Германия избира Бундестаг. Ауфвидерзеен, Меркел!

Над 60 милиона германски граждани имат право да гласуват на парламентарните избори

Германия избира Бундестаг. Ауфвидерзеен,  Меркел! | StandartNews.com

Германия избира днес своя 20-и Бундестаг. Над 60 милиона германски граждани имат право да гласуват на парламентарните избори, съобщи ДПА.

Във вота участват общо 47 партии, повечето от които няма да прескочат 5-процентовата бариера, необходима за влизане в долната камара на парламента. В сегашния си състав Бундестагът има 7 партии.

Три политически сили ще си оспорят първенството на днешните избори - Християндемократическият съюз, заедно с баварската си сестринска партия Християнсоциален съюз, Германската социалдемократическа партия и "Съюз 90/Зелени". Всяка от тях е излъчила свой кандидат за канцлер.

Ангела Меркел не се кандидатира и напуска поста канцлер след 16 години на власт. Основните кандидати за канцлер са Армин Лашет, представляващ съюза на партията на Меркел ХДС/ХСС, Олаф Шолц от Социалдемократическата партия на Германия и Аналена Бербок от Зелените.

В зависимост от това коя партия получи най-висок резултат, един от тримата ще бъде натоварен със задачата да състави правителство. То може да е еднопартийно или коалиционно. Вторият сценарий е по-вероятният. Останалите партии не са обявявали кандидати за канцлер, тъй като се предполага, че са твърде малки, за да бъдат водещата сила в бъдеща коалиция.

Местата, за които се борят, са 598, съгласно изборния закон. Това е два пъти броя на избирателните райони в страната. Но заради сложния начин, по който те се разпределят след изборите, окончателният брой обикновено е по-голям. Сегашният Бундестаг е най-големият в историята на Федерална република Германия с общо 709 народни представители. Той е вторият по големина законодателен орган в света след китайския парламент с неговите 3000 членове.

Германската изборна система е създадена в отговор на нестабилността от междувоенната Ваймарска република, където многобройните малки политически фракции и постоянните избори допринасят за катастрофалното идване на власт на нацистите на Адолф Хитлер, отбеляза Ройтерс.

Тя цели да комбинира мажоритарния елемент по британски и американски модел с пропорционалните системи в по-голямата част от Европа. Затова германците пускат два гласа - един за своя фаворит за народен представител в един от 299-те избирателни района и втори за партията, която искат да влезе в парламента.

Германският парламент има и горна камара, Бундесрат, чийто състав се определя на регионалните избори във всяка от 16-те федерални провинции.

Днес ще има такъв вот в две от тях - в столицата Берлин и в Мекленбург-Предна Померания. Те ще променят леко състава на Бундесрата, но като цяло той ще се запази същият.

Кой ще управлява в Германия

Проучванията през последните седмици показват, че избирателите имат предпочитание към социалдемократите. На 23 септември беше публикувано последното проучване, проведено от изследователската група "Избори" за телевизионната програма ZDF Politbarometer. Според това проучване Социалдемократическата партия Германия продължава да държи лидерството с 25% подкрепа на избирателите. Партийният съюз ХДС / ХСС може да разчита на 23% от гласовете, Зелените - 16,5%. Свободната демократична партия на Германия може да получи 11% от гласовете, дясната "Алтернатива за Германия" - 10%, "Левите" - 6%, пише dir.bg.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай