Обиден гей мъсти с разстрел

Обиден гей мъсти с разстрел | StandartNews.com

Мъж, чувствал се жертва на расова и сексуална дискриминация, уби двама журналисти в пряк ефир в щата Вирджиния. Вестър Лий Фланаган застреля бившите си колеги Алисън Паркър и Адам Уорд, които обвини в расистки коментари. По-късно той изпрати 23 страници предсмъртно писмо до телевизия Ей Би Си, в която обясни мотивите си.

Вестер Фланаган надписал куршумите за бившите си колеги с имената на загинали от Чарлстън

Твърдял, че го тормозят заради цвета на кожата и сексуалната му ориентация

Човешко буре с барут. Така описва сам себе си Вестър Лий Фланаган, който в четвъртък уби в пряк ефир двама свои бивши колеги от телевизия в щата Вирджиния. Тъмнокожият американец засне убийството на 24-годишната журналистка Алисън Паркър и 27-годишния оператор Адам Уорд и пусна видеото в социална медия. Малко след като избяга от местопрестъплението, Фланаган изпрати 23 страници предсмъртно писмо до телевизия Ей Би Си. В него казва, че многократно е бил подлаган на дискриминация заради това, че е чернокож и гей. Бившият служител на местната телевизия WDBJ бе открит прострелян след преследване с полицията и след като катастрофира с колата си. По-късно той почина в болница.

Във факса до Ей Би Си Фланаган, който е възпитан сред Свидетели на Йехова в Калифорния, обяснява, че стрелбата в църква в Чарлстън, Южна Каролина, през юни е била последната капка, която е преляла чашата на търпението му. Тогава 21-годишният Дилън Руф застреля девет души в храм за чернокожи. Два дни след инцидента Фланаган си купил оръжие. В писмото той твърди, че е изписал върху куршумите си инициалите на жертвите от Чарлстън. Убиецът твърди, че се е вдъхновявал и от Чо Сюн Ху, студент в Технологичния университет на Вирджиния, който през 2007 г. застрелва свои състуденти. Вестър го нарича "моето момче".

И ако стрелбата в Чарлстън го кара да превърти, то омразата и напрежението явно са се трупали дълго време в 41-годишния мъж, чийто професионален псевдоним е Брайс Уилямс. "Гневът ми се трупаше постепенно. Бях като човешко буре с барут, което само чакаше да каже "Бум", пише убиецът. Във факса, което Фланаган нарича "предсмъртно писмо за приятелите и семейството, той се оплаква от сексуална и расистка дискриминация на работното си място. През 2000 година дава на съд телевизия в Северна Флорида, твърдейки, че един от шефовете му го е нарекъл "маймуна". Преди да убие Алисън Паркър, той я обвинява, че е расистка.

"Алисън направи расистки коментари. И въпреки това я наеха на работа???", написа Брайс в Туитър, докато полицията го преследваше. Генералният мениджър на телевизия WDBJ Джефри Маркс твърди, че Фланаган е трябвало да бъде изведен с полиция, тъй като не искал да напусне въпреки уволнението си. Той го описва като човек, с когото трудно се работи и който винаги си търси повод да се обиди. Никога не се усмихвал и не се смеел на шегите на другите в офиса. Бившите му колеги го описват като самотник, който общувал много.

Първоначално бил добър репортер, но с времето поведението му ставало все по-странно. Веднъж при наводнение снимал заклещен в колата си възрастен мъж, който крещял за помощ, но вместо да му помогне, Фланаган продължил репортажа. Вестър редовно разигравал расистката карта, твърдейки, че го дискриминират заради цвета на кожата му. Поведението му наистина притеснило шефовете му, които му наредили да потърси медицинска помощ. Жалбите, които подавал срещу работодателите си, обаче били отхвърляни.

Междувременно от Туитър страницата на Фланаган става ясно, че навремето той е работел като "високоплатен компаньон". На 12 август пише туит за това и поства снимки от времето, когато е бил модел и от церемонията по завършването му. На една от снимките мускулестият Вестър позира с прилепнала блуза, кожени панталони и каубойска шапка. На друга показва бицепсите си с татуировка на Супермен. При обиските на апартамента му полицията открила негови снимки върху целия му хладилник, както и колекция от сексиграчки. Пак в Туитър тъмнокожият гей обяснява, че заради "Свидетелите на Йехова" не е празнувал често рождените си дни като дете.

Обама пак поиска нови закони за оръжията

Убийствата на двамата млади журналисти станаха повод Белият дом да призове Конгреса на САЩ да приеме нови закони, ограничаващи използването на огнестрелно оръжие. "Това е пореден пример, че свързаното с огнестрелни оръжия насилие става прекалено често в САЩ", заяви говорителят на Белия дом Джош Ърнест, цитиран от АФП. "Всеки път, когато чуя за подобна трагедия, сърцето ми се къса. Знаем, че при инциденти със стрелба в нашата страна загиват много повече хора, отколкото от терористични актове", коментира и самият президент Барак Обама. Както е известно, той лобираше за затягане на контрола над огнестрелните оръжия в страната след масовото убийство на деца в началното училище "Санди Хук" в щата Кънектикът през 2012 г. Тогава обаче Конгресът на САЩ отхвърли предложенията му.

Годеницата на Адам гледала от апаратната

Алисън Паркър и Адам Уорд са имали връзки със свои колеги от телевизията, разкриха американски медии. Уорд бил сгоден за продуцентката на новините Мелиса От, която в момента на убийството била на работа и видяла смъртта на любимия си от апаратната. Това бил последният работен ден на Мелиса в телевизията, тъй като получила ново назначение в Шарлот, Северна Каролина. Адам планирал да замине с нея и дори възнамерявал да излезе от новинарския бизнес. В деня на убийството пристигнала и сватбената рокля на Мелиса, а колегите й организирали прощално парти с торта и балони. Убитата Алисън Паркър също имала връзка на работното си място с водещия на вечерното шоу Крис Хърст. Двамата излизали от девет месеца, но не афиширали връзката си. "Това бяха най-хубавите девет месеца в нашия живот, искахме да се оженим", написа Хърст в Туитър. Вчера екипът на сутрешното шоу почете паметта на загиналите си колеги с минута мълчание. Водещата Кимбърли Макбруум, която бе в ефир в момента на убийството, хвана за ръце колегите си, за да отдадат почет на двете жертви.

Шокираното семейство на убиеца се извини

Близките на Вестър Фланаган се извиниха на семействата на жертвите, заявявайки, че действията му са били "шок за всички", съобщи "Дейли мейл". Бившата съученичка на убиеца Амбър Боуен прочете изявление от името на семейството му. "С натежали сърца и дълбоко прискърбие поднасяме най-искрените си съболезнования на семействата на Алисън Паркър и Адам Уорд. Молим се за възстановянето на ранената Вики Гарднър. В този тежък момент нашите мисли и молитви са със семействата на жертвите и с екипа на телевизията", прочете през сълзи Амбър Боуен. Пред сградата на телевизия WDBJ, където работеха загиналите, десетки отдаваха почит на паметта им. Местните направиха мемориал от цветя и балони, картички и написани на ръка послания. "Греещи звезди, обичани от всички. Скърбим за смъртта ви и ще ви носим завинати в сърцата си", се казва в едно от посланията. Бащата на Алисън Паркър, Анди Паркър, заяви, че мъката му е неописуема. "Това истина ли е? Ще се събудя ли от този кошмар. Не спирам да плача. Не зная има ли на света друг баща по-горд с дъщеря си от мен", каза бащата.

Операторът снимал уволнението на стрелеца

Убитият оператор Адам Уорд заснел уволнението и принудителното извеждане от телевизията на стрелеца Вестър Фланаган, съобщи "Хъфингтън пост". Той се опитал да подаде жалба срещу Адам и срещу убитата заедно с него Алисън Паркър. 27-годишният оператор уловил с камерата си унизителния момент, в който Фланаган бил извеждан принудително с полиция от сградата на телевизията, тъй като отказвал да напусне след уволнението си. Той видял, че Фланаган го снима и му казал да си "глътне шкембето", след което спрял камерата. След убийството в четвъртък Фланаган написал в Туитър, че е гневен на Адам Уорд, задето го е натопил в отдел "Кадри", след като веднъж били на репортаж заедно. Не става ясно какво е било оплакването на оператора.

Нападателят от Колорадо получи до живот

Нападателят в киносалона в щата Колорадо Джеймс Холмс бе осъден на доживотен затвор без възможност за помилване повече от три години след като грижливо планира и извърши нападение срещу стотици зрители на премиера на филм за Батман, предаде АП. Съдията нямаше друг избор, след като по-рано този месец съдебните заседатели не постигнаха единодушие, че Холмс трябва да получи смъртна присъда. Той уби 12 души и рани други 70 при нападението на 20 юли 2012 г.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай