Столтенберг: От противник до шеф на НАТО

Столтенберг: От противник до шеф на НАТО | StandartNews.com

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг бе на първото си посещение у нас. Това е една от първите му визити, откакто през пролетта на 2014 г. пое лидерството на Алианса. Сред целите му бе да благодари на България за активната й роля в Алианса, съобщи заместник-говорителят на НАТО Кармен Ромеро. Говорителят отрече причина за визитата да са някакви конкретни проблеми.

Харизматичният норвежец на младини бил против Алианса

Йенс Столтенберг започва кариерата си като журналист

Шефът на НАТО Йенс Столтенберг е сред най-харизматичните, популярни и уважавани в страната на викингите и в чужбина премиери на съвременна Норвегия. Той наследи поста от датчанина Андерс Фог Расмусен. Всъщност първоначално на младини той е против членството на Норвегия в НАТО. С течение на времето обаче променя мнението си. По-късно като премиер подкрепя международните военни операции на Алианса. Норвегия се включи както в мисията в Афганистан, както и в интервенцията в Либия.

Столтенберг е икономист по образование и е оглавявал Работническата партия. Дългият му политически опит му е създал много връзки.

55-годишният Йенс Столтенберг принадлежи към видна в Норвегия политическа фамилия. Баща му е външен министър и посланик в бивша Югославия. Там младият Йенс опознал Балканите. След гимназията служи в армията, после завърша социална икономика в Университета в Осло. Първо се захваща с журналистика в левия в. "Арбайдербладет". Отрано влиза и в политиката. През 1990 г. е избран за лидер на Младежкия работнически съюз, а по-късно и за лидер на Градската организация на Работническата партия в Осло. По това време младият политик се среща със съветски дипломат, но прекратява контактите си, когато разбрал, че руснакът е агент на КГБ, в чиито списъци Столтенберг фигурирал като "Стеклов".

Столтенберг заема премиерския пост на Норвегия два пъти - от 2000 г. до 2001 г. и в периода 2005-2013 г. Сред заслугите му е и изравняването на баланса между половете в правителството, което сега включва десет мъже и десет жени. За първи път Столтенберг става министър през 1993 г. в кабинета на г-жа Гро Харлем Брундтланд. Тя го привлича за министър на търговията и енергeтиката, а по-късно и за финансов министър. Столтенберг оцелява на косъм през 1998 г. в скандал с ръководения от него Младежки работнически съюз за раздуване на членската маса с цел да се получават повече държавни субсидии. Няколко души от висшия ешелон на съюза били съдени по тази афера, но на Столтенберг му се разминало. През 2001 г. е председател на Работническата партия. Укрепва личните си позиции и разширява влиянието на партията, така че през 2005 г. тя печели изборите и Столтенберг отново поема премиерството. С подкрепата на коалиционните партньори от лявата Зелена партия и Социалистическата партия кабинетът му затяга мерките срещу имигрантите поради заплахите от престъпност и тероризъм, реорганизира здравеопазването. Той се справя успешно с глобалната криза и рецесията и предприе редица стъпки за защита на околната среда. През 2010 г. подписа споразумение с руския президент Дмитрий Медведев за разрешаване на стар граничен спор.

Правителството на Столтенберг се справи успешно и с последиците от атентата на 22 юли 2011 г., когато нацистът терорист Андрес Брайвик уби над 70 души. В трагичния за нацията момент Столтенберг прояви лидерство, хладнокръвие и мъжество. Коалицията му бе изместена на изборите през 2013 г., което го принуди да обмисли излизане от норвежката политика. На 28 март 2014 г. Съветът за сигурност на НАТО го избра за генерален секретар на Алианса и през октомври 2014 г. той зае поста.
Както много политици, и Столтенберг в кариерата си е бил готов на какво ли не, за да остане на власт. Той рискува авторитета си с неособено интелигентния предизборен трик през 2013 г., като по съвета на ПР агенция "Трай" се направи на таксиметров шофьор за няколко часа, уж за да чуе какво мислят хората преди изборите на 9 септември. Направи го, както той призна по-късно, с известна неохота заради страха, че неговата Работническа партия ще загуби вота. Управляващата лява коалиция, начело с неговата Работническа партия, изоставаше в предпочитанията на избирателите с 4,5 процента зад Консервативния опозиционен блок. Естествено това, което чул премиерът от подбраните пътници, било само положително, твърди ПР агенцията. Разговорите били пуснати на видеоклип по Фейсбук, посетен през първите 24 часа от над 300 000 души. Но ПР номерът не мина. Разкрито бе, че част от пътниците на премиера, който не само че нямал лиценз за таксиметров шофьор, но и от години не бил сядал на волана, били подбрани предварително от пиарите. Забавната история с таксито обаче не замъглява постигнатото от Йенс Столтенберг, който от 8 години успешно управлява най-богатата в Европа и на четвърто място в света по същия показател държава.

Съпругата на Столтенберг Ингрид Шулеруд е дипломат. Двамата имат син Алекс, който следва китайска филология в Шанхай, и дъщеря Анне, която учи пеене в Копенхаген. Семейството живее в премиерската резиденция на ул. "Инкогнито" 18 в Осло. Почивките си прекарва в семейната вила на екзотичния остров Хвалер във фиорда на Осло. Столтенберг е запален ски бегач. През декември 2011 г. той отбеляза 100-годишнината от покоряването на Южния полюс от норвежкия изследовател Роалд Амундсен, като достигна там със ски в трудния поход "По следите на Амундсен".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай