Ротердам е домакин на Евровизия 2020

Финалът на песенния конкурс е на 16 май в Rotterdam Ahoy

Ротердам е домакин на Евровизия 2020 | StandartNews.com

Организаторите на 65-то издание на конкурса за песен „Евровизия“ обявиха днес кой е градът, който ще домакинства престижната европейска надпревара – Ротердам. Той успя в последния етап на конкурса за избор да победи кандидатурата на Маастрихт. Големият финал на Евровизия 2020 ще се проведе на 16 май в залата Rotterdam Ahoy, а първият и вторият полуфинал – на 12 и 14 май.

Холандия спечели правото да домакинства Евровизия 2020 след победата на младия и дотогава неизвестен изпълнител Дънкан Лорънс с песента „Arcade“. Тя се превърна в хит в цяла Европа и Австралия, като дори 4 месеца след края на конкурса в Тел Авив все още намира място в редица музикални класации. Това ще е петото домакинстване на Евровизия на холандската национална телевизия. Предишната победа на страната е през  1975-а година, когато конкурсът се провежда в Стокхолм. Ротердам беше предварителният фаворит за спечелване на домакинството, след като стана ясно, че Амстердам се отказва още в ранния етап. Една от основните причини за това е, че градът разполага с една от най-модерните спортни и концертни зали в Холандия - Rotterdam Ahoy. Капацитетът ѝ от 16 хиляди, близък до този на Арена Армеец, я превръща в перфектната зала домакин на най-мащабната телевизионна продукция в Европа.

Ротердам разполага с нужната хотелска база и транспортна инфраструктура за подобно мащабно събитие. Това са важни условия за домакинството  на конкурса заради хилядите журналисти и фенове, които ще посетят града през май 2020 година. Всяко подобно събитие носи огромни приходи на домакините и затова изборът къде да се проведе Евровизия е толкова оспорван.

България не участва в конкурса през 2019-а, който се проведе в Тел Авив. Преди отказването си страната ни беше една от най-успешните държави на конкурса - с второто място на Кристиан Костов през 2017-а, четвъртото място на Поли Генова през 2016-а и 14-то място на групата Equinox. След като България прекрати своето участие, беше организирана подписка с искане страната ни да се завърне на конкурса. За броени дни бяха събрани над 20 000 подписа.

Всяка година Евровизия събира пред екрана над 200 милиона зрители от цял свят. Конкурсът се излъчва без прекъсване от 1956-а насам, което го прави една от най-дълго съществуващите телевизионни програми в света. Мащабното шоу се излъчва на територията на цяла Европа и Австралия, както и в САЩ, Канада, Китай, Индия, Корея и Нова Зеландия, макар че тези държави не участват в него. 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай