приключи за Yahoo с поглъщане от Verizon", коментира анализаторът на Recon Analytics Роджър Ентнер. За Verizon това е "продължение на разширяването на стратегията за превръщане на Verizon в безжичен интернет играч с цел да се отдалечи от регулациите в телеком отрасъла и да се насочи към нерегулирана, многообещаваща индустрия, обяснява анализаторът.

Според условията на сделката Verizon ще получи онлайн активите на Yahoo, включително търсачката, пощата и услугите за мигновени съобщения, рекламната технология и различни недвижими имоти. Продажбата не включва парични средства на Yahoo, дяловете в Alibaba Group Holdings и Yahoo Japan. Те и шепа други активи ще останат собственост на Yahoo, която планира да промени името си след приключване на сделката с Verizon и да остане публично търгувана компания.

Придобиването на основните интернет активи на Yahoo поставя телекомуникационния гигант Verizon в силно конкурентна позиция като основна глобална мобилна медийна компания и ще помогне за ускоряване на потока от приходи в дигиталната реклама, заявява Лоуъл МакАдам, председател на Борда на директорите и главен изпълнителен директор на Verizon.

В бизнеса с онлайн реклами Verizon ще се изправи пред два основни конкурента - Google и Facebook. Чрез съчетаването на едно място на различни инструменти от AOL, Yahoo и собствените си операции, Verizon може да отправи силно предизвикателство към тези два гиганта.

Verizon вече има рекламната технология на AOL, но силата на Yahoo в нейтив рекламата, т.е. прикрита сред авторски текст реклама, може да се окаже полезна, особено в мобилното пространство. Yahoo също може да помогне на Verizon да подобри арената за търсене, където операторът изостава. В същото време Yahoo ще вкара своите стотици милиони зрители от сайтове като Yahoo News, Yahoo Sport и Yahoo Finance, за да допълни популярните сайтове на Verizon като TechCrunch и Huffington Post. В САЩ ComScore поставя Yahoo под номер 3 сред дигиталните активи. "Yahoo и AOL популяризираха интернет, електронната поща, търсенето в реално време, медиите", отбеляза изпълнителният директор на Yahoo Мариса Майер
при обявяването на сделката. „Затова е поетично да обединим сили с AOL и Verizon, докато навлизаме в следващата глава, насочена към постигане на мащаб на мобилните устройства", смята Майер.

Разбира се, дори и с активите на AOL и Yahoo Verizon има да извърви дълъг път, за да се изравни с рекламните лидери на онлайн пазара. Verizon с AOL в момента държи едва 1,8% от пазара на дигитална реклама в САЩ, който се оценява на 69 млрд. долара. На Yahoo се падат около 3,4%. Google и Facebook заедно претендират за половината от него. Погледнато по друг начин, все пак има огромна част от пазара, която може да се завладее. Нещо, което не може да се твърди за традиционния бизнес на Verizon.

Като един от най-големите американски телеком оператори Verizon се сблъска с насищането на пазара и ограничените перспективи за растеж в традиционния си бизнес. Закупуването на Yahoo, което идва след придобиването на AOL преди година, е ново доказателство за това, че Verizon гледа на онлайн съдържанието и рекламата като на основен начин за увеличаване на растежа.

Възход и падение

Американската интернет компания „Yahoo! Inc." с централа в Сънивейл, Силициевата долина в Калифорния, е интернет портал, предлагащ различни услуги, включително търсачка и електронна поща. Основана е през 1994 г. от Джери Янг и Дейвид Фило, студенти в Станфордския университет, и е узаконена на 2 март 1995 г. Yahoo! е един от най-посещаваните уеб сайтове. Има различни версии откъде идва думата Yahoo. Според първата версия, тя е взета от романа на Джонатан Суифт „Пътешествията на Гъливер", където означава раса от груби и тъпи човекоподобни същества (в българския превод на книгата - яху, яхуси). Съгласно втората версия, Yahoo е акроним, образуван от фразата „още един йерархичен досаден пророк" (англ. Yet Another Hierarchical Officious Oracle). Yahoo обаче се оказва регистрирана търговска марка на сос за барбекю, затова Янг и Фило поставят удивителен знак след името (въпреки че знакът често се пропуска). Към края на 1994 г. сайтът вече има около един милион посещения. Създателите му Янг и Фило осъзнават сериозния бизнес потенциал на сайта и на 2 март 1995 г. регистрират корпорацията.

Както много търсачки и уеб директории, „Yahoo!" се превръща в уеб портал. В края на 1990-те години „Yahoo!", MSN, „Lycos", „Excite" и други уеб портали се разрастват бързо. През 1998 г. Yahoo е най-популярната отправна точка за потребителите на интернет. Доставчиците бързат да купуват компании и да разширяват набора им от услуги, с надеждата потребителят да се задържи максимално дълго време в портала. На 8 март 1997 г. „Yahoo!" придобиват онлайн компанията за комуникации „Four11". Уебпощата на „Four11", „Rocketmail", става „Yahoo! Mail". Компанията купува също „ClassicGames.com" и го превръща в „Yahoo! Games". „Yahoo! Messenger" е пуснат през 1999 г. Когато купува компании, „Yahoo!" често променя техните условия за използване. Например, „Yahoo!" защитава интелектуалната собственост, за разлика от купените компании.

През 2005 г. „Yahoo!" купува „Flickr" - сайт за хостинг на изображения. „Yahoo!" предлага голям набор от интернет услуги. Компанията управлява уеб портала yahoo.com, предоставяйки новини, финансова информация, електронна поща, карти, групи и чат („Yahoo! Messenger"). Търсачката на „Yahoo!" е втората най-голяма търсачка в интернет. Тя предлага търсене на изображения, видео, новини и продукти за пазаруване. Предлагат се и няколко услуги за комуникация, сред които електронна поща и чат. През май 2007 г. от Yahoo! заявяват, че предоставят неограничено място за съхранение на и-мейлите на всеки потребител. През 2008 г. „Yahoo!" отказва оферта на „Майкрософт" която предлага да откупи гиганта за 44 млрд. щатски долара. През 2012 г.компанията има годишен оборот 17,1 млрд. долара и нетни годишни приходи 3,94 млрд. долара. За първите три меса на 2016 г. обаче Yahoo! регистрира спад на продажбите с 12%, а приходите на корпорацията намаляха с 50%.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай