120 млн. борч на шията на ВМА

120 млн. борч на шията на ВМА | StandartNews.com

София. Ако "Пирогов" е емблематична като спешната болница на България, то безспорно Военномедицинска академия-София (ВМА) е запазената марка за добра и работеща университетска клиника. Единственият й проблем - през всички години и до днес, са дълговете й. Откъде идват и как смята да се справи с тях, показа вчера новият шеф на ВМА бригаден генерал проф. Николай Петров. Професорът изнесе данни и за неизгодни договори. Визирайки проблемите, той нито веднъж не спомена името на бившия си началник ген. Стоян Тонев, за когото междувременно стана ясно, че ще поведе листата на ГЕРБ в Пазарджик.

120 млн. лв. са борчовете на ВМА към момента, 109 млн. от тях са просрочени. Това стана ясно на събрание на болницата вчера. На него директорът проф. Николай Петров изнесе данни за финансовото състояние на клиниката не само пред колегите си, но и пред двамата си ресорни министри - военния доц. Велизар Шаламанов и здравния д-р Мирослав Ненков.

Малко над 150 млн. лв. са приходите

на ВМА за година. От тях 44,8 млн. лв. са от НЗОК, а около 106 млн. са допълнителни субсидии от държавата. С тези средства едва могат да се покрият ежемесечните текущи разходи за медикаменти, заплати, ток, парно и вода. Отделно обаче болницата има много разходи за апаратура, мисии и ремонти. "Не може ВМА да е на трето място по пренасочени пациенти от цялата страна, а на шесто по изплатени приходи от НЗОК за 2013 г.", заяви проф. Петров.
Освен липсата на достатъчно приходи обаче за дълговете вина имат и редица неизгодни договори. "666 лв. са средно разходите за лечението на един пациент в областна болница, а при нас са 1701 лв.", каза проф. Петров. Част от по-високата сметка идва от факта, че във ВМА се лекуват най-вече сложни случаи, които искат повече медикаменти и по-дълъг престой. Друга част обаче е и заради по-високите режийни разходи. Храноденът

при нас е 12,50 лв. срещу 1,90 лв. в Плевен

3,20 лв. в "Пирогов" и 4 лв. в "Александровска болница", отчете проф. Петров. Той заяви, че вече е свалил разхода наполовина - до 6 лв. Това ще доведе до икономия от 1 млн. лв. за годината.
По-ниски цени на услугите проф. Петров договаря в момента и за редица други услуги. За хигиена сме плащали досега по 8 млн. лв. на година или по 1300 лв. на чистач месечно, каза шефът на ВМА. С предоговарянето на услугата болницата ще плаща с 1,7 млн. лв. по-малко на година. За охрана се очаква след новия търг да свалят разходите си наполовина.

Проблем в болницата има и с натрупаните отпуски, отбеляза проф. Петров. Двама души имат да вземат над 300 дни, а шестима - над 200. 30% от администрацията пък се оказала с решение на ТЕЛК. "Ако някой мисли, че няма да работи затова

няма да стане, ще му орежа заплата

закани се професорът.
Методите му на управление срещнаха широкото одобрение на двамата служебни министри. "Надявам се, че ВМА ще стане модел за добро управление съвсем скоро", каза военният министър доц. Велизар Шаламанов. Той помоли здравния си колега си да помага. "Бих казал, че е малко остро като влизане, но това е пътят - икономии", заяви и д-р Мирослав Ненков, който е кадър на ВМА. Той допълни, че, ако има време в тези 2 месеца като министър, дори би написал ръководство за управление за останалите мениджъри на държавни болници, следвайки стъпките на досегашния си началник проф. Николай Петров.

Забраниха ни по-евтина храна

Ген. Стоян Тонев

"Храноденът е толкова, защото има заповед на Министерство на отбраната, който определя цената му. Два пъти сме искали да я намалим за цивилните пациенти, но Комисията по дискриминация ни забраняваше", коментира пред "Стандарт" ген. Стоян Тонев, предишният шеф на ВМА.

Защо болницата е натрупала толкова дългове и добре ли е управлявана в последните години? Четете утре само в "Стандарт" интервю с ген. Стоян Тонев.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай