Украйна гласува на предсрочни избори

Украйна гласува на предсрочни избори | StandartNews.com

Украинските избиратели гласуват в предсрочни избори за нов парламент.

Вотът се провежда на фона на енергийната криза, която настъпи след като през юни Русия спря газовите доставки за Украйна. В същото време украинската икономика се срива, като през 2014 година БВП на страната ще се понижи със 7-10%.

Според социологическите проучвания безспорен лидер на изборите ще бъде президентската партия „Блок на Петро Порошенко". Шансове да изпратят свои депутати във Върховната Рада имат още пет партии – „Радикалната партия", „Баткивщина", „Народният фронт", „Силна Украйна" и „Опозиционният блок".

Очаква се в парламента да не влязат представители на Комунистическата партия, националистическата „Свобода" и радикалното движение „Десен сектор".

Властите в Киев признаха, че в редица райони в Донецката и Луганската област, които не са под контрола на украинските сили, изборите няма да се състоят. Около 3 милиона души в Донецката и Луганската област няма да гласуват, тъй като сепаратистите там ще проведат собствени избори през ноември. Около 1,8 милиона жители на Крим, който през март беше анексиран към Русия, също няма да вземат участие в изборите.

В събота украинският президент Петро Порошенко изрази намерението си още в понеделник да повдигне въпроса за премахването на депутатския имунитет. Освен това Порошенко съобщи за възможно преминаване към пропорционалната избирателна система, при която депутатските места се разпределят между кандидатите пропорционално на получените гласове.

По време на неделните избори ще бъдат избрани 424 депутати. 199 от тях ще бъдат излъчени от едномандатни мажоритарни райони, а 225 ще бъдат избрани от партийните списъци.

Стратегията на "Блока Порошенко"

"Блокът Петро Порошенко" тръгна към изборите с програмата "Стратегия-2020". Тя предвижда около 60 реформи, специално срещу корупцията, на съдебната и правоохранителната система, на органите за сигурност, както и децентрализация на властта и развитие на предприемачеството. Блокът обещава на избирателя, че страната ще влезе в 20-те страни с най-висок рейтинг за водене на бизнес и ще може в обозримо бъдеще да подаде молба за членство в ЕС.

Популизмът на радикалите

Радикалната партия на Олег Ляшко заложи на популистки лозунги. Като най-важна задача тя посочи "победа във войната", възстановяване на ядрения статут на Украйна, "обезвреждането на вътрешните врагове", широка лустрация, децентрализация на властта и въвеждането на "кризисен данък" за олигарсите. Ляшко предлага също "да бъдат анулирани всички дългове пред Русия" и да се изисква от чуждестранните кредитори "да опростят 75% от външните кредити" на страната.

"Народният фронт": курс към Европа

"Народният фронт" на премиера Арсений Яценюк и председателят на сегашната Рада Александър Турчинов си поставя като главна задача провеждането на проевропейски курс за създаването на "силна, независима Украйна". Основен приоритет на партията е "възстановяването териториалната цялост". Във вътрешната политика "фронтоваците" се застъпват за съхранението на украинския език като единствения държавен език и мерки за защита на "националното информационно пространство" от влиянието на Русия.

"Гражданите" искат и в ЕС, и в НАТО

Като своя основна задача партията "Гражданската позиция" посочи "изпълнението на стандартите и критерии, необходими за присъединяването на Украйна към ЕС и НАТО", установяване на съюзнически отношения със САЩ и Великобритания, постигане на енергийна независимост към 2020 година.

"Баткившчина": преговори за мир от позиция на силата

Обединението "Баткившчина" (Отечество) проведе кампанията под лозунга "Украйна ще победи". В програма се заявява за водене на преговори за мир "само от позиция на силата". Партията предлага да се отменят законите за особения статут на Донецка и Луганска области и амнистия на участниците в събития в юго-източната част на страната. Тя настоява също Украйна да въведе "собствени санкции срещу Русия", да "задейства програма за връщането на Крим" и властите да се обърнат с искове срещу Руси в международните съдилища. Крайната цел е влизането на Украйна в НАТО и пълноправно членство в ЕС.

"Силна Украйна" е за гражданско съгласие и права на регионите

Тази партия с лидер Сергеъ Тигипко провъзгасява идеята за обединението на "всички здрави сили на обществото" в името на единството на страната, гражданското съгласие, свободното предприемачество. Партията се обявява за реализирането на мирния план въз основа на многостранни преговори, избори за местна власт в Донбас под международен контрол. Тя се застъпва също за "регионализация на управлението" и регионите сами да определят своята езикова и културна политика.

"Самопомощ": влизане в НАТО и износ на храни

Това обединение, ръководено от ламтящия за голямата политика кмет на западния град Лвов Андрей Садовой иска нова военна доктрина за Украйна, отказ от извънблоковия статут, увеличаване на военното производство и антируска информационна политика. В икономиката "Самопомощ" обещава "развитие на екологичното земеделие и животновъдство", "освобождаване на малкия и средния бизнес от крепостничеството на финансово-промышленине групи", разширяване на износа на продоволствия.

"Свобода": да се скъсат дипломатическите отношения с с Русия.

"Прекъсване на дипломатическите отношения с Русия" по време на военните действия в източна Украйна и въвеждането на визов режим с Руси иска партията "Свобода" на Олега Тягнибок. Тя иска "мерки за влизането в НАТО". Претендира също за признаването на украинския език за единствен държавен език на цялата територия на страната, забрана на комунистическата идеология и признаването на ветераните от партизанското движение през Втората световна война за "участници в борбата за държавна независимост на Украйна".

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай