Смелост и единство в битката за климата

Декември е решаващ за постигането на глобално споразумение
Ще има ли глобално споразумение за борбата с климатичните промени? И какви са амбициозните цели на Брюксел? Ексклузивно за "Стандарт" горещата тема коментират Федерика Могерини, Върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност и зам.-председател на ЕК и Мигел Ариас Канете, комисар по въпросите на климата и енергетиката.
Никога досега постигането на глобално споразумение за изменението на климата не е изглеждало по-вероятно, отколкото в момента. През октомври лидерите на ЕС постигнаха споразумение за амбициозни цели в областта на климата и енергетиката за 2030 г., включително и за задължително целево равнище за намаляване на емисиите на парникови газове на съюза - с минимум 40%. Нашето заявление даде нов тласък на световните преговори за климата. Съвсем наскоро и САЩ и Китай обявиха бъдещите си цели. Това е окуражителна новина. И все пак, ако искаме да постигнем задължително и значимо глобално споразумение за изменението на климата, следващият месец ще бъде решаващ.
На 1 декември представители на всички страни по света се събират в Лима на конференция от особено значение, на която ще се опитат да положат основите на глобално споразумение за изменението на климата, за постигането на което световните лидери поеха ангажимент в Париж по това време на миналата година. Няма съмнение, че спешно са необходими действия за даване на тласък на декарбонизацията на световната икономика и за постигане на траен напредък по отношение на едно безпрецедентно световно предизвикателство. Последиците от изменението на климата се усещат на всеки континент - от разтапянето на големите ледници в Южна Америка до намаляването на леда в морето в Арктика.
Влиянието на човека върху климата е очевидно. В своя пети доклад за оценка Междуправителственият комитет по изменение на климата (МКИК) посочи, че концентрацията на въглероден диоксид в атмосферата е достигнала най-високите си равнища досега. Колкото по-дълго продължаваме да влияем негативно върху климата, толкова по-големи са рисковете, пред които ще бъдем изправени, и толкова по-скъпо ще стане адаптирането към промените. От доклада на МКИК става ясно също, че международно договорената цел за задържане на глобалното затопляне под 2 градуса C остава постижима. Трябва да направим така, че тази цел да намери израз в амбициозни предложения за глобално споразумение за изменение на климата.
Новото споразумение трябва да отразява променящите се национални отговорности в рамките на световната икономика, както и днешните геополитически реалности и капацитета за участие на отделните страни. Изключително важно е всички държави да поемат ангажимент да играят определена роля в този процес. Затова срещата на високо равнище в Лима е от решаващо значение.
Това ще бъде възможност да се окаже натиск върху други страни, най-вече върху останалите членове на Г-20, да предложат скоро свои собствени цели. Колкото по-бързо те направят това, толкова повече време ще имаме всички ние да преценим дали ангажиментите са достатъчни, с оглед на нужното според учените за задържане на глобалното затопляне под 2 градуса C. И последно, но не и по значение, ще се обсъжда важната тема за финансирането на действия в областта на климата в най-уязвимите държави. Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун призова световните лидери да превърнат изменението на климата от "най-голямото колективно предизвикателство, пред което днес е изправено човечеството, в най-голямата възможност за съвместен напредък към устойчиво бъдеще". Ако искаме да постигнем това, трябва да имаме политическа смелост за незабавни, амбициозни и съвместни решителни действия.
Заради евтиния внос! Радев с гневно писмо до Брюксел
Явор Бахаров пак изгоря. Голям шамар
Предсмъртното писмо на Дочка Банева до съпруга й. Гре...
Основната лихва скочи. Последствията
Как да общуваме свободно по време на пролетните и лет...
Две изненади от Москва. Новият световен ред
Смразяващи подробности за Емил Боев. ДНК разплита слу...