Плащаме данъци и осигуровки без банкови такси

Антимонополисти проверяват защо за лев глоба дължим 12 лв. комисиона

Плащаме данъци и осигуровки без банкови такси  | StandartNews.com

София. Да не дължим банкови такси за данъци, глоби и осигуровки, като ги плащаме с дебитна или кредитна карта. За да стане възможно това, банките трябва да осигурят ПОС терминали в държавните институции, които обслужват. Условието да бъде задължително при обявяването на обществени поръчки за избор на банка, предлага Българска стопанска камара на финансовото министерство.

Вместо от такси, доходът на банките ще се формира от огромните средства на гражданите, с които ще оперират. Приходите към НОИ за пенсии например са 7,5 млрд. лева годишно, обясни шефът на БСК Божидар Данев. "Навсякъде, където се извършват административни услуги, трябва да се инсталират ПОС терминали. Така ще отпадне практиката банките да взимат по 2,40 за платежно нареждане при превод на държавна такса от 60 ст.", даде за пример Данев.

Двойни такси се събират и за преводи на пари от чужбина. Тази практика трябва да се ограничи, искат от БСК. Въпреки че повечето трезори у нас са приели евростандарта SEPA за разплащане с евро, те продължават да събират такси, включително за входящи парични транзакции. Това означава, че освен такса за услугата "паричен превод", банките таксуват втори път и постъпването на изпратената сума по дадена сметка. 714 млн. лева са изпратени у нас от българите, живеещи в чужбина, само за първите 11 месеца на 2011 г. Голяма част от тях са били таксувани по двоен стандарт. "Това го няма никъде в Европа", коментира Божидар Данев.

Как се определят таксите за парични преводи ще проверява и Комисията за защита на конкуренцията. Антимонополистите са се сезирали по сигнал на председателя на СДС Мартин Димитров. Според него някои банки прилагат различни комисиони за парични преводи в зависимост от получателя на парите - държавно или частно дружество. Димитров алармира, че някои банкови институции са въвели в тарифите си "специална категория" банкови такси - "Преводи към разпоредители с бюджетни средства".

Така за преводи към титуляри на сметка в една и съща банка - в единия случай търговско дружество, а в другия - държавен орган, който е разпоредител с бюджетни средства, от наредителя се събират различни такси. Подобна практика на двойно тарифиране за една и съща услуга представлява евентуално нарушение на разпоредбите на закона за защита на конкуренцията, смята Мартин Димитров. Той даде за пример как превод от 1-2 лева към т. нар. разпоредители с бюджетни средства банки събират комисиони от наредителите в размер от 5 до 12 лева.


Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай