Трима борци на победа от квота за Токио

Георги Вангелов, Али Умарпашаев и Ахмед Магамаев достигнаха полуфиналите на олимпийската квалификация в Будапеща

Трима борци на победа от квота за Токио | StandartNews.com

Българските национали Георги Вангелов, Али Умарпашаев и Ахмед Магамаев са на по една победа от квоти за Токио 2020 в борбата свободен стил, след като стигнаха до полуфиналите в първата олимпийска квалификация, започнала днес в Будапеща. Двамата финалисти във всяка категория печелят квоти за страните си за Игрите.Георги Вангелов започна директно от четвъртфиналите при най-леките до 57 кг, където се изправи срещу молдовеца Петру Крачун. Началото на схватката бе трудно за носителя на златния пояс "Дан Колов", но той се възползва от грешка на молдовеца в края на първата част и след три пренасяния резултатът вече бе 9:0. Последва и четвърто за технически туш, което първоначално не бе признато от съдията заради изтичане на таймера, но след преглед Вангелов бе възнаграден с точките за 12:0.На полуфиналите, които са насрочени за 19-21 часа, Вангелов ще срещне Ислам Базарганов (Азербайджан).Али Умарпашаев също е на схватка от квота за Токио 2020. Българският национал в категория до 74 кг надви Жонатан Диас (Испания) с 10:0 в квалификациите, след което тушира Таймураз Салказанов (Словакия) 2:33 минути преди края. На четвъртфиналите Умарпашаев спечели бързи четири точки срещу Махамедхабиб Хаджимахамедов (Беларус) и запази инициативата до края.Съперник на Умарпашаев за квота за Токио е Автандил Кенчадзе. 25-годишният грузинец е световен вицешампион от 2018 и двукратен бронзов медалист от европейски първенства.

Али Умарпашаев (в средата) ще се бори с грузинец за олимпийска квота.

Ахмед Магамаев мина експресно през съперниците си при 86-килограмовите. Той победи Ахмед Дударов (Германия) с 8:1 на старта, след което се справи за около минута с Ахмед Айбуев (Франция). Българският национал улови за глезените съперника си и с четири превъртания спечели с категоричното 10:0.Магамаев ще се бори на полуфинал с четирикратния бронзов медалист от световни първенства Али Шабанов (Беларус).Ахмед Батаев също стигна до четвъртфиналите след победа със 7:0 срещу Махамед Закариев (Украйна), но за решаващата схватка българският национал до 97 кг получи тежък жребий - трикратният сребърен медалист от европейски първенства и вицешампион от световната купа в Белград - Александър Хущин. Беларусинът го елиминира от сметките за Токио с късна точка за 4:3, но все още може да изтегли Батаев на репешаж за медал.Владимир Дубов се изправи в квалификациите на категория до 65 кг срещу молдовеца Вазген Теванян, който го надви с 11:0. В последствие европейският шампион при 23-годишните от 2019 преодоля Нюргун Скрябин (Беларус) със 7:5 и Владимир Хинчегашвили (Грузия) с 6:4, стигайки до полуфиналите. Така Дубов си осигури шанс за бронз през репешажи, но първо Теванян трябва да надвие Магомедмурад Хаджиев (Полша) на полуфиналите.Георги Иванов пък загуби с 0:3 срещу Йоханес Лудешер на старта при най-тежките до 125 кг. Австриецът загуби с 1:12 срещу Дзянис Храмянков (Беларус) на четвъртфиналите и с това Иванов стана единственият елиминиран българин преди вечерната сесия.