Хърватия не е във възторг от ЕС

Хърватия не е във възторг от ЕС | StandartNews.com

2 г. след влизането в съюза осезаема разлика няма

На този ден преди две години Хърватия стана 28-ата членка на Евросъюза. Въпреки първоначалната еуфория при започването на преговорите за присъединяването към европейското семейство на входа на ЕС хърватите дадоха заден. Страховете им бяха свързани с вдигането на цените и с нежеланието на по-възрастните за влизане в нов съюз. Какво се промени за 2 г. и как хърватите възприемат днес голямото си семейство? "Стандарт" потърси отговорите на място.

Бях в Хърватия преди 2 г., точно преди хърватите да нарекат официално себе си европейци. Не изгаряха от никакъв ентусиазъм. Или пък ако е имало такъв, не му даваха израз. Оказва се днес положението не е различно, а и мнозинството не забелязва голяма промяна в ежедневието си. Предстоящият туристически сезон е основната грижа по Адриатическото крайбрежие, а бягството от жегата - приоритет във вътрешността на страната.

"Да ви кажа честно, за мен членството в ЕС не означава нищо. Животът ми изобщо не се е променил", споделя Ерна от Задар, която отдава под наем няколко апартамента в стария град.

За мен е важно да има туристи

Миналата година беше истинска катастрофа. Надявам се тази да е по-добре", добавя жената, прибирайки 30-те евро в портмонето си.

Ползите от членството в ЕС се оценяват трудно не само от обикновените хора, но и от политиците. "Все още не можем да говорим за такива. Трябва да ви кажа, че фактът, че сме членове на ЕС все още не е добре осъзнат от моите сънародници. За съжаление не сме усвоили достатъчно европейски фондове и вероятно затова не усещаме разлика. Трябва да знаете обаче, че евроскептизмът нараства в Хърватия", предупреди преди дни президентката Колинда Грабар-Китарович. Тя обаче добави, че страната й има амбиция

през 2020 г. да замени куната с евро

За разлика от България и Румъния, които имаха големи европейски надежди за строителството на пътища, в Хърватия нещата не стоят по този начин. За хърватската автомагистрална мрежа двете държави, които влязоха в ЕС 6 г. по-рано, могат само да мечтаят. Членството на Хърватия в ЕС обаче донесе повече права, най-вече на малцинствата, за които мнозина не си дават сметка. "Щом казвате, вероятно има повече права, но никой не е разбрал от това. Според мен всичко е постарому. Не мога да говоря за каквато и да и било промяна", казва мъж от Шибеник, който не желае да се представи.

Все пак намират се хора, според които Евросъюзът е донесъл някакви промени в Хърватия. "Политиците ни са доволни, защото

май имат повече за крадене

казва с усмивка Попай, който е хърватин от Босна, но от години работи в стария град на Задар. "Но май и хората са доволни, защото политиците ни имат повече отговорности и трябва да се съобразяват с европейските правила", добавя той.

Онова, което хърватите пропускат като факт обаче, е възможността им за работа в чужбина. Повече от половината страни членки са отворили трудовия си пазар за хърватски работници. От днес броят им нараства с още 4, след като Германия, Испания, Белгия и Люксембург премахват ограниченията за хървати. Когато преди две години страната влезе в ЕС, 13 държави оставиха трудовия си пазар затворен. Останалите 9, сред които Гърция, Франция, Холандия, Кипър, Австрия, Великобритания, Словения, Италия и Малта, имат право да удължат ограниченията първоначално с 3 г., след което с още две.

БЛИЦ

Търсим работа в чужбина, у нас няма

През 2013 г. бях бедна, сега съм по-бедна, признава журналистката в радио "Вуковар" Мария Молнер

- Г-жо Молнер, с какво се промени животът ви в последните две години, след като Хърватия влезе в ЕС?


- Има разлика. Тогава бях бедна, а сега съм по-бедна. Абсолютна лудост е това! Трудно се живее, трудно се намира работа, а в същото време всичко е станало много скъпо. Не знам защо не можем да излезем от тази икономическа криза. Започвам да губя надежда, защото при нас е абсолютен хаос.


- Значи стандартът ви на живот се е променил, но не в желаната посока?
- В държавните предприятия заплатите не са се променили. Пенсиите са същите, но те не са мърдали в последните 20 г. В частния сектор обаче доходите са паднали. Абсолютен ужас! Моята заплата намаля наполовина.


- Като вас ли мислят повечето хървати или?
- Вероятно единствено в Загреб усещането е различно, но в останалата част на страната може да се говори за истинска депресия.


- В такъв случай не можем да говорим за надежда за светло европейско бъдеще?


- Ще ви кажа, че хърватите напускат страната. Заминават най-вече за Ирландия и Германия. Тръгват за чужбина, защото тук просто няма работа и това касае всички. Единственият вариант за работа е, ако си в близък контакт с политическите партии.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай