България победи Финландия на старта на световното първенство по волейбол

Снимка: БГНЕС

България победи Финландия на старта на световното първенство по волейбол | StandartNews.com

Националите ни по волейбол победиха тима на Финландия в първата среща от започналото в София Световно първенство по волейбол. Първата част на срещата започна равностойно и резултатът бе изравняван 4 пъти, след което с успешна атака на Николай Николов и отлична блокада България поведе с 6:4. Гостите успяха да изравнят при 7:7. Последваха нови две равенства, след което с 2 точки успя да поведе отборът на Финландия.

Домакините изравниха при 12:12 след много добре изпълнен сервиз на Георги Сеганов и лошо посрещане на гостите. След нови три равенства при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:15 за националите ни. След прекъсването домакините поведоха с 3 точки при 19:16 и гостите взеха таймаут.

Финландците намалиха пасива си до точки при 18:19, но след блок-аут на Николай Учиков, атака на Тодор Скримов и ас на Виктор Йосифов България дръпна с 4 точки - 23:19 и спокойно затвориха гейма с 25:21.

В началото на втория гейм играта бе равностойна, а резултатът бе изравняван три пъти, след което България поведе с 2 точки, а при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:5 за домакините. Гостите успяха да изравнят резултата при 10:10. След още едно равенство България успя да поведе с 4 точки при 15:11 след отлична игра на блокадата и в атака, и ас на Николай Николов.

При второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11 след страхотна атака по диагонал на Валентин Братоев. Националите ни поведоха с 6 точки при 18:12 след страхотна атака на Валентин Братоев. При 19:16 Пламен Константинов взе прекъсване, след като гостите реализираха три поредни точки и намалиха пасива си до 3 точки.

Домакините се възползваха максимално добре от грешки на финландците и успяха да реализират три поредни точки и поведоха с 6 точки при 23:17, а след това, независимо че изпуснаха един гейм бол, взеха втората част с 25:19.

В началото на третата част домакините поведоха с 2:0, но допуснаха финландците да изравнят при 3:3, след което след грешка при атака на Тодор Скримов гостите и поведоха с 4:3. България веднага изравни при 4:4, а след нови 3 изравнявания при първото техническо прекъсване резултатът бе 8:7 за скандинавците. След прекъсването играта бе равностойна и резултатът бе изравняван още 4 пъти, последно при 11:11.

Последваха три поредни точки на домакините и България поведе с 14:11, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:13 за националите ни. Гостите се възползваха от грешки в играта на домакините и изравниха при 17:17. След ново равенство България успя да поведе с 2 точки, малко по-късно и с три точки при 22:19 след страхотен ас на Виктор Йосифов.

Домакините изпуснаха едни гейм бол, но със страхотна атака по блокадата на Николай Учиков взеха третата част с 25:22 и съответно мача с 3:0.

Следващите срещи в групата са на 12 септември. От 17.00 часа е двубоят между Иран и Пуерто Рико, а от 20.30 часа играят Куба и Полша. В следващия етап на надпреварата продължават първите четири отбора в класирането в групата.