Цар Менелай и хубавата Елена дефилираха на Римския стадион

Тийнейджърите от пловдивската професионална гимназия "Д-р Иван Богоров" се готвят за бъдещето, учат и работят едновременно

Цар Менелай и хубавата Елена дефилираха на Римския стадион | StandartNews.com
  • Ученици пренесоха Омир и Сафо върху тениските си, вдъхновиха се от древногръцката литература
  • Тийнейджърите от пловдивската професионална гимназия "Д-р Иван Богоров" се готвят за бъдещето, учат и работят едновременно

 

Ревю на антични герои впечатли пловдивчани в горещия 23 юни. На Римския стадион в Града под тепетата ученици от професионалната гимназия за кожени изделия и текстил "Д-р Иван Богоров" представиха колекцията си от облекла, подготвена за края на учебната година. Тя е под надслов "Античност и съвремие". 95% от децата в училището са роми. За вдъхновеното им изпълнение пред голяма публика разказва журналистката Елица Кандева от "Марица". Снимките са на Франк Воща.

Митко стана цар Менелай, Мария - Атина Палада, а Нина - Хубавата Елена. Този път обаче не пламна Троянската война, а учениците от Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил "Д-р Иван Богоров" представиха колекцията си от облекла "Античност и съвремие". 

Колкото до легендата за ябълката на раздора, тя бе изиграна с нов финал, в който се превръща в символ на красотата на плодородната идея. Годишното ревю показва сътвореното в ателиетата по учебна практика на учебното заведение. През годините темите са били и стрийт мода, и готика, а този път подтикът дошъл от изучаваната в училище старогръцка литература.

На Римския стадион Янко излезе с тениска със старогръцка ваза, а Сашо - с профил на древногръцка жена на тишъртката, комбинирана с дънки и маратонки. "Бих си я носил и в ежедневието", увери Вели за своята - с антични колони. Галерата на Одисей, амфори и даже поетесата Сафо са претворени върху фланелките от колекцията - с ръчни рисунки и принтове, постигнати чрез компютърно десениране. Нуретин даде тон, като пръв дефилира с томче на Омир в ръка. След него момчета украсиха глави с лаврови венци и минаха по подиума в туники от памук и коприна с орнаменти в златно - символ на вечно въртящото се слънце.

Гръцкият стил извая и фигурите на момичетата с традиционните гръцки рокли от две части - долна пола хитон и горна част - хематион. Месеци наред машините в ателиетата прокарвали тегелите по бюстиета, шлейфове и орнаменти от кожа, тюл, дантела и златни ширити, за да оживеят моделите на учениците от специалност "Моден дизайн на бутикови облекла". И Поли да се превърне в Афродита с рокля от плат фризе в екрю и златисто. "Колегите" от "Моделиране на кожно-галантерийни изделия" пък подготвили коланите, чантите и други ефектни аксесоари. "Разглеждахме снимки и илюстрации, но се придържахме основно към идеите на учениците, някои от които се оказаха доста неочаквани", разказа учителката по практика инж. Валентина Георгиева. От випуск 2021 вече има абитуриенти, които кандидатстват в областта на дизайна, други пък по примера на преподавателите си искат да учат педагогика.

Гергана Манева от 11 А има още една година да помисли кой е нейният път. Напоследък била  заета по-скоро да измисли и измайстори подходящи прически на момичетата за дефилето. Тийнейджърката от Ягодово учи за фризьорка. Това е детската й мечта - откакто се помни гледа клипчета и после пробва на приятелки. Вече е докарала няколко съученички с кичури и валиаж - техника, при която цветовете на косата преливат един в друг. Няма търпение да завърши, за да си отвори салонче на село. "Харесва ми да моделирам и да правя хората красиви и щастливи. Най-трудното е да не се притесниш и да развалиш клиента", е разбрала Гергана. Тя дефилира с кожена пола в златно и туника в шампанско, която Татяна от Царимир изрисувала асиметрично с мотив на слънца. Тя е автор на част от картините, които съпътстваха изложбата, сред които и портерт на патрона на училището д-р Иван Богоров.

Румяна събра овациите с изчистена рокля от кожен стреч със златен ширит по ръба на бюстието, на колана и на подгъва. Зюмбюла пък развя черен шлейф от тюл с апликация от дантелени мотиви.

Пенка от 10 Б клас би отишла с такава рокля и на бала си, но за сватба е още рано да мисли - първо да завърши и да вземе професията. Освен в подготвянето на моделите от годишната колекция, се включила и в офанзивата за шиене на маски, когато започна пандемията миналата година."Всяка работа е трудна, докато я подхванеш сериозно. Малко се помъчихме, госпожите малко помогнаха", издава Нуретин как се стигнало до ревюто. Той е роден в Турция, но живее вече 12 г. със семейството си в село Динк. Всички във фамилията са баничари. Нуретин поел по друг път, като избрал да учи как се правят бутикови облекла, но като се дипломира, по-скоро ще свърне към семейния бизнес - иска да кандидатства в УХТ и да стане висшистът у дома, който ще знае и рецептите, и технологиите, не само от старите тефтери.

Рашко пък вече работи като фризьор и едновременно с това учи. Бил 9-годишен, когато чичо му Идрис Блек му показал кое как става в занаята. И днес се гордее, че вече има 8 години стаж. Сутрин ходи на училище, вечер е в салона му. "Страдат уроците, но обичам работата", признава Рашко, който избра да комбинира тениската си с древногръцки мотиви с панталон 7/8  и черна шапка.

Зюмбюла Асенова все още е осмокласничка в ПГКИТ "Д-р Иван Богоров", но вече е осъзнала, че там ще научи не само фризьорството. За нея са много важни съветите на класната й Цветана Димитрова - да не се предава. Прилага ги и за истински важните неща, и като почне да прави прически със сложни плитки на съседските момичета във Войсил.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай