КНСБ: 575 лв. е издръжката на българина, 750 лв. - на софиянеца

30 на сто от българите са под прага на бедност, инфлацията се завръща, обяви Пламен Димитров

КНСБ: 575 лв. е издръжката на българина, 750 лв. - на софиянеца | StandartNews.com

575 лв. му трябват на българина на месец само за издръжка на живота. Ако той обаче живее в София, за да върже двата края, ще са му нужни със 180 лв. повече - 750 лева. Софиянци обаче получават и по-високи заплати, отчитат от КНСБ, които за първи път са направили проучване на издръжката на живота специално за столицата.

Брутният доход на месец за жител на столицата е средно 1405 лв., което е с 35% повече от парите на останалите български граждани в страната.

Проучването сочи, че инфлацията се завръща, след като през последните три години необходимата за издръжка сума се задържа на едно ниво.

"В България се връща бавно и полека инфлацията, издръжката на живот расте на годишна база с близо три процента", констатира синдикалистът. Той е категоричен, че са необходими радикални промени в политиката по доходите.

Причините, според синдиката, са в поскъпването сновните стоки, продукти и услуги. 27,4 е отчетеният ръст при хранителните стоки, 28 процента е поскъпнала ел. енергията, водата с над 40 на сто, топлото с 24 процента и т.н. Това нарастване на цените на основни хранителни продукти и услуги доведе до доближаване на България до европейските нива, отбеляза експертът от КНСБ Вили Иванова.

Според изчисленията на КНСБ домакинствата се разпределят в три групи - 5,4 млн. от сънародниците ни или 75 на сто, живеят със сума под минимума от 575 лв. на месец, необходим за оцеляването на член на четиричленно домакинство. Около 30% пък са тези, които падат дори под прага на бедност - към момента 314 лв. с тенденция догодина да стане 321 лв.

В същото време констатацията на синдиката е, че расте броят на хората, които живеят с доходи над летвата от 575 лв. на човек от семейството. Те са вече 25 на сто или 1,8 млн. българи. Тази тенденция се дължала и на плоския данък, който оставял повече пари у хората с по-висока квалификация и заплата, констатира Пламен Димитров.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай