Прага
Кристиян Костурков
наш пратеник
Над 2 пъти може да нарасне сумата, която изпълнителят на проекта АЕЦ „Белене” „Атомстройекспорт” изисква от НЕК чрез заведения в Арбитражния съд в Париж иск срещу българската компания. Това стана ясно от думите на президента на „Атомстройекспорт” Александр Глухов, който участва в международния форум на доставчиците в атомната промишленост „АТОМЕКС Европа 2011”, който се провежда в Прага.
Той обясни, че към днешна дата задълженията на НЕК за извършените вече от руснаците дейности възлизат на над 130 млн. евро. Все още обаче компанията не е решила окончателно дали да увеличи сумата по заведения вече през юли иск за близо 58 млн. евро, каза Глухов. „Готови сме да се защитим и по нашите претенции, за което сме подготвили сериозна защита, и по претенциите на НЕК, заведени в края на септември в Арбитражния съд в Женева. По принцип е възможно да се сключи извънсъдебно споразумение, но то е обвързано с плащане на дължимите суми”, смята Глухов. Той обясни, че съдебният спор е възникнал заради неколкократно отлагане на плащанията от страна на НЕК и причината, че натрупаната сума вече е доста сериозна и „Атомстройекспорт” не може повече да чака, тъй като голяма част от поръчаното и готово оборудване е платено от руската компания с кредити.
Думите му бяха потвърдени и от президента на руската държавна корпорация „Росатом” Сергей Кириенко. Той заяви, че колкото пъти НЕК е поискал отсрочка по някакво плащане, толкова пъти го е получил. „Това обаче не може да продължава вечно. Твърдо стоим зад тезата, че поръчаното оборудване трябва да се плаща. В момента ние имаме оборудване, което стои като резерва за проекта в България, но то трябва да се плати. Другият вариант е българската страна да се откаже от него, ние да го продадем на друг клиент на актуалните по-високи цени, а когато България се реши, да произведем това оборудване отново, но при нови цени и други срокове”, категоричн бе Кириенко.
Глухов допълни, че от НЕК са поискали още една отсрочка за около година-година и нещо, защото сега не могат да платят нищо. „Такива отсрочки обаче имаше досега и нито една не беше спазена”, каза той.
Към момента „Атомстройекспорт” може да изчака до първото или второто тримесечиe на 2012 г., но не по-късно, защото тогава вече готовото оборудване трябва да бъде платено. Глухов потвърди и че българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков е прав, че завеждането на дела оскъпява проекта, тъй като осъдената страна ще трябва да плати не само дълга си, но и разходите по делото. Но пък това не се отнася пряко към проекта и неговата цена, защото той си има такава.
Глухов смята още, че съдебните спорове не пречат по никакъв начин на преговорния процес, той е даже доста активен към настоящия момента, което е добър знак за бъдещето на проекта. Обсъждаме с НЕК финансовото структуриране на проекта, както и създаването на проектната компания, които се водят на високо ниво с БЕХ, НЕК и консултанта HSBC.
Относно цената на Втора атомна шефът на „Атомстройекспорт” коментира, че в споразумението между НЕК и „Атомстройекспорт” от преди 5 години е записана базова такава плюс ескалация. И не бива да се говори за твърда цена. Той обаче потвърди, че записаната в меморандума от миналия ноември сума от 6.298 млрд. евро е приблизително реална. Това е оскъпяването, което се е натрупало от 2006 г., когато руската компания печели проекта с предложението от 3.998 млрд. евро. Точно на базата на тази сума, изчислено с ескалацията за 5 години, се получава ориентировъчната цена от 6. 298 млрд. евро, поясни Глухов. Той допълни, че се надява до края на март догодина, когато изтича поредното допълнително споразумение межди НЕК и „Атомстройекспорт”, тези въпроси да бъдат изчистени, но припомни, че това не зависи само от руската страна.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com