Цацаров: Присъдата срещу шведа е несправедлива

В Брюксел няма разлика в оценката ни, че членовете от професионалната квота на ВСС са били избрани абсолютно прозрачно, заяви главният прокурор от Белгия

Цацаров: Присъдата срещу шведа е несправедлива | StandartNews.com

Присъдата срещу шведския турист Ралф Сундберг, ритнал българска камериерка, е несправедлива. Това коментира главният прокурор Сотир Цацаров пред български журналист в Брюксел, съобщи БТА.

Когато престъплението бе извършено, прокуратурата предприе най-твърдите мерки, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс. По същия начин реагирахме и когато български гражданин прояви хулиганско поведение срещу незрящи словашки туристи. От тази гледна точка прокуратурата е изпълнила своите задължения, посочи той.

Присъдата не е справедлива, а унижение за пострадалата и за българското правосъдие. Само че това унижение не се дължи - трябва да сме съвсем честни - на съдебния състав, който е разглеждал делото. Има немалко коментари по отношение на съда. Като бивш съдия мога да кажа направо - в тези случаи законът задължава съдията да освободи подсъдимия от наказателна отговорност и да му наложи глоба. Максималната глоба е 5000 лева, съдията е наложил 4500 лева.

Следователно тази присъда е безкрайно несправедлива и унижаваща за гражданите и правосъдието, но не защото прокуратурата и съдът са допуснали това. Причината е проста - такъв е законът. Ако някой трябва да се замисли, мисля че са най-малко колегите юристи в парламента и въобще хората в парламента. Повишаване на санкциите за такива престъпления ще избегне задължителното освобождаване от наказателна отговорност. Не корете съдията, той е приложил закона, свършил си е работата. Най-лесно е да се критикува съдията. Нека случаят стои като голяма въпросителна дали не се нуждае Наказателният кодекс от корекция в тази насока, коментира Цацаров.

Цацаров коментира и следващия доклад на Европейската комисия за България по механизма за сътрудничество и проверка да бъде представен на 17-20 ноември. Изявлението си той направи след срещата си с еврокомисаря по правосъдието Вера Йоурова.

Целта е докладът да не съвпада по време с началото на българското председателство на Съвета на ЕС, поясни Цацаров. Подчертано бе, че ако държавата ни продължава да се движи с тези темпове на реформи, би било съвсем реалистично да очакваме реалистична оценка до края на мандата на тази Ееврокомисия. Особен интерес бе проявен към делата срещу бивши и настоящи министри, народни представители, магистрати, уточни главният прокурор.

Не чух мнение, че няма напредък по разследванията. Комисията следи делата срещу магистрати. Към настоящия момент прокуратурата е обвинила 22 съдии, прокурори и следователи, от тях четирима все още са обвиняеми, 18 са подсъдими. Стана дума за избора на нов Висш съдебен съвет (ВСС). Мисля, че няма разлика в оценката ни, че членовете от професионалната квота на ВСС са били избрани абсолютно прозрачно, посочи Цацаров.

В отговор на въпрос той поясни, че прокуратурата е утвърдила план за действие с конкретни срокове и отговорници за изпълнението на насоките, дадени от делегацията европейски прокурори у нас. Този план бе допълнен преди два дни с пълната информация за изпълнението. Препоръките се изпълняват, това се оценява много добре, заяви главният прокурор.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Автор Спорт
Коментирай