WSJ: Вратички в санкциите срещу Русия ограничават ефекта им

WSJ: Вратички в санкциите срещу Русия ограничават ефекта им | StandartNews.com

С новите наказателните мерки ще бъдат засегнати руски петролни компании, банки и фирми за отбрана

Брюксел. ЕС публикува официално списъка на новите лица и индустрии, които ще бъдат засегнати от санкциите на съюза срещу Русия заради кризата в Украйна.

Черният списък на ЕС срещу Русия включва вече 95 души и 23 юридически лица, на които са замразени авоари в ЕС и е забранено издаването на визи.

В краткосрочен план последствията се очаква да са сравнително слаби, пише в свой анализ The Wall Street Journal.

Така например американските мерки изключват най-голямата руска банка от каталога със санкциите. И ЕС приложи изключения за големи части от руския банков бизнес.

За първи път ЕС атакува бизнес средите, близки до руския президент Путин. Това е много ясен сигнал за решимостта на блока да действа, за да накаже Русия заради нейните действия за дестабилизация на Украйна, отбелязва Франс прес.

Европейците искат по този начин да упражнят натиск върху руския президент, за да затвори той руско-украинската граница и така да попречи на доставките на оръжия за проруските сепаратисти в Украйна и да ги принуди да преговарят с властта в Киев.

Междувременно, след изявление на Джон Кери стана ясно, че САЩ разширява списъка със санкции, въведени срещу руски компании заради ролята на Русия в Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение на американското министерство на финансите.

В списъка на санкционираните руски компании се озовават руската банка ВТБ, Банката на Москва, Руската земеделска банка, както и Обединената корабостроителна корпорация на Русия.

Финансови санкции

ЕС забранява продажбата на облигации и на акции на пазара на ЕС от страна на банки, които са контролирани от руското правителство. Нито една фирма от ЕС няма да има правото да помага на тези банки да пласират дългови облигации на международните финансови пазари и европейските инвеститори също така няма да имат правото да купуват подобни облигации или акции на нито един пазар.

Контролираните от руската държава банки миналата година емитираха дългови облигации на стойност 7,5 милиарда евро с 90-дневен падеж, припомнят европейски представители, пожелали да запазят анонимност.

Оръжейно ембарго

Износът и вносът на оръжия и на други военни стоки от и за Русия се забраняват. Тук Русия ще пострада повече от Европа. Руският износ на оръжия и военно оборудване за ЕС е на стойност около 3,2 милиарда евро годишно, докато европейският износ за Русия е на стойност едва 300 милиона евро годишно, сочат данни на ЕС.

Санкции върху петролните технологии

Европейските санкции забраняват износа на някои видове оборудване за разработване на находища, което ще попречи на дългосрочното развитие на руската петролна промишленост.

Санкциите са насочени срещу оборудване или услуги, използвани за дълбоководен сондаж, за сондажи в Арктика и за шелфов сондаж.

Европейският износ на тези технологии за Русия възлиза на общо 150 милиона евро или на около една десета от цялостните продажби на енергийни технологии за Русия, според европейски представители. Износът за Русия на такова оборудване, което може да бъде използвано за подобни петролни проекти, ще изисква предварително одобрение от националните контролни органи на страните членки.

Стоки с двойно предназначение

ЕС също така забранява износа на руската армия на така наречените стоки с двойно предназначение - тези, които може да бъдат използвани за граждански или за военни цели. Подобни стоки могат да включват химикали, които могат да бъдат използвани също за производството или употребата на химическо, биологично или ядрено оръжие. Общият износ на ЕС за Русия на стоки с двойно предназначение миналата година възлезе на около 20 милиарда евро, но европейски представители предупредиха, че само част от този износ ще пострада от санкциите, тъй като по-голямата част е с гражданско предназначение.

Замразяване на авоари и забрана за пътуване

Тези санкции се отнасят вече за общо 95 руски представители или проруски настроени украинци, смятани за отговорни за анексирането на Крим или за дестабилизирането на Източна Украйна.

Става дума за първия заместник-ръководител на руската президентска администрация Алексей Громов, четирима руски бизнесмени, двама представители на самопровъзгласилите се в Източна Украйна Донецка и Луганска народна република, както и кримския министър на вътрешните работи Сергей Абисов. Засегнати са главните акционери на банка „Россия" Юрий Ковалчук и Николай Шамалов, които са близки партньори на президента Владимир Путин.

В допълнение 23 компании и институции също са санкционирани, в това число и филиала на руската държавна авиокомпания "Аеролофлот", който сега изпълнява полети между Москва и Киев - "Алмаз-Антей", който според ЕС произвежда зенитни ракети, използвани от проруските сепаратисти в Украйна.

Европейските членки освен това разшириха вчера санкциите, ограничаващи търговията и инвестициите в Крим и забраниха нови инвестиции в транспорта, телекомуникациите и енергийния сектор, както и в областта на износа на петрол, газ и минерали. Износът на ключово оборудване за тези сектори в Крим също е забранен.

Вратичките в санкциите

Анализатори смятат, че заради факта, че санкциите на САЩ и ЕС отделят руските банки от западните капиталови пазари, то разходите за тяхното финансиране ще скочат значително, а печалбите и вероятно тяхната база за кредитиране ще бъдат смалени.

Един факт обаче по отношение на санкциите на САЩ заслужава внимание - една банка, която не е включена в списъка: Sberbank, която е мажоритарна собственост на руската държава и е доминиращият кредитор в страната. С повече от 19 000 клонове банката държи по-голямата част от активите на руските банки. Sberbank има най-голям пазарен дял в бизнеса с частни и корпоративни клиенти в родината си. Освен това тя поддържа значителни дейности в инвестиционното банкиране и финансовия бизнес с фирми от цяла Европа. Акциите на Sberbank на борсата в Москва в сряда следобед отчитат поскъпване от около 3 на сто.

Дъщерните дружества на руските банки в ЕС няма да бъдат засегнати от ограниченията, поясняват европейски представители с познания за предвидените санкции.

Както VTB Bank, така и Sberbank поддържат офиси в Австрия, а VTB е представена и в Кипър. Взети заедно, към края на 2013 г. тези дъщерни дружества имат балансова стойност от над 20 млрд. евро. Те поддържат дейност в Австрия, Кипър, Чешката република, Словакия, Унгария, Германия и Франция.

Ако санкциите за банките бяха влезли в сила в тяхната цялост, то за дъщерните им дружества в ЕС щеше да стане много по-трудно да се финансират – макар че в сряда представители на ЕС потвърдиха, че по-голямата част от средствата са в руските компании майки. Освен това подобно решение щеше да затрудни и дейността на Европейската централна банка, която поема контрола над най-големите банки в еврозоната от началото на есента. Сред тях биха били и дъщерните компании на VTB и на Sberbank в Австрия и Кипър.

Изключенията са били приети късно в плановете за налагане на санкции, едва в последните няколко дни, казват представители на ЕС. Дъщерните дружества са били пощадени, за да не се застраши стабилността на европейската финансова система. На дъщерните компании ще бъде разрешено да прехвърлят определени средства обратно към централите. Но набрани от ЕС средства няма да влизат в тази сума. Според източниците на WSJ целта на санкциите не са самите банки, а по-скоро да им се затрудни финансирането на руската икономика.

Друг фактор, който смекчава въздействието на санкциите, е фактът, че през следващите няколко месеца почти няма падеж на облигации, издадени от руските банки. Руските финансови институции имат около 39 милиарда дълг в чужбина, който ще има падеж през следващите девет месеца. Това съответства, според Nomura, на едва 8 на сто от паричните им резерви.

Това предполага, че рисковете, свързани с рефинансирането, не са прекалено големи. По данни на Bank of America Merrill Lynch руската VTB има дългове за 3 млрд. долара, които трябва да бъдат рефинансирани до края на годината. При Sberbank става дума за задължения за около 2 млрд. долара. „Това е толкова малка част, че възможността за срив на пазара за банкови облигации, поне в краткосрочен план, е ограничена", казва Владимир Осаковский, отговарящ за Русия икономист в Bank of America.

"Решението на САЩ за ограничаване на достъпа на VTB до капиталовите пазари няма да се отрази на бизнеса на банката и нейната способност да посрещне текущите си задължения", се казва в изявление на VTB Bank. „Ще спазваме стриктно всички съответни международни закони и разпоредби". Sberbank от своя страна отказа да коментира сакнциите.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай