Ще намерим баланса в строежа на "Струма"

Има много интереси, но държавата трябва да защити обществения, казва министър Николай Нанков

Ще намерим баланса в строежа на "Струма" | StandartNews.com

- Г-н министър, ще спазим ли сроковете за изграждането на автомагистрала „Струма"?

- Сега откриваме важен обект – Лот 3.1. на „Струма" с дължина 12,6 километра. Утре /б.а. – петък/ ще бъде обявена обществена поръчка за строителството на тунел „Железница". Поръчката ще бъде с три обособени позиции – по една за строителството на пътни съоръжения и асфалтови дейности за отсечки от 2 км преди след тунела и самото подземно съоръжение. Пътищата не правят бизнес, но са предпоставка за него. Те създават условия за инвестиции и подобряват икономическата среда.

- Има обаче различни страхове у хората – местни жители, еколози, търговци. Ще успеете ли да ги разсеете на предстоящите на 11 септември обществени обсъждания в Симитли и Кресна?
- Реализацията на големи инфраструктурни проекти освен надежди поражда и големи спорове и страхове. Така е и със строителството на АМ „Струма" в Кресненското дефиле, където еколозите поставят като задача номер едно опазването на природата и биоразнообразието, собствениците на крайпътни кафенета и ресторанти са загрижени за бизнеса си, любителите на екстремните спортове се тревожат за рафтинга по река Струма, а жителите на близките села се питат как ще стигат до нивите си. Нашата задача е да намерим баланс между тези интереси и да вземем държавническо решение.

От една страна - да не загубим европейското финансиране, защото ако до май-юни 2019 г. няма строително решение, ще трябва да довършим магистралата с пари от бюджета или да връщаме получените средства за изградените отсечки и едновременно с това трябва да гарантираме опазването на природата. И петте предложени варианта на трасе на магистралата през дефилето преминават през защитените зони -
„Кресна-Илинденци" и „Кресна", което изисква система от скъпи мерки за опазване на редките и защитени видове. От първостепенно значение е да се гарантира безопасното придвижване на хората.

Кресненското дефиле, наред с отсечката Русе-Бяла, води черната статистика по брой на загиналите през 2016 г. Средногодишно там стават 50 катастрофи, като 30 от тях са тежки и всеки ден забавяне на проекта поставя под въпрос сигурността и здравето на стотици хората. На обществените обсъждания аргументите ни са, че сме се погрижили за абсоютно всички интереси и страни в целия процес. Помислили сме за хората в местната общност - как да стигат до нивите си. Помислили сме за местните производители на зеленчуци, на местна продукция – мед и всички останали продукти, земеделски производства. Нашата задача е да намерим баланс и да надделее общественият интерес.

- Източният вариант е изборът, ще го приемат ли местните хорае?
- Към момента сме се спрели на източния вариант – трасето за Гърция ще е на мястото на сегашния ПП Е-79. То ще бъде разширено, ще се направят съоръжения за защита на животинските видове, ще се изправят завоите. Трасето за София ще минава на изток от Кресненското дефиле. В района на дефилето ще има пет пътни възела – Симитли, Полето, Мечкул, Стара Кресна и Кресна. Предвиждат се две площадки за търговия и отдих.

Първата е в посока Кулата и е с площ 17 декара, тя ще е край град Кресна. Втората ще е на 2 километра след града в посока София, тя ще е на терен от 19 декара. Разбрахме се и с кмета на община Симитли там също да проектираме по-малка зона за отдих и тръговия - около 10 декара. Те ще имат електричество, водопроводна и канализационна мрежа, пречиствателни станции за отпадни води. За удобство на населението и за да не бъде нарушен обичайният му начин на живот, са предвидени пет напречни връзки между две посоки на движение – пътните възли „Симитли", „Полето", „Мечкул", „Стара Кресна" и „Кресна". Предвижда се и изграждането на пътна връзка със съществуващия път Е79 в началото на обходния път на град Кресна.

Целим две основни неща – сигурност и безопасност на първо място за преминаване на всички, при всички съображения взети предвид, които са с екологичен характер. Търсим икономическа и финансова логика, ще сравним вариантите в отделните комисии както досега сме го правили. Ще дадем реалните цифри пред обществеността. 800 милиона лева е едно, друго е милиард и 800 милиона лева, а трето – над 2 милиарда лева.

- Кога може да има избран изпълнител на Лот 3.2. ?
- Ако всички процедури се изпълнят съгласно графика, няма пречка през месец май 2019 г. да има решение за избран изпълнител, за да се реализира успешно проектът.

- Преодоляхте ли част от противоречията и острото говорене с природозащитниците?
- Противоречия винаги ще има. В нашите отношения с тях като министерство, като правителство дори. Винаги са били сложни отношенията назад във времето, но трябва да си дадем ясна сметка, че не можем да поставяме един от видовете интереси над всички останали – и да го считаме за водещ. Нито икономически, нито социален, нито екологичният трябва да са водещи.

Трябва да търсим баланс между тях и това добре трябва да го осъзнаят всички. Още нещо трябва да бъде осъзнато от цялото ни общество. Този, които взема решенията, е правителството и то носи отговорност за тези решения. Едно са експертните оценки, друго са коментарите в социалните форуми и медиите, а на друго място е наистина отговорността за взетото решение.

Решението е взето, нека все пак да минат процедурите по екологичното законодателство. Нека, както е по график, в края на октомври, такива са уверенията от екоминистерството, от колегата Димов, да имаме произнесено положително становище с негова нарочна заповед по ОВОС и оценката за съвместимост. Следваме стриктно процедурите.

- Как ще се решат проблемите със задръстванията при строителството на АМ „Струма" в Креснескотоп дефиле?
- Трудно ще стане, тъй като разширяването на трасето ще доведе до още по-голяма тапа на етап експлоатация на дефилето по направлението София-Кулата. В условия на експлоатация на ежедневен динамичен трафик по 14 000-15 000 автомобила, това отчитат като трафик камерите на АПИ, трудно ще извършваме две ремонтни дейности съответно с движението и в двете посоки. Затова вариантът, който предлагаме, е качване на трасето от Кулата за София източно от дефилето, той и ще е водещ като изграждане. Първо ще направим него.

- Ще бъде ли всичко наред с ТОЛ системата?
- Държавата ще оперира ТОЛ системата. Аз съм убеден, че до края на годината ще бъде избран изпълнител, който да внедри ТОЛ системата, в момента се провежда тръжната процедура.

- Ясни ли са вече новите правила за саниране по Националната програма за енергийна ефективност на сградите?
- На експертно ниво - да, но решението ще бъде взето на политическа основа и ще бъде обсъдено първо в Народното събрание след започването на новия парламентарен сезон. Не ме карайте да издавам неща, които не е редно. Още повече, че те не са приети окончателно като норми и правила. Накрая искам да кажа една новина – Агенция „Пътна инфраструктура" ще осигури 1 милион лева (б.а. - парите ще бъдат отпуснати на МЗХ с настояване средствата да се насочат приоритетно за залесяване на засегнатите от пожара площи в Кресненското дефиле) за компенсаторно залесяване на унищожените площи от пожара над Кресна, това е практика на АПИ. Поне част от щетите наистина ще бъдат възстановени.

(Използвани са въпроси и на други медии)

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай