Инатът на Брюксел като бумеранг

Инатът на Брюксел като бумеранг | StandartNews.com

Опитите за спиране на "Южен поток" ще докарат големи ядове на Еврокомисията

Олег Макаренко, в. "Взгляд"

Перспективите за "Южен поток" на пръв поглед изглеждат достатъчно тревожни. Европейците вече достатъчно напреднаха по пътя на санкциите срещу Русия и е напълно вероятно някои от тях да решат напук да оставят да замръзне техен важен канал на доставки на газ.

На този фон "Газпром" и руското правителство се държат поразително спокойно. Може би те имат някакъв план? Нека се опитаме да поразсъждаваме. Какви варианти има сега Русия?

Първият и най-очевиден: да почака резултатите от предсрочните избори в България и да се надява, че ще победи коалицията от силите, готови да си сътрудничат с "Газпром" и да се съпротивляват на американския натиск. Сценарият е възможен, но не е гарантиран. Да се залага бъдещето на "Южен поток" на резултатите от българските избори е непростим разкош, така че трябва да има алтернативен вариант.

Опитите през Румъния да се пробие маршрут не си струват. Румъния се отказа да участва в "Южен поток" дори без Брюксел да й е оказвал натиск от чиста русофобия. С Букурещ нямаме какво да си кажем.

И все пак на майската си среща с ръководителите на световните информационни агенции Владимир Путин прозрачно намекна на нашите недругари от Брюксел, че Русия има план "Бе":

"Ако продължим и по-нататък да имаме някакви проблеми по "Южен поток", а Брюксел непрекъснато ни слага прътове в колелата, то ние ще разгледаме други варианти през страни, които не влизат в ЕС. Просто ЕС ще има още една транзитна страна. Защо правят това тези брюкселци, не разбирам".

Не е трудно да се отгатне коя е тази транзитна страна. Ако България се отказва, то за строителството на "Южен поток" остава само маршрутът Турция - Гърция - Италия - Австрия.

План две: Бившият премиер Ердоган неотдавна спечели президентските избори в Турция и следователно всички предложения по "Южен поток", които са правили чиновниците от екипа му през последните няколко месеца, ще бъдат в сила още дълго време. Ето едно от тях.

"Турция ще разреши по нейната територия да мине "Южен поток", който ще транспортира газ към Европа по дъното на Черно море". Това заяви министърът на енергетиката на Турция Танер Йълдйз. Този вариант има няколко минуса. Главните са, че маршрутът е по-дълъг от първоначалния и се пропуска възможността в "Южен поток" да се включат Сърбия и Унгария.

Ако се вгледаме внимателно, то минусите могат да бъдат превърнати в плюсове. Въпреки по-голямата си дължина турският вариант минава основно по суша, а наземните сегменти са значително по-евтини от подводните.
Много са тръбопроводите, по които в Италия и към останалата част на Европа се внася газ от Алжир и Либия. Ако "Южен поток" стигне до южната част на Италия, то пред нас се разкриват интересни възможности.

Например тръбата може да се прокара успоредно на вече съществуващите тръбопроводи. Това ще бъде значително по-евтино. Италианският акционер в "Южен поток" е компанията ЕНИ. Тя има административен ресурс и ще може лесно да организира такъв вариант на строителство. Освен това така Русия ще има възможността да се заеме с "творческо ловене на риба". Щом ЕК изисква от "Газпром" да предостави достъп до "Южен поток" на други компании, то и "Газпром", според правилата на Третия енергиен пакет на ЕС, има правото да настоява половината от мощностите на тръбите с либийски и алжирски газ да му ги дадат на него.

Разочарованието на европейските бюрократи няма да има край. Разбира се, ще бъде жалко България, Сърбия, Унгария и Румъния да бъдат оставени без газ, но след пускането на "Южен поток" през Турция и пълното блокиране на украинската газотранспортна система ние физически няма да можем да им доставяме газ.

При това в общите приходи на "Газпром" загубата на такива клиенти няма да бъде особено чувствителна, а в замяна на това пък вътрешнополитическата криза в Евросъюза, която ще предизвикат три замръзнали страни, може да ни донесе не малка изгода.

Да напомня, че решенията в ЕС се приемат с консенсус и всяка страна има право на вето. Вероятно студените радиатори ще помогнат на българите и унгарците да съберат смелост, за да блокират всички процеси на приемане на решения, докато Брюксел не се споразумее с Москва за възобновяване на доставките.

Четвърти план: Турският маршрут на "Южен поток" има два уязвими сегмента: турския и гръцкия. За италианския можем да не се тревожим. EНИ е силна компания и показа имунитета си към натиска на Брюксел.

За турския участък можем да бъдем сравнително спокойни. Ердоган е циничен прагматик, когото САЩ неотдавна се опитаха да отстранят от власт, организирайки цветна революция. Ердоган устоя и на фона на европейските политици, които се страхуват от САЩ и се вслушват във всяко кихане на Държавния департамент, този турски патриот прагматик изглежда добър партньор за взаимно изгодно сътрудничество.

Остава Гърция. Австрия и Италия, които са силно заинтересовани от "Южен поток", ще защитават Атина от натиска на Брюксел. Нещо повече, прекланянето пред Еврокомисията при сериозни загуби от руското ембарго, които ЕК не иска да компенсира, ще предизвика в Гърция сериозна политическа криза. Опитите Гърция да бъде оставена не само без пари и селско стопанство, но и без газ, ще породи истински социален взрив.

Струва си да отбележим, че ЕК самостоятелно не успя да прегъне дори България. Необходим бе дипломатически десант от САЩ, оглавяван от Маккейн (сенатор Джон Маккейн - бел. ред.), за да се допритисне българското правителство.
Гърция има напълно успешен опит в противодействието на натиска на САЩ. Макар Вашингтон да оказваше натиск с всички сили, Гърция така и не се съгласи да участва във втората война срещу Ирак.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай